Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ke kmotrovské značce se dá pročekat, ale i prolámat, říká úředník

  12:14aktualizováno  12:14
Každá čtvrtá registrační značka obsahuje více či méně kmotrovskou kombinaci číslic, navíc v Praze se přihlašuje nejvíc drahých aut. Obojí je podle šéfa odboru dopravně-správních služeb hlavního města Prahy Josefa Mihalíka příčinou, proč bývá magistrát obviňován z klientelismu při přidělování značek.

Když budete u okýnka čekat a uvidíte, že pracovnice vydává značky s nulami, tak se tam vecpete, radí Josefa Mihalíka, jak získat kmotrovskou značku. | foto: Koláž - iDNES.cz

Lidé a zprostředkovatelé autosalónů mají podle Mihalíka fígle, jak kmotrovskou značku získat. "Když budete u okýnka čekat a uvidíte, že pracovnice vydává značky s nulami, tak se tam vecpete," vysvětluje.

Kolik registračních značek vám projde rukama?
Deset tisíc za jeden a půl měsíce a z toho zhruba 2,5 tisíce je takzvaných kmotrovských.

Co myslíte kmotrovskými značkami?
Například 5A6, 7788, 6556, aspoň dvě stejná čísla. Podle médií se za kmotrovskou značku považuje 4A4 0153, když je na voze BMW. Vypadá to, jako by se na BMW měly přidělovat jen špatné značky. Když na vás vyjde, tak ji dostanete, generuje to náhodně počítač.

Pět aston martinů v ČR má na značce 007. Náhoda to není, tvrdí analýza

A jak si vysvětlujete, že ty kmotrovské značky vycházejí na ta nejdražší auta? Že pět ze sedmi Aston Martinů (auto agenta Jamese Bonda - pozd. red.) v Česku má ve značce 007?
Určitě nejsou všechny registrované v Praze. V jiných okresech to funguje tak, že přijdete a pracovnice vám dá vybrat z 20 značek. To už čtyři roky v Praze nejde. Mám tu před sebou složku žádostí z našich pracovišť a mohu vám ukázat, jaká auta a pod jakým pořadovým číslem jsme přidělili - kolik máme mercedesů, kolik návěsů s kmotrovskými značkami.

Většina těch drahých aut s kmotrovskými značkami má ale pražskou značku.
Těžko můžeme přihlašovat škody 105, ty už se nedělají. Teď už se dělají jenom superby, kvalitní auta. Na krajích se nepřihlašuje tolik kvalitních aut jako v Praze, to však nikdo nebere v potaz. Teď se navíc blíží konec roku, podnikatelé si budou chtít koupit nová auta a nekoupí si škodovky, ale mercedesy.

Jak přidělování v Praze v praxi chodí? Mohu ovlivnit, jakou značku dostanu? Ve Vysokém Mýtě například vyvěšují celou várku značek, která jim přijde, na internet a kdo je rychlejší, může si ji rezervovat.
Přivezou nám do skladu vylisované značky a odtud se přidělují na našich pět pracovišť. Každá pracovnice dostane jednu krabici s 35 registračními značkami, které jdou po sobě a které jí vedoucí přidělí do počítače. Když si přijdete přihlásit auto, pracovnice vezme VIN číslo karosérie, naklepe ho do počítače a ten jí přidělí tu, která je zrovna na řadě.

Kmotrovská značka se dá prý získat přes autosalon. Jak to?
Obsluhujeme 1 200 až 1 500 zprostředkovatelů. Ti přinesou balík žádostí třeba na 10 mercedesů, které už si koupili konkrétní lidé, a dostane je jedna pracovnice. A mezi nimi mohou být třeba dva, na které vyjdou kmotrovské značky. Majitelé nemohou předem vědět, jakou značku dostanou.

Co když je někdo se značkou nespokojený?
Stává se, že cizinec, například Vietnamec, dostane značku s nějakým číslem, které nechce (Východoasijci považují například čtyřku za nešťastné číslo - pozn. red.). Pak nám tam dupou a lámou nám značky. Když ji zlomí, zaplatí 450 korun a vygeneruje se mu nové číslo. Stalo se nám i to, že Čech dostal samé dvojky a začal se nám tu rozčilovat, že značku nechce.

Takže se můžu k vysněné značce teoreticky prolámat? Kolik máte odpadních značek ročně?
Nějaké jsou, nepočítám je, dělají to cizinci. Když tu značku odmítnete, systém neumožní dát novou dříve než další den. Někteří třeba dostanou špatnou značku, zničí ji, přijdou za 14 dní a vyjde na ně jiná.

Teoreticky to tak mohla chodit zkoušet, dokud nedostanu nějaké pěkné číslo?
To se mu může povést. Své finty mají zprostředkovatelé: nejsou hloupí, vědí, že značky jdou v krabici za sebou. Když tam přijdou s tím balíkem žádostí, pohlídají si okamžik, kdy na pracovnici vyjdou čísla od 01 do 035 a dostanou tak všechny kmotrovské značky s nulami.

Jak se dozví, co pracovnice dostala přiděleno?
Když budete u okýnka čekat a uvidíte, že pracovnice vydává značky s nulami, tak se tam vecpete. Pracovnice nemůže tušit, že dotyčný čeká na tu značku. Jsou různé fígle, které lidé dělají, a pak to vypadá, že přidělujeme značky klientelisticky.

Co říkáte možnosti zaplatit si za vysněnou značku, která má začít platit od roku 2015?
Už aby to bylo, abychom se těch řečí zbavili.

Děláte na dopravně-správním oddělení magistrátu od roku 2000. Máte kmotrovskou značku?
Kdybych dostal v registrační značce čtyři stejná čísla, tak ji snad přelomím. Mám rád nezapamatovatelnost - když pak někoho ohodíte blátem, tak si to nezapamatuje.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Éra žabotlamů končí, vydaly se na poslední jízdu do depozitáře

Poslední „žabotlam“ lze spatřit na lince z Hostivaře do Roztok u Prahy. Jde o...

V pátek se mohli milovníci železniční nostalgie naposledy svézt v pravidelném provozu elektrickou soupravou 451, které...

Obchvat Otrokovic postaví Eurovia, stavbu by měla dokončit v roce 2021

Obchvat Otrokovic.

Jihovýchodní část obchvatu Otrokovic postaví za 709 milionů korun stavební společnost Eurovia CS. Smlouvu na stavbu...

Najdete na iDNES.cz