Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozpočet skončil nejlépe v historii ČR

  11:01aktualizováno  11:01
Hospodaření Česka na konci září opět s přebytkem. Ve státní kase přebývá 25,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od vzniku Česka. "Postupně začínají fungovat opatření, která jsme přijali v oblasti úspor, zlepšení výběru daní a omezení šedé ekonomiky," říká ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ministr financí Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. Ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

Podle analytiků za skvělá čísla vláda vděčí především vysokému růstu HDP, díky kterému se zvyšují příjmy z nepřímých daní i daní z příjmů.

Ekonomové: Rozpočtu se daří díky daním
“Vláda počítala, že letos ekonomika zvýší svůj výkon o 4,2 procenta. Aktuálně HDP roste pětiprocentním tempem,“ uvedl v polovině září analytik Patria Finance David Marek. Státu se díky tomu sice daří odvádět na poli veřejných financí slušný výkon, zvyšuje ale daňovou zátěž, dodal. - více zde

„V tomto ohledu stojí za zaznamenání, že ačkoliv daňové příjmy stále převyšují očekávání, dynamika nepřímých daní oproti minulým měsícům poklesla,“ poznamenal analytik HVB Pavel Sobíšek. A to je jedna ze zásadních věcí, kterou ekonomové českému daňovému systému vyčítají. Zátěž by se podle nich měla totiž přenést právě na daně nepřímé. Vysoký podíl přímých daních totiž odrazuje investory od podnikání.

Celkové příjmy za prvních devět měsíců dosáhly 634,1 miliardy korun. Naprostá většina plynula právě z daní a pojistného - 568,6 miliardy korun.

Výdaje se dostaly lehce nad 608,3 miliardy korun a porovnání s loňským rokem naznačuje, že se stát v utrácení proti loňskému roku neuskromnil - výdaje meziročně stouply zhruba o dvacet miliard. Největší část (téměř 250 miliard) směřovala jako tradičně na sociální dávky.

Vyšší růst, vyšší přerozdělení
S tím, že na skvělé výsledky má vliv především růst ekonomiky souhlasí i analytik Komerční banky Jan Vejmělek. „V příštím roce obdobný vývoj očekávat nelze,“ řekl pro ČTK. Výdajová stránka rozpočtu již reflektuje vyšší hospodářský růst, a výdaje tak ve volebním roce porostou, dodal.

K takovému názoru se připojují i další analytici. „Hlavní otázka, kterou by si měla veřejnost klást, zní: Když letos dokážeme hospodařit s přebytkovým rozpočtem, proč je na příští rok opět navržen rozpočet schodkový,“ pozastavuje se analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Ekonomice se zřejmě bude dařit, tentokrát ale už vláda vysoké tempo do svých plánů zakalkulovala. „Lepší kondice ekonomiky byla využita ke zvýšení státního přerozdělování,“ dodala.

Ke konci srpna byl rozpočet v přebytku 10 miliard korun, schválený deficit pro letošní rok je 83,6 miliardy korun. Podle Sobíška se dá čekat, že rozpočet letos sice skončí lépe, než se plánovalo, ale zdaleka ne tak dobře, jak by naznačovaly současné výsledky.

Celkový obraz totiž podle něj zkreslují přesuny do rezervních fondů a k tomu zřejmě dojde i v posledním čtvrtletí. „Přebytek, jak jej momentálně vidíme, je do určité míry fikcí,“ uzavřel Sobíšek.

Paroubek ministerstvo předběhl
Ještě dříve než údaje stačilo zveřejnit ministerstvo, ale čísla o hospodaření prozradil premiér Paroubek. Oznámil však čísla ještě lepší - na konci září přebytek měl být podle něj přebytek celých 30 miliard korun. Odvolával se data, která obdržel v pátek.

„V pátek, kdy jsem měl čerstvá čísla po ránu, tak vás chci informovat, že přebytek - přebytek státního rozpočtu - dosahoval výše 30 miliard,“ řekl Paroubek na Sněmu svazu průmyslu a dopravy v Brně.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Najdete