Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Magnáti nabízejí OKD dvě miliardy. A chtějí ovládnout jeho obchod

  14:59aktualizováno  14:59
Obchodníci s uhlím a miliardáři Petr Otava a Petr Paukner, majitelé společností Metalimex a Carbounion Bohemia, nabízejí krachující firmě OKD až dvě miliardy korun na zajištění provozu. Žádají ale, aby mohli kontrolovat dodávky do OKD a prodej jeho uhlí. O detailech nabídky informoval Petr Paukner v rozhovoru pro iDNES.cz .

Petr Paukner | foto: MAFRA

Stát už poskytl OKD půjčku na provoz ve výši 700 milionů korun. Myslíte, že ty peníze nebudou firmě k přežití stačit?
Na provoz a postupný útlum dolů určitě ne. Odhaduji, že celkově bude OKD potřebovat z externích zdrojů tak šest miliard korun, které bude muset zaplatit stát. Zatím to ale nikdo nechce říct nahlas. Čekám, že se podpora bude schvalovat po částech, postupně. Ale politici se o tom budou muset domluvit rychle, protože státní pomoc pro důlní společnosti se musí schvalovat v Bruselu, musí zapadat do evropského programu na útlum dolů. Ale ten je limitován rokem 2018. Pak tyto programy skončí, takže by schválení státních peněz do soukromé důlní firmy bylo zřejmě problém.

Pokud ale stoupnou ceny uhlí, může se těžba v některých dolech OKD začít zase vyplácet. Firma by si na útlum ztrátových šachet mohla vydělat sama. Nebo tomu nevěříte?
Je to iluze. Výrazný růst cen uhlí je podle mne nereálný. A navíc, při snižování těžby bude muset OKD pořád platit energie a další fixní náklady, jenomže její příjem při klesající těžbě bude klesat. Takže celkové hospodaření se zlepšovat nebude. Bez peněz zvenčí se firma neobejde.

Majitel Metalimexu Petr Otava už oznámil, že jste společně připraveni dát do OKD dvě miliardy korun na jeho provoz. Jednali jste o tom už s insolvenčním správcem a vedením firmy?
Jednali jsme o tom s Lee Loudou (insolvenční správce OKD - pozn. red.). Ale zatím jsme oficiální nabídku nepodali, čekali jsme, jak dopadne schůze věřitelů minulý týden. Schválila reorganizaci OKD, což je pro nás základní podmínka pro financování. Kdyby doly skončily v konkurzu, nejdeme do toho, bylo by to příliš rizikové. Teď, když se může rozjet reorganizace, můžeme o financování jednat.

Jakou formou byste peníze OKD poskytli?
Formou takzvaného komoditního financování. Říkáme: svěřte nám nákupy pro OKD do určité hodnoty a celý prodej uhlí, o který se umíme postarat lépe než vedení OKD. A my jsme připraveni do OKD nalít dvě miliardy korun měsíčně. Je to náročná, ale hratelná varianta.

V čem je ta operace pro vás zajímavá - kromě toho, že přinejmenším jeden z vás - Petr Otava - od OKD nakupuje uhlí a taky ho potřebuje pro své vlastní koksovny OKK, které od důlní firmy před časem koupil?
Jsme si jisti, že dokážeme nákup i prodej pro OKD zajistit lépe a efektivněji, než se to děje dnes. Otavův Metalimex sám do OKD dodává materiál pro těžbu, máme zájem o rozšíření vlastních dodávek. Mohly by přes nás jít třeba i nákupy energií - jsem přesvědčen, že třeba pro firmu Veolia jsme lepší a důvěryhodnější partner než OKD v insolvenci. A pokud dokážeme obchodovat lépe, než to dělá OKD dnes, výnos z těch lepších obchodů by pro nás byl zajímavý, je to pro nás dostatečná motivace tu operaci uskutečnit.

Vy byste tím ale celé OKD dostali pod svou kontrolu. Nesli byste ale poměrně malé riziko, že utrpíte ztráty, když reorganizace selže a doly nakonec přece jen zkrachují.
Je pravda, že kdyby došlo ke konkurzu, půjdeme od toho. A je pravda, že bychom měli OKD v hrsti. Ale na druhou stranu ta firma by za to měla dvě miliardy měsíčně a tedy jisté prostředky na provoz.

OKD mají šanci získat podobné financování i od jiných partnerů, třeba od bank, nebo ne?
Teoreticky ano. Mohou o podobnou spolupráci žádat i jinde. Ale například banky by za své peníze žádaly garance, to my ne. Zatím ale nevím o nikom, kdo by jim podobnou nabídku dal.

Pokud insolvenční správce vypíše na finančního partnera výběrové řízení a vy byste se v něm museli utkat s dalšími soupeři, půjdete do toho?
Nevylučujeme to.

Není hlavním důvodem vaší iniciativy, že chcete nakonec odkoupit od OKD oddlužené perspektivní doly a tímto způsobem si k nim předem otvíráte cestu? Budete mít možnost ovlivnit hospodaření OKD, získáte exkluzivní informace o jejich obchodech...
V této chvíli o žádné nákupy aktiv zájem nemáme. Prodej činných dolů je daleko, teď je to zcela neaktuální. A co bude v budoucnu, uvidíme...
Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Stavby chceme urychlit, spoustu jich však brzdí aktivisté, říká Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ve volebním štábu strany v Praze. (21. října 2017)

Ministrovi dopravy Danu Ťokovi kritici vyčítají postup v zakázce na provoz mýta či pomalou dostavbu dálniční sítě. „Bez...

Dodavatelé energií se přetahují o zákazníky. Kdo vytápí plynem, ušetří

(Ilustrační snímek)

Uprostřed topné sezony větší hráči s energiemi přicházejí se slevami o několik procent. Innogy zlevní v průměru o 4,5...

Babišova vláda odmítla strop na dotace velkým farmám. Pomůže to i Agrofertu

Soukromý zemědělec Václav Koutný z Těšetic hospodaří na 150 hektarech. Spolu s...

Česko odmítá zavedení dotačního limitu evropských přímých zemědělských dotací po roce 2020 pro velké farmy. Nesouhlasí...

Najdete na iDNES.cz