Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolaný šéf ČOI: Chystal jsem se navrhnout pokutu pro velký autobazar

  11:40aktualizováno  11:40
Ředitel východočeské pobočky ČOI Jiří Pěkný rozkryl miliardovou kauzu chybných cen půjček na ojetiny. Byl však odvolán, prý za to, že obvinil své kolegy z neschopnosti či korupce. Nyní podává trestní oznámení. V rozhovoru pro MF DNES říká, že hodlal navrhnout pokutu pro velký autobazar, na což po jeho odvolání z vedoucí funkce patrně nedojde.

Proč jste začal kontrolovat RPSN v úvěrových smlouvách?
Když jsem loni v květnu přebíral agendu po svém předchůdci, narazil jsem na podněty spotřebitelů požadující přepočet RPSN. Moji podřízení za mnou přišli s tím, že podle nich je RPSN špatně spočítaná. Požádal jsem o stanovisko ústřední inspektorát. Ten nám v červenci 2013 poslal metodický pokyn, kde správnost našeho modelu výpočtu potvrzuje. Následně jsme zjistili, že největší firmy na trhu úvěrů na ojetá auta špatně vypočítávají RPSN a že ani jeden inspektorát České obchodní inspekce neposuzuje tyto výpočty správně. Od letošního ledna jsme udělali vlastní kontrolní akci zaměřenou na autobazary.

Když ústředí dá nějaké stanovisko, sdílí se pak v celé ČOI? Jak je možné, že v červenci ústředí vědělo o chybném výpočtu a v září jiný inspektorát ten samý typ smlouvy posoudil jinak a RPSN označil za správnou?
Nechápu to. To byl jeden z důvodů, proč jsem 24. března napsal dopis panu ministrovi Mládkovi (Ministerstvo průmyslu a obchodu je nadřízený orgán ČOI, pozn. red.). Stanovisko ústředního inspektorátu, které jsme dostali, by mělo být v systému. V každém případě se dělalo plno školení na zákon o spotřebitelském úvěru, takže to musely vědět všechny ostatní inspektoráty.

Vyžádal jste si i jiná odborná stanoviska?
Ověřovali jsme si to i u finančního arbitra.

Přestože jste odhalil matení desetitisíců spotřebitelů, v úterý vás ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný odvolal. Jaký uvedl důvod?
Že jsem poukázal dopisem panu ministrovi Mládkovi na to, že v ČOI je možné korupční prostředí. Upozornil jsem ho na to, že se kontroly nekonají tak, jak mají, a že tam vzniká obrovská škoda státu. Bylo mojí povinností informovat o tom, co se v ČOI děje.

Máte nějaké důkazy pro to, co tvrdíte?
Ukazuje se, že ČOI neprováděla kontroly RPSN. A když je prováděla, tak špatně.

Proč podle vás chyby v RPSN inspektoři nenašli?
Pokud malý inspektorát jako my zjistí, že výpočet je špatně, a velké inspektoráty ne, nebude to asi tím, že já a moji kolegové jsme geniální a ostatní hloupí. Buď management ČOI nemá co dělat tam, kde je, nebo existuje druhá možnost, na kterou jsem ministra upozornil, a to je existence korupčního prostředí.

Předpokládám, že existují nějaké vnitřní pokyny ke kontrolám půjček. Je tam i povinnost kontrolovat RPSN, když je to povinná náležitost smlouvy?
Když se podíváte na třístránkovou metodiku ústředního inspektorátu k těmto kontrolám, celá jedna stránka je věnovaná výpočtu RPSN. Což asi říká, že je to jeden z nejdůležitějších parametrů.

Měla by se tedy přepočítávat při každé kontrole?
Samozřejmě.

Proč jste ministra informoval až v březnu?
Stále jsme to vyhodnocovali. Domníval jsem se, že šlo o selhání jednotlivce. Když se nám dostaly pod ruku smlouvy, které už kontrolovaly jiné inspektoráty, tak se mi potvrdilo to nepříjemné podezření a informoval jsem soukromým dopisem ministra. Čekal jsem, že pošle kontrolu a zjedná nápravu.

