Martin Stránský, jednatel společnosti world BTC business, která provozuje...

Martin Stránský, jednatel společnosti world BTC business, která provozuje automat na Bitcoiny. | foto: WBTCB

Bitcoin má budoucnost, věří provozovatel pražského automatu

  • 23
Přestože o virtuální měně Bitcoin většina lidí neví, nevěří jí a točí se kolem ní roje spekulantů, česká společnost world BTC business vsadila na její budoucnost. Jednatel Martin Stránský založil kamenné klientské centrum a chce vzdělávat firmy. "Jsme první firmou tohoto typu na světě," říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Jste první firmou, která na trhu začala působit ve virtuálních měnách?
Jsme první firmou tohoto typu na světě. Ještě nikdo nešel cestou klientského centra a kontaktu s lidmi. Většinou jsou to všechno webové služby, kde s nikým nekomunikujete a nikdo se s vámi nebaví. Naše společnost world BTC business vznikla v České republice. Pokud budeme alespoň částečně úspěšní na českém trhu, chtěli bychom kombinaci klientského centra pro bitcoiny a galerie moderního umění, kde se přijímá platba v bitcoinech, kopírovat po celém světě.

Česko má první automat na bitcoiny, který umožňuje vybrat hotovost

Je virtuální měna bezpečná?
To je velmi těžká otázka, na kterou neumím úplně odpovědět. Zatím nikdo podstatu bitcoinu nedokázal nějakým způsobem rozklížit. Všechny burzy, které zkrachovaly nebo čelily hackerským útokům, se netýkaly toho, že by byla chyba v podstatě bitcoinu. Všechny útoky směřovaly na nástroje, které pomáhaly s měnou obchodovat, na burzu nebo na směnárny. Nejednalo se o prolomení bitcoinu, ale o prolomení služby.

Spustili jste první automat na bitcoiny v ČR, který umožňuje výběr hotovosti. Jak se vlastně používá?
Nepotřebujete nic, jen trochu odvahy a trochu peněz. Přijdete a obslouží vás kolegové. Máte dvě možnosti: buď chcete ojedinělou a náhodnou transakci do 25 tisíc korun, kterou můžete provést v bitcoinmatu, nebo chcete obchodovat dlouhodoběji. V tom případě uzavřeme rámcovou smlouvu, pošlete nám peníze a pak spolu buď na pobočce, nebo po telefonu uzavřeme obchod.

Co je to bitcoin?

Virtuální kryptoměna, která není založena na důvěře v centrální autoritu, ale na veřejně dostupných šifrovacích algoritmech. Nyní ji používají nadšenci, spekulanti, obchodníci i podsvětí. Transakce totiž nemůže kontrolovat žádná instituce. Bitcoin lze také chápat jako platformu pro decentralizovanou distribuci důvěry například pro ověřování pravosti dokumentů.

Přečtěte si více o bitcoinech na Technet.cz

Musím mít nějakou digitální peněženku, ať už obchoduji dlouhodobě, nebo krátkodobě?
Snažíme se vyřešit systém tak, že vlastní peněženku nebudete potřebovat. Můžete mít prostředky u nás.

Opravdu nemá tato měna nějaký hmatatelný ekvivalent jako jsou třeba poukázky?
Nemá.

Takže například v restauraci, která bitcoin přijímá, zaplatíte mobilem, kterým oskenujete QR kód z účtenky?
K tomu potřebujete vlastní peněženku, kterou máte v mobilu. Podporuje jí jen systém Android, Apple nikoliv, ten peněženky stáhnul. My si myslíme, že Apple možná chystá nějaký vlastní platební systém. Když peněženku máte, můžete zaplatit v některých obchodech, například v kavárnách Strabucks.

V České republice bitcoin přijímá jen zhruba čtyřicet obchodníků. Může jít o experiment nebo marketing. Myslíte, že má platidlo budoucnost?
Snažím se dívat dál. Nevidím to jen v krátkodobém horizontu, v určité chvíli mi to začalo dávat logiku. Jsem přesvědčený, že to bude fungovat, ale samozřejmě se můžu plést.

Měnu používají hlavně spekulanti?
Já si myslím, že v současné době jde z 90 procent o spekulaci. Transakcí není mnoho, navíc hodně často jsou pomlouvané a dehonestované, ale myslím, že v poslední době přitahuje odvážnější investory, kteří v tom vidí potenciál spekulativního zisku. My nedoporučujeme žádnou spekulaci, nejsme investiční společnost. Jenom se snažíme udělat komfortní a pohodlný nástroj na to, jak se do světa virtuální měny dostat.

Neobáváte se toho, že si Česká národní banka najde nějaké páky na její regulaci?
My jsme s národní bankou komunikovali, stejně jako s Finančním analytickým útvarem a Generálním finančním ředitelstvím. Chceme najít společnou řeč, aby se to dalo používat jako jakýsi alternativní platební nástroj. Samozřejmě je možné, že někdy přijde nějaká tvrdá legislativní změna, která ho zakáže. Součástí bitcoinu v Británii například bylo DPH, což znemožňovalo obchodování. Dívali se na něj jako na zboží, brzy však názor změnili, protože to nedává logiku. Legislativně samozřejmě můžete zničit cokoliv.

Budete se nějak aktivně pokoušet o to, aby měnu akceptovalo více obchodníků?
Myslím, že bude-li poptávka ze strany klientů nebo uživatelů, tak se obchodníci přizpůsobí. Je to jako s platebními terminály, které dříve nebyly a teď už jsou bezkontaktní. Myslím, že vývoj bude podobný. Chtěli bychom dělat workshopy jak pro zájemce, tak pro obchodníky a také nějakou osvětu.