Kruhových objezdů je moc, říká nový ministr dopravy. Boom chce zarazit

  3:16aktualizováno  3:16
V Česku se přemnožily kruhové křižovatky, stavějí se i tam, kde nejsou potřeba a jen zdržují. Nový ministr dopravy to chce zastavit. Za pravdu mu dávají i dopravní experti, často by stačily semafory s detekcí plynulosti provozu.

Zdeněk Žák | foto:  František Vlček, MAFRA

Na mnoha místech dokázaly nové kruhové objezdy vyřešit zacpané křižovatky a snížit počet tragických nehod. V poslední době se však přemnožily a dokážou řidičům i lidem v okolí kvůli pomalé jízdě patřičně otrávit život.

Rozhovor se Zdeňkem Žákem Čtěte v pátek 12. července

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Boom okružních křižovatek má skončit - zařídit to chce nový ministr dopravy Zdeněk Žák, který je považuje za velký problém českých silnic, a to hlavně ve městech. "Bohatě by stačily semafory, které zajistí co nejplynulejší průjezd městem," říká Žák. Zákony a normy chce změnit tak, aby se kruhové objezdy nestavěly zdaleka tak často.

Tuto módu už se nějaký čas snaží krotit například liberecký hejtman Martin Půta. "Je to mnohde zbytečně drahé řešení, za ušetřené peníze se dají opravit silnice," říká. Od krajské správy silnic proto chce, aby před každým návrhem kruhového objezdu spočítala, zda je ze všech směrů takový provoz, aby byl potřeba.

"Tam, kde jasně převažuje provoz z jednoho směru, je kruhová křižovatka nesmysl," dává mu za pravdu Roman Lenner, šéf projekční firmy Valbek. Řešením jsou podle něj inteligentní semafory, které vyhodnocují intenzitu dopravy.

V Česku je podle odhadu Centra dopravního výzkumu kolem 1 500 kruhových křižovatek. Stala se z nich módní záležitost, avšak nejen kvůli bezpečnosti. Za kruhový objezd dostane projektant i stavební firma zaplaceno podstatně více než za instalaci semaforů. Kruhové křižovatky jsou oproti klasickým bezpečnější, protože výrazně omezují hrozbu bočního střetu ve vysoké rychlosti.

"Mám je rád, ale když jich je moc za sebou, je to nesmysl, který dopravu zpomaluje. Považuji omezení jejich výstavby za rozumný krok," říká například poslanec a někdejší dopravní policista Stanislav Huml. Taková situace je například ve Valašském Meziříčí či v Hranicích.

Nový ministr dopravy Zdeněk Žák přichází do úřadu s heslem "více inteligence, méně betonu". V rozporu s tím je však to, že se jako první ministr po dlouhé době hlásí ke gigantickému projektu kanálu Dunaj - Odra - Labe, nazývaného také Zemanův průplav (prezident jej propaguje, kde může). Za jednu z priorit považuje také silnici R35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí, která má odlehčit D1.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Med z biofarmy měl být z EU, rozbor ukázal na zámoří

Falešný med Včelařství Thomayer.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z regálů med od rodinné farmy Včelařství...

Předražené IT systémy ministerstva práce, „sleva“ nakonec nebyla zadarmo

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Za ministryně práce Michaely Marksové proběhly tendry na systémy na výplatu dávek za stovky milionů. Vysoutěžená částka...

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Najdete na iDNES.cz