Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O licencích pro Zemkovy elektrárny jsem nerozhodovala, říká Vitásková

  18:23aktualizováno  18:23
Solární elektrárny, které patří synům podnikatele Zdeňka Zemka, jsou po dnešním rozhodnutí brněnského krajského soudu bez licence. „Rozhodnutí soudu vlastně ukončilo činnost těch elektráren. Provozovatel bude muset znovu žádat o vydání licence,“ říká šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková (21. března 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Co říkáte rozhodnutí krajského soudu o odebrání licencí pro solární elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun? Budete se proti němu odvolávat?
K tomu se nemůžeme vyjadřovat, dokud nebudeme mít písemné vyhotovení rozsudku. Ale mrzí mne, že ten správní soud proběhl až teď. Kdyby se konal před třemi lety, nemusela se řešit trestní kauza, že jsme v obnoveném řízení o licenci udělali takový či takový krok.

Máte na mysli obvinění, že jste na ERÚ přiznali licence pro elektrárny pana Zemka opakovaně? V době, kdy už policie řešila zfalšovanou dokumentaci, na jejímž základě dostaly elektrárny licenci na Silvestra roku 2010, době solární horečky?
Jistě. Mělo to vše zůstat na úrovní správního řízení, případně správních soudů. Nerozumím tomu, že vedle toho se rozběhla ještě trestní kauza a někdo je trestán za průběh správního řízení. Možná i proto tu máme nejvíc trestaných lidí - buď jsme národ kriminálníků, nebo máme špatné zákony a nebo máme špatné státní zástupce a soudy.

Kauza solárních elektráren

listopad 2010: Vznikly dokumenty, které ukazují, že elektrárny Saša Sun a Zdeněk Sun nemohou být včas hotové.

prosinec 2010: Vznikly nepravdivé revize a 20. 12. 2010 ERÚ zjistil, že jim stav solárů neodpovídá.

31. 12. 2010: Elektrárny získaly licenci od ERÚ.

7. 3. 2011: Byly předány kompletní předávací protokoly na druhou ze solárních elektráren.

březen 2011: ERÚ podal trestní oznámení kvůli podezření, že výrobny nebyly včas hotové.

1. 8. 2011: Vitásková nastoupila do funkce předsedkyně ERÚ, ještě v srpnu se sešla s průmyslníkem Zdeňkem Zemkem.

únor 2012: Šéfka odboru licencí na ERÚ Michaela Schneidrová zastavila řízení o nařízení obnovy řízení, podle obžaloby po předchozí domluvě s Vitáskovou.

říjen 2012: Policisté obvinili skupinu osob z pokusu o podvod.

březen 2013: Policie začala v kauze stíhat i Vitáskovou.

22. 2. 2016: Vitásková a dalších sedm osob byly odsouzeny.

20. 5. 2016: Správní soud licence pro tyto solární elektrárny na podnět vrchního státního zástupce Pavla Zemana zrušil.

Podle vás byly licence pro elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun uděleny podle práva? Pořád na tom trváte, i když je dnes jasné, že v licenčním řízení se použila zfalšovaná revizní zpráva? A že byly koncem roku 2010 pochyby o jejich dokončení?
Celý postup byl odsouhlasen rozkladovou komisí na našem úřadu. Já jsem do toho nezasahovala, ve druhém stupni jsem nedávala konečné rozhodnutí. A stejné rozhodnutí padlo i při obnoveném řízení. Prostě - správní proces na úřadě ty licence potvrdil. Ale soud se ale domníval, že neměly být uděleny, tak je odebral.

Co to teď znamená pro provozovatele elektrárny?
Rozhodnutí soudu vlastně ukončilo činnost těch elektráren. Provozovatel bude muset znovu žádat o vydání licence. Ale dosud je tu nedořešený problém, jak bude vracet finanční prostředky, které na podporách získal. Není vyřešeno, kdo a jak je bude vybírat. Ty peníze zůstávají ve vzduchoprázdnu. A to se bavíme o miliardách korun. U těch chomutovských elektráren se navíc vede další spor - už od roku 2013 jim Operátor trhu s elektřinou nevyplácí výkupní cenu, která odpovídá podpoře z roku 2010, kdy byly vydány licence. Dostávají jen zhruba polovinu, tedy 5,50 koruny za kilowatthodinu, což odpovídá výkupní ceně z roku 2011, kdy začaly skutečné dodávky do sítě.

Jaký dopad může mít rozhodnutí soudu na vaši trestní kauzu, ve které jste kvůli Zemkovým elektrárnám byla odsouzena - zatím nepravomocně - na osm a půl roku?
Nechci to míchat dohromady. Nicméně v trestní kauze jsme ještě neobdrželi písemný rozsudek, takže zatím nemohu dělat žádné další právní kroky. Ale určitě se odvolám. Jsem stále šokovaná tím, že soudce Aleš Novotný mi v průběhu hlavního líčení nepřipustil jediného svědka, o které jsem žádala. Policie zase v přípravném řízení nepřipustila, aby mí advokáti byli u výslechů ostatních obžalovaných. Neuvěřitelným způsobem jsem byla zkrácena na svých právech. Takhle vykonstruovaná kauza byla završena vykonstruovaně jmenovaným senátem v rozporu s ústavou.

Co přesně se stalo?
Pro výběr osob do trestního senátu existují pravidla a soudce Novotný je porušil. Ukázal si prstem, koho v senátu chce. Jedna členka senátu při hlavním líčení četla celou dobu Blesk, druhý spal a třetí paní je pravděpodobně těžce nemocná. A takový senát rozhodl o mém trestu. Není možné, aby si soudce dělal, co chce.

Hodláte učinit nějaké právní kroky?
Vzhledem k tomu, že pan Novotný porušuje zásady ústavy a listiny práv a svobod, vyzývám ho, aby rezignoval na svou funkci a očistil justici v Česku. Pokud tak neučiní, budu vůči němu konat další právní kroky. Ostatně i nález Ústavního soudu z poloviny letošního dubna nám dává za pravdu, že celý případ byl zahájen nezákonně, protože k němu dal podnět místně nepříslušný soud. A to se týkalo i dalších prohlídek v prostorách ERÚ, včetně té, která souvisela se jmenováním Renaty Vesecké.
Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Rasistické! Zákazníkům H&M vadí „opice v džungli“ na mikině tmavého chlapce

Rasistická reklama společnosti H&M.

Společnost H&M se omluvila za obrázek, kde má na sobě dítě tmavé pleti mikinu s nápisem „Nejvíc cool opice v džungli“....Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Česko má desítky problémových projektů, které Unie nezaplatí

Termální lázně v Chrastavě

Česko má za období 2007 až 2013 nárok na 697 miliard korun z Bruselu. Zároveň za toto období do unijního rozpočtu...

Cukrový strašák obchází Evropu. S nadváhou mají zatočit lehké coly

cukr

Coca-Cola a Pepsi Cola svorně rozjely taktiku na větší podporu bezkalorických nápojů. Výrobci colových nápojů jsou...

Škodovka prosperuje doma i ve světě, loni dodala 1,2 milionu vozů

Výroba nové Škody Yeti v Kvasinách

Škoda Auto loni dodala svým zákazníkům rekordních 1 200 500 aut, což je o 6,6 procenta více než v roce 2016. Milion...

Najdete na iDNES.cz