Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kruhových objezdů je moc, říká nový ministr dopravy. Boom chce zarazit

  3:16aktualizováno  3:16
V Česku se přemnožily kruhové křižovatky, stavějí se i tam, kde nejsou potřeba a jen zdržují. Nový ministr dopravy to chce zastavit. Za pravdu mu dávají i dopravní experti, často by stačily semafory s detekcí plynulosti provozu.

Zdeněk Žák | foto:  František Vlček, MAFRA

Na mnoha místech dokázaly nové kruhové objezdy vyřešit zacpané křižovatky a snížit počet tragických nehod. V poslední době se však přemnožily a dokážou řidičům i lidem v okolí kvůli pomalé jízdě patřičně otrávit život.

Rozhovor se Zdeňkem Žákem Čtěte v pátek 12. července

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Boom okružních křižovatek má skončit - zařídit to chce nový ministr dopravy Zdeněk Žák, který je považuje za velký problém českých silnic, a to hlavně ve městech. "Bohatě by stačily semafory, které zajistí co nejplynulejší průjezd městem," říká Žák. Zákony a normy chce změnit tak, aby se kruhové objezdy nestavěly zdaleka tak často.

Tuto módu už se nějaký čas snaží krotit například liberecký hejtman Martin Půta. "Je to mnohde zbytečně drahé řešení, za ušetřené peníze se dají opravit silnice," říká. Od krajské správy silnic proto chce, aby před každým návrhem kruhového objezdu spočítala, zda je ze všech směrů takový provoz, aby byl potřeba.

"Tam, kde jasně převažuje provoz z jednoho směru, je kruhová křižovatka nesmysl," dává mu za pravdu Roman Lenner, šéf projekční firmy Valbek. Řešením jsou podle něj inteligentní semafory, které vyhodnocují intenzitu dopravy.

V Česku je podle odhadu Centra dopravního výzkumu kolem 1 500 kruhových křižovatek. Stala se z nich módní záležitost, avšak nejen kvůli bezpečnosti. Za kruhový objezd dostane projektant i stavební firma zaplaceno podstatně více než za instalaci semaforů. Kruhové křižovatky jsou oproti klasickým bezpečnější, protože výrazně omezují hrozbu bočního střetu ve vysoké rychlosti.

"Mám je rád, ale když jich je moc za sebou, je to nesmysl, který dopravu zpomaluje. Považuji omezení jejich výstavby za rozumný krok," říká například poslanec a někdejší dopravní policista Stanislav Huml. Taková situace je například ve Valašském Meziříčí či v Hranicích.

Nový ministr dopravy Zdeněk Žák přichází do úřadu s heslem "více inteligence, méně betonu". V rozporu s tím je však to, že se jako první ministr po dlouhé době hlásí ke gigantickému projektu kanálu Dunaj - Odra - Labe, nazývaného také Zemanův průplav (prezident jej propaguje, kde může). Za jednu z priorit považuje také silnici R35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí, která má odlehčit D1.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Škodovka získala od Mladé Boleslavi pozemky, na kterých chce stavět

(ilustrační snímek)

Mladá Boleslav prodala lukrativní pozemky na třídě Václava Klementa automobilce Škoda Auto, která za ně zaplatí 146...

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

Najdete na iDNES.cz