Luboš Niedermayer, hlavní ekonom Deloitte a bývalý viceguvernér ČNB.

Luboš Niedermayer, hlavní ekonom Deloitte a bývalý viceguvernér ČNB. | foto: MAFRA

Oslabení koruny ekonomice prospět nemusí, míní ekonom Niedermayer

  • 851
Česká národní banka zasahuje do kurzu koruny ve snaze zvýšit inflaci a tím podpořit ekonomiku. Je ovšem otázka, jestli se to podaří, řekl v rozhovoru pro MF DNES ekonom Luděk Niedermayer z poradenské firmy Deloitte, který byl 12 let členem bankovní rady ČNB a mezi roky 2000 až 2008 působil jako viceguvernér.

Bankéři oslabují korunu. Jaký vliv to bude mít na ceny v Česku?
Pokud se podaří udržet kurz slabý, a ČNB cílí na výrazné oslabení kurzu, tak dopad na spotřebitelské ceny nebude malý. Obvykle se odhaduje, že to bude v řádu jednoho procentního bodu. Dovedu si představit, že v některých segmentech dovozového zboží, kde se kvůli slabé poptávce drží ceny poměrně nízko, může být efekt zdražení poměrně viditelný. 

Vše o intervenci ČNB pro oslabení korunyČtěte velké téma v pátek 8. listopadu 2013

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Nemůže to ještě více zbrzdit spotřebitelskou poptávku, jako se dělo posledního půl druhého roku?
To je samozřejmě velká otázka. Mám pocit, že ČNB tak trochu sází na to, že výše inflace povede k tomu, že lidé budou méně spořit a budou kupovat zboží v obavě před zdražením. Zároveň se však lze obávat, protože je ekonomika na začátku oživení, negeneruje nová pracovní místa a nerostou mzdy. Dokud lidé neuvěří, že pro ně na pracovním trhu bude situace lepší, tak spotřebu nezvýší ani v situaci, kdy inflační očekávání o trochu povyskočí. Jsou to dva trendy, které jdou trochu proti sobě. Větší inflace znamená znehodnocení úspor a celková kupní síla klesne. Je otázka, jestli se naplní odhad ČNB, že výsledkem by měla být podpora ekonomiky, protože to za tím rozhodnutím nepochybně stojí. Anebo zda to nebude tak příznivé. 

Guvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že dlouhodobě pomůže slabá koruna udržet převážně vývozní české podniky v zisku, a tím zajistí jistotu lidem ohledně práce a mezd.
To je dlouhodobá úvaha, která předjímá, že ČNB bude držet slabý kurz velmi dlouho. Zároveň je potřeba si uvědomit, že většina velkých exportérů jsou také importéři, takže dopad intervence se promítne jen na jejich saldo. Ale hlavně své exporty mají dlouhodobě zajištěné na forwardovém trhu. Takže oslabení kurzu se krátkodobě promítne do ztrát ze zajišťovacích operací. Až na vývozy realizované v budoucnosti to bude mít pozitivní dopad.

V jakém horizontu by to mohlo mít pozitivní dopad na exporty?
Pokud ČNB bude držet kurz déle než rok, což jsem z jejich vyjádření vyrozuměl, tak bychom se ho mohli dočkat. Bude však záležet na tom, jak se mezitím bude vyvíjet situace s inflací. 

Kvůli intervencím ČNB bude teď velké množství volných peněz v bankovním systému. Co to může způsobit? 
Peníze budou automaticky sterilizované stejně jako doteď. Volná likvidita končí zpět na účtech ČNB, nikde jinde skončit nemůže. Ke změně měnové situace by reálně došlo pouze tehdy, pokud by se dramaticky zvýšila poptávka po úvěrech, a to se neděje. V budoucnu to znamená, že bude vyšší inflace. 

Co může ČNB dělat s devizami, které nakupuje?
Jsou investovány v rámci správy devizových rezerv. Systém jsem kdysi v ČNB zakládal a funguje dnes velice dobře. Je to mix snahy o výnos, bezpečnost a likviditu. 

Co ČNB se ziskem z těchto devizových operací dělá?
Umazává svou obrovskou ztrátu z minulých let.