Jak reagoval?
Nijak, proto jsem za ním jel 30. března do Prahy se všemi materiály. Přijal mě jeho poradce Grünthal, který si je zkopíroval. Poté jsem vše zopakoval osobně ministrovi. Bylo mi sděleno, že buď předám vše novému ústřednímu řediteli, nebo půjdu. Dal mi týden na rozmyšlenou s tím, že pokud budu souhlasit, budu moct dál dělat kontroly na hradeckém inspektorátu jako dosud. Druhý den jsem mu mailem napsal, že souhlasím, a myslel jsem, že budu moct dokončit svou práci. Ale jak je vidět, slovo ministra Mládka nemá zas takovou váhu. Vidíte, jaký je výsledek.

Které inspektoráty to počítaly špatně?
Všech šest ostatních. Kontrolovaly zákon o spotřebitelském úvěru a konstatovaly, že je všechno v pořádku. Tedy i RPSN. Není možné kontrolovat jen určitý úsek smlouvy. Pokud někdo něco - ať úmyslně, nebo neúmyslně - přehlíží, tak podle mě porušuje zákon a poškozuje kontrolovanou firmu i spotřebitele. Na to jsem upozornil pana ministra a za to jsem byl odvolán.

V odvolací listině není uveden důvod, ředitel ČOI ho neuvedl ani na dotaz MF DNES. Řekl vám to aspoň osobně?
V úterý byla porada krajských ředitelů. První část se věnovala plnění úkolů z minulé porady. Pak ústřední ředitel poradu přerušil a dal mi deset minut na to, abych se obhájil v tom, že jsem ostatní nazval v dopise ministrovi korupčníky.

Z dopisu Pěkného ministru Mládkovi (24. 3. 2014)

O možných důsledcích kontrol: „Společnost Essox poukáže na předešlé nesprávné kontroly ostatních inspektorátů ČOI, které ve smlouvách pochybení neshledaly a smlouvy tak ‚schválily‘, což se může vysvětlovat jako neschopnost inspektorátů nebo případná korupce ze strany vedení inspektorátů. A pak se může stát, že soud rozhodne ve prospěch Essoxu a miliardová odškodnění spotřebitelů připadnou na stát. (...) U dalších kontrolovaných subjektů (...) máme odůvodněné obavy, že rozsah zjištěných nedostatků je obdobný a že odškodnění spotřebitelů dosáhne 6 miliard Kč. Navrhuje vytvořit kontrolní skupinu: „(...) mám podezření, že na tomto protizákonném jednání se mimo ředitelů a ÚI (ústředního inspektorátu) ČOI mohli podílet i někteří zaměstnanci MPO. Rád bych se na fungování této kontrolní skupiny podílel, aby se tato kauza, která nemá v porevoluční éře obdobu, rozkryla a viníci byli potrestáni.“

To vám řekl přede všemi?
Ano. Nečekal jsem to, nicméně jsem jim řekl, že jsou tři možnosti nastalé situace. Buď ČOI není schopna kontrolovat takto složité zákony a v tom případě se musí revidovat, kdo tyto speciální zákony bude kontrolovat. Druhou možnost jsem bral jako vtípek. Že jsem asi geniální, protože jsem na to přišel, a všichni ostatní jsou hloupí. Třetí možností je to, že jsme na tom intelektem všichni stejně, ale ostatní z nějakého důvodu tyto kontroly neprováděli korektně. Pan ústřední ředitel se rozčilil a řekl nějaká silná slova. Reagoval jsem tím, že je v jeho pravomoci odvolávat. On vytáhl z desek připravený odvolací dekret, který mě nechal na místě podepsat. Pak mi sdělil, že mám odejít, abych nemohl vynášet informace, které tam padnou.

Takže jste s vysvětlením neuspěl.
Pokud se pan ředitel domnívá, že nemám pravdu, nevím, z čeho čerpá. I jemu jsem předal veškeré podklady ze všech inspektorátů, které to měly špatně. Včetně moravskoslezského, kde byl krajským ředitelem před svým jmenováním do pozice ústředního ředitele.

