Soňa Dorňáková.

Soňa Dorňáková. | foto: Archiv

Na vysoké noze si žili jen zaměstnanci státu, líčí novinářka z Atén

  • 304
Obchody v Aténách jsou poloprázdné, lidé kupují jen to nejnutnější a ruší dovolené, protože neví, co bude. Nedělní referendum chápou jako otázku bytí a nebytí v eurozóně. Situaci v zemi popsala v on-line chatu se čtenáři iDNES.cz novinářka a překladatelka Soňa Dorňáková-Stamu přímo z Atén.

V Řecku žádná krize není, reagují mnozí Češi, kteří tráví svou dovolenou v letoviskách na řeckých ostrovech. Jak situaci vnímá Češka, která dlouhodobě žije v Aténách? „V obchodech nikdo nenakupuje, lidi nakupují jen to nejnutnější v supermarketech, tankují benzín, omezují přepravy. Řekové ruší pobyty na dovolené, protože neví, co je další pondělí čeká. Přesto jsou klidní a snaží se nepanikařit,“ uvedla Soňa Dorňáková-Stamu v on-line rozhovoru.

Podle ní se lidé bojí toho, že vláda vytiskne drachmu. Hlasování v nedělním referendu chápou jako dilema mezi členstvím a odchodem z eurozóny.

Všechny odpovědi novinářky Dorňákové-Stamu ZDE

Novinářka a překladatelka Soňa Dorňáková-Stamu odpovídala čtenářům iDNES.cz ve čtvrtek 2. července od 13:00.

Sama Dorňáková se přiznala, že bude v nedělním referendu hlasovat pro setrvání v eurozóně. Premiér Tsipras vyhlášením plebiscitu zasel velký rozkol mezi lidi, říká.

Řekové vidí chyby, ale viní i Evropu

Řekové vidí své chyby, ale za situaci prý nemohou sami. „Dobře ví, že žili na dluh, že zásadním problémem je stranický, rozbujelý stát a vlády, které nafoukly státní dluh. Vidí ale i Evropu, která sledovala řecké vlády a jejich machinace a nic neudělala,“ popsala. Na vysoké noze si žili jen státní zaměstnanci, ostatní tvrdě pracovali, dodala.

Nezaměstnanost v Řecku šplhá k 26 procentům. Platy v zemi klesly za pět let krize nejméně o třetinu, spousta mladých odchází za prací do zahraničí. Mezi nimi je i poloviční nezaměstnanost. A navíc v Řecku bují černý trh. „Velké procento lidí pracuje bez pojištění, stát to nebyl schopný podchytit, zvlášť mladí lidé berou jakoukoliv práci i bez pojištění, přestože jsou to strašně nízké mzdy, jen aby měli nějakou práci,“ popsala Dorňáková-Stamu.

Krizi podle ní citelně zažívají i důchodci. Průměrná penze je 665 euro. „To stačí opravdu na to nejzákladnější, vzhledem k vysokým životním nákladům, ceně elektřiny, vody...“ dodala novinářka.

Problémy se navíc zhoršily během posledních měsíců, kdy se Řecko s věřiteli nemohlo na ničem dohodnout. „Kvůli neustálému odkládání dosažení smlouvy začal řecký trh stagnovat, začal být problém s hotovostí, mezi lidmi se začal šířit strach, lidé přestali kupovat, snížil se HDP, zahraniční firmy přestaly důvěřovat řeckým a tak postupně trh zamrzl,“ uvedla.