Ke kmotrovské značce se dá pročekat, ale i prolámat, říká úředník

  12:14aktualizováno  12:14
Každá čtvrtá registrační značka obsahuje více či méně kmotrovskou kombinaci číslic, navíc v Praze se přihlašuje nejvíc drahých aut. Obojí je podle šéfa odboru dopravně-správních služeb hlavního města Prahy Josefa Mihalíka příčinou, proč bývá magistrát obviňován z klientelismu při přidělování značek.

Když budete u okýnka čekat a uvidíte, že pracovnice vydává značky s nulami, tak se tam vecpete, radí Josefa Mihalíka, jak získat kmotrovskou značku. | foto: Koláž - iDNES.cz

Lidé a zprostředkovatelé autosalónů mají podle Mihalíka fígle, jak kmotrovskou značku získat. "Když budete u okýnka čekat a uvidíte, že pracovnice vydává značky s nulami, tak se tam vecpete," vysvětluje.

Kolik registračních značek vám projde rukama?
Deset tisíc za jeden a půl měsíce a z toho zhruba 2,5 tisíce je takzvaných kmotrovských.

Co myslíte kmotrovskými značkami?
Například 5A6, 7788, 6556, aspoň dvě stejná čísla. Podle médií se za kmotrovskou značku považuje 4A4 0153, když je na voze BMW. Vypadá to, jako by se na BMW měly přidělovat jen špatné značky. Když na vás vyjde, tak ji dostanete, generuje to náhodně počítač.

Pět aston martinů v ČR má na značce 007. Náhoda to není, tvrdí analýza

A jak si vysvětlujete, že ty kmotrovské značky vycházejí na ta nejdražší auta? Že pět ze sedmi Aston Martinů (auto agenta Jamese Bonda - pozd. red.) v Česku má ve značce 007?
Určitě nejsou všechny registrované v Praze. V jiných okresech to funguje tak, že přijdete a pracovnice vám dá vybrat z 20 značek. To už čtyři roky v Praze nejde. Mám tu před sebou složku žádostí z našich pracovišť a mohu vám ukázat, jaká auta a pod jakým pořadovým číslem jsme přidělili - kolik máme mercedesů, kolik návěsů s kmotrovskými značkami.

Většina těch drahých aut s kmotrovskými značkami má ale pražskou značku.
Těžko můžeme přihlašovat škody 105, ty už se nedělají. Teď už se dělají jenom superby, kvalitní auta. Na krajích se nepřihlašuje tolik kvalitních aut jako v Praze, to však nikdo nebere v potaz. Teď se navíc blíží konec roku, podnikatelé si budou chtít koupit nová auta a nekoupí si škodovky, ale mercedesy.

Jak přidělování v Praze v praxi chodí? Mohu ovlivnit, jakou značku dostanu? Ve Vysokém Mýtě například vyvěšují celou várku značek, která jim přijde, na internet a kdo je rychlejší, může si ji rezervovat.
Přivezou nám do skladu vylisované značky a odtud se přidělují na našich pět pracovišť. Každá pracovnice dostane jednu krabici s 35 registračními značkami, které jdou po sobě a které jí vedoucí přidělí do počítače. Když si přijdete přihlásit auto, pracovnice vezme VIN číslo karosérie, naklepe ho do počítače a ten jí přidělí tu, která je zrovna na řadě.

Kmotrovská značka se dá prý získat přes autosalon. Jak to?
Obsluhujeme 1 200 až 1 500 zprostředkovatelů. Ti přinesou balík žádostí třeba na 10 mercedesů, které už si koupili konkrétní lidé, a dostane je jedna pracovnice. A mezi nimi mohou být třeba dva, na které vyjdou kmotrovské značky. Majitelé nemohou předem vědět, jakou značku dostanou.

Co když je někdo se značkou nespokojený?
Stává se, že cizinec, například Vietnamec, dostane značku s nějakým číslem, které nechce (Východoasijci považují například čtyřku za nešťastné číslo - pozn. red.). Pak nám tam dupou a lámou nám značky. Když ji zlomí, zaplatí 450 korun a vygeneruje se mu nové číslo. Stalo se nám i to, že Čech dostal samé dvojky a začal se nám tu rozčilovat, že značku nechce.

Takže se můžu k vysněné značce teoreticky prolámat? Kolik máte odpadních značek ročně?
Nějaké jsou, nepočítám je, dělají to cizinci. Když tu značku odmítnete, systém neumožní dát novou dříve než další den. Někteří třeba dostanou špatnou značku, zničí ji, přijdou za 14 dní a vyjde na ně jiná.

Teoreticky to tak mohla chodit zkoušet, dokud nedostanu nějaké pěkné číslo?
To se mu může povést. Své finty mají zprostředkovatelé: nejsou hloupí, vědí, že značky jdou v krabici za sebou. Když tam přijdou s tím balíkem žádostí, pohlídají si okamžik, kdy na pracovnici vyjdou čísla od 01 do 035 a dostanou tak všechny kmotrovské značky s nulami.

Jak se dozví, co pracovnice dostala přiděleno?
Když budete u okýnka čekat a uvidíte, že pracovnice vydává značky s nulami, tak se tam vecpete. Pracovnice nemůže tušit, že dotyčný čeká na tu značku. Jsou různé fígle, které lidé dělají, a pak to vypadá, že přidělujeme značky klientelisticky.

Co říkáte možnosti zaplatit si za vysněnou značku, která má začít platit od roku 2015?
Už aby to bylo, abychom se těch řečí zbavili.

Děláte na dopravně-správním oddělení magistrátu od roku 2000. Máte kmotrovskou značku?
Kdybych dostal v registrační značce čtyři stejná čísla, tak ji snad přelomím. Mám rád nezapamatovatelnost - když pak někoho ohodíte blátem, tak si to nezapamatuje.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Další z rubriky

Taxikář Uberu v New Yorku bude brát minimálně 600 korun za hodinu

Lower East Side, která byla několik dní bez proudu. Dodávky elektřiny se už...

New York se stal prvním americkým městem, které zavedlo minimální mzdu pro řidiče alternativních taxislužeb typu Uber a...

Stávka v Německu zastavila dálkové vlaky, zasáhla i spojení s Českem

Prázdná tabule s odjezdy vlaků na nádraží v Kolíně nad Rýnem.

V celém Německu se v pondělí ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který vedl i ke zrušení několika...

Tendry za miliardy. Železničáři modernizují trať u Černošic

Modernizace železniční trati u nádraží Praha-Hostivař

Správce železnic schválil parametry výběrových řízení pro šestici velkých železničních dopravních staveb. Mezi...

Najdete na iDNES.cz