Vláda schválila rozpočet se schodkem 112 miliard. Nereálné, říká Kalousek

  3:59aktualizováno  12:48
Vláda ve středu schválila rozpočet s deficitem 112 miliard korun, což je víc, než zamýšlela předchozí Nečasova vláda. Ministr financí Jan Fischer počítá s vyšším růstem. Jeho předchůdce Miroslav Kalousek optimistický návrh kritizoval. Rozpočet musí schválit Sněmovna, která ho může poslat kabinetu na přepracování.

Rusnokova vláda ve středu schválí státní rozpočet na příští rok. Bývalý šéf resortu financí Miroslav Kalousek ho považuje za nereálný (ilustrační foto). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Tříprocentní hranice deficitu veřejných financí vůči HDP bude podle vlády dodržena.

"Věříme, že celá řada výdajů pomůže k oživení české ekonomiky," uvedl premiér Jiří Rusnok na tiskové konferenci po jednání vlády. Podle ministra Fischera je rozpočet mírně expanzivní a přestává blokovat ekonomický růst. Rozpočet počítá s výdaji vyššími o 30 miliard. Vláda mimo jiné navrhla zvýšit objem mzdových prostředků o dvě procenta. Realizace bude však na jednotlivých ministerstvech.

Rusnokův kabinet v demisi se rozhodl postavit rozpočet na předpovědi vyššího růstu a utratit víc. "Přiklonili jsme se k optimistické prognóze, vycházíme z upřesněné červencové předpovědi ekonomického růstu 1,3 procenta," uvedl minulý týden po jednání vlády, kde otázku rozpočtu otevřela, ministr financí v demisi Jan Fischer. Původní návrh rozpočtu stál na předpovědi růstu pouze 0,8 procenta.

Graf: jak vypadaly schodky státního rozpočtu za posledních deset let Čtěte ve středu, 25. září

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Podle Kalouska je přístup Rusnokovy vlády nezodpovědný. "Oproti rozpočtovací fázi v květnu, za kterou jsem ještě odpovídal, byly příjmy zvýšeny o 17 miliard korun, což pokládám za nerealistické číslo," uvedl exministr financí Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09. Optimistické predikci nevěří. Zřejmě z vlastní zkušenosti z krizového roku 2008, kdy předložil do Sněmovny rozpočet pro rok 2009 založený na předpovědi ekonomického růstu. Jenže předpověď se kvůli světové finanční krizi nezdařila, česká ekonomika místo toho propadla a rozpočet v reálu skončil schodkem o 140 miliard vyšším, než ministerstvo financí naplánovalo.

Kalousek by nyní uvítal, kdyby případný přebytek příjmů, naplánovaný Fischerem, šel na snížení schodku. Ten je momentálně stanoven na 112 miliard korun. Tedy o sedm miliard víc, než bylo schváleno v rámci střednědobých plánů předchozí vládou. "Celkem vláda navrhuje utratit o 24 miliard více, než jsem pokládal za únosné," kritizoval návrh rozpočtu ještě před jeho schválením exministr financí.

Dluh se měl snižovat za časů prosperity, říká ČBA

Se snížením deficitu souhlasí i Česká bankovní asociace (ČBA), která v úterý představila svou studii o rozpočtovém procesu v Česku. Experti z vědeckého grémia ČBA spočítali, že mezi lety 2001 a 2008 přesáhly příjmy schválený rozpočet o více než 200 miliard korun, deficit byl však proti plánu snížen pouze o necelých 95 miliard.

"Dnes se jeví jako jasná chyba, že v dobrých letech, kdy česká ekonomika dosahovala vyšších příjmů, nebylo více prostředků vynaloženo právě na snižování deficitu," říká Luděk Niedermayer, předseda grémia a bývalý viceguvernér ČNB.

"Vláda se snaží dát maximální prorůstový stimul, ještě možný v rámci evropských kritérií, abychom neztratili důvěryhodnost na finančních trzích, kde si půjčujeme," hájí ministerský návrh Lubomír Chaloupka z rozpočtové sekce ministerstva financí.

Vyšší příjmy a zvýšený deficit se rozhodla vláda hned utratit. Přidáno dostalo ministerstvo dopravy, dále ministerstvo vnitra na nábor nových policistů, státní zaměstnanci na zvýšení mezd až o dvě procenta a zdravotní pojišťovny na zvýšené platby za státní pojištěnce.

Rozpočet může nová vláda změnit

Se schváleným rozpočtem může hýbat i nová vláda vzešlá z voleb; od poslanců by mohla dostat rozpočet k přepracování. Může tedy i přepracovat naplánovanou výši příjmů a výdajů.

Vládou schválený návrh rozpočtu počítá s příjmy 1,099 bilionu a výdaji 1,211 bilionu korun. Oslovené strany ODS a ČSSD se do uzávěrky k rozpočtu nevyjádřily.

Pokud by se poslední makroekonomická předpověď nenaplnila, může to vláda řešit během roku vázáním výdajů. "To působí komplikace ministerstvům, která s výdaji počítají," říká Niedermayer. ČBA proto navrhuje, aby už při přípravě rozpočtu na následující rok byla část výdajů označena dopředu jako "odložitelná", například ve výši deseti miliard.

Rozpočet by měl podle pravidel do konce září dostat do rukou předseda Poslanecké sněmovny. Ta však momentálně neexistuje. "Bude tam ležet, dokud z voleb nevzejde nová Sněmovna a nebude ho moci převzít její nový předseda," vysvětluje mluvčí vlády Jana Jabůrková.

Autoři: ,

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Když živý stromek, tak v květináči. Prodejci hlásí nový vánoční trend

Vánoční stromek v květináči.

Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější....

Euro stále v nedohlednu. Ministerstvo a ČNB vstup do eurozóny nedoporučují

Euromince

Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny,...

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Najdete na iDNES.cz