Kdy jste mu podklady dával?
Vyžádal si je při nástupu do funkce (začátek dubna, pozn. red.).

Reagoval na ně nějak?
Tím, že bych měl odejít, že poškozuju kolegy, které jsem nařkl. Jak prý se mnou mají sedět u jednoho stolu.

Nařčení z korupce je vážné obvinění, kontaktoval jste s tím policii?
Podávám trestní oznámení. Vychází z toho, co jsem sdělil panu ministrovi, a je to o podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a poškozování spotřebitele.

Kdo jsou typově ty úřední osoby?
Krajští ředitelé, ti, kteří připravovali metodiku, ti, kteří schvalovali tento způsob kontroly, ústřední ředitel a další.

Měl jste rozdělaného něco, co už nedokončíte?
Chtěl jsem navrhnout třináctimilionovou pokutu jednomu velkému autobazaru, nemůžu jmenovat. Na jejich pochybení jsem upozornil i pana ministra. To už asi nedokončím.

Co bude po vašem odvolání s případem firmy GE Money Auto, kterou váš inspektorát prošetřuje v souvislosti se špatnou RPSN?
Domnívám se, že nic nebude zjištěno, že to bude zameteno pod koberec. Že zůstane jediný viník, a to firma Essox.

Počítal jste, kolik by se mělo nahradit spotřebitelům, když se prokáže pochybení i GE Money Auto a Home Creditu?
Připravil jsem to pro pana ministra a ukázal jsem mu to na jedné smlouvě. Dostal veškeré podklady a upozornil jsem ho, že pokud se s tím nic nebude dělat, může stát platit odškodné až několik miliard. Pokud dozorový orgán, to je Česká obchodní inspekce, kontroluje špatně a podnikatelské subjekty přesvědčuje o tom, že mají smlouvy v pořádku, tak je tu jasné pochybení státu.

Do jaké fáze jste se dobral u GE Money Auto?
U smluv, které jsme prvotně kontrolovali, byla RPSN špatně. Pokuta zatím nepadla, to je běh na delší trať.

Nabídli vám místo běžného inspektora v terénu, jehož základní plat dosahuje maximálně něco přes 22 tisíc hrubého. Přijmete to?
Musím si to rozmyslet. Ale nerad bych utíkal z té vojny. Přece není možné, abych byl odvolán za to, že jsem zjistil, že obrovské firmy špatně vypočítávají RPSN, že největší autobazary v republice okrádají v miliardách spotřebitele. Vděk státu za to bude, že přijdu o práci? Kdybych teď sklonil hlavu, celá práce by šla vniveč. Musím si to nechat projít hlavou, ale nechci ten boj prohrát.

Boj za pravdu, nebo boj s inspekcí?
To není boj s inspekcí, ale s lidmi, kteří poškozují důvěru spotřebitelů v tuto organizaci.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Průzkumný vrt v Cínovci.
K ziskům z lithia se stát může dostat přes daň pro těžaře

Debata o lithiu se pomalu přesouvá od snahy odstřihnout australskou společnost EMH od rozjetého průzkumu na Cínovci k úvahám, co by z něj stát mohl mít....  celý článek

(Ilustrační snímek)
Za hospodu kulturnější. Bývalí manažeři Prazdroje rozjíždějí novou skupinu

Bývalí manažeři Plzeňského Prazdroje rozjíždějí novou hospodskou skupinu, kterou pojmenovali Hospodska. Chtějí, aby hospoda byla místem setkávání a diskuzí....  celý článek

Ivan Bartoš při volební superdebatě iDNES.cz a MF DNES v pražském hotelu...
Lidé na volby prosázeli už 60 milionů. Hitem jsou sázky na Piráty a SPD

Volby jsou sice až v pátek, ale sázkaři mají jasno už teď. Vyhraje je hnutí ANO, naprosto bez diskusí. Druhá ČSSD bude ráda, že předstihne třetí komunisty. A...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.