Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozpočet projde bez obstrukcí, slibovala ČSSD. Slovo nedodržela

Sledujeme on-line   8:59aktualizováno  10:14
Rozpočet, to je hlavní téma ve Sněmovně. I když ČSSD slíbila, že obstrukce půjdou stranou, debaty se opět vlekly. Rozpočet prošel po více než deseti hodinách. Opozice kritizuje ministra financí Kalouska, že předkládá návrh rozpočtu, který už v lednu bude úplně jiný.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek při jednání Poslanecké sněmovny (2. listopadu 2011) | foto:  David Neff, MAFRA

"Jednání o rozpočtu nebudeme destruovat. Sice s ním nejsme spokojeni, ale nechceme zemi uvést do rozpočtového provizoria," řekl ráno iDNES.cz poslanec za ČSSD Jeroným Tejc s tím, že konkrétní taktiku k rozpočtu strana nemá domluvenou.

Přerušení obstrukcí slíbil během diskuse k rozpočtu i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka: "Návrh nepodpoříme, je do značné míry fiktivní a neřeší problémy zpomalování hospodářského růstu. Je ale důležité, aby byl dodržen schválený harmonogram jeho schvalování," řekl.

Pocit obstrukce ale stále visí ve vzduchu. Do debaty se přihlásilo více než dvacet poslanců, většinou levicových. Jeden po druhém cupují předložený návrh rozpočtu. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka zmínil několik konkrétních opatření, která by se podle něj měla udělat.

"Bojovat s daňovými úniky na základě stávajících platných zákonů, bojovat se 'Švarc systémem' a ne jej v návrzích legislativních změn podporovat, bojovat důsledně se zaměstnáním načerno. Odložit, lépe však zrušit, zavedení druhého pilíře penzijní reformy," vyjmenoval Sobotka.

Fotogalerie

Přisadili si i komunisté. "Není rozumné předložit rozpočet, který není založený na reálných číslech," podotkl šéf KSČM Vojtěch Filip. Trefil se tak do skutečnosti, že návrh počítá s růstem ekonomiky o 2,5 procenta, přičemž realita může být nanejvýš kolem jednoho procenta.

Rozprava o rozpočtu nakonec trvala téměř jedenáct hodin.

Vláda v návrhu rozpočtu počítá se schodkem 105 miliard korun. Příjmy by měly být 1 084 miliard, výdaje 1 189 miliard korun. A přestože norma ve Sněmovně prošla teprve prvním čtením, už teď je jasné, že ji bude nutné předělat.

Kabinet totiž sestavil rozpočet podle původní optimističtější prognózy ekonomického růstu, než jaký předpokládají nové odhady. Podle aktuální předpovědi ministerstva financí ekonomika příští rok zpomalí na pouhé jedno procento.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska zatím není jisté, zda se prognóza naplní, proto jeho resort spolu s Národní ekonomickou radou vlády připravuje tři scénáře. První počítá s ekonomickým růstem mezi nulou až jedním procentem. Další oproti prognóze podle Kalouska přináší "malé minus" a třetí "větší minus".

ČSSD kritizuje "Kalouskovu fintu"

Současný návrh rozpočtu ale zatím Kalousek nechce přepracovávat. "Stříleli bychom na pohyblivý cíl, pokládám za lepší mířit na cíl, který se bude méně pohybovat a bude méně v mlze," vysvětlil. Pokud bude vláda zákon o rozpočtu novelizovat, musí hledat nové zdroje příjmů a šetřit víc, než plánovala. Hrozí další zvýšení daní, například DPH.

"Vláda je připravena přijít začátkem příštího roku na základě větší jistoty do Poslanecké sněmovny s návrhem novely zákona o státním rozpočtu. Vy zvážíte novou situaci, kterou nedokážeme dnes předpovědět, a schválíte, nebo neschválíte příslušnou novelu," slíbil poslancům Kalousek.

Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky tím ale poslanci v podstatě hlasují o něčem, co ve skutečnosti nakonec bude jinak. "Takovýto přístup k rozpočtu zřejmě vejde do dějin jako Kalouskova finta," zlobil se. "Česká republika už není bájným ostrovem, kterého se krize nedotkne. Naopak zdá se, že krize eurozóny se stala omluvou pro všechna selhání vlády," míní Sobotka.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...Najdete na iDNES.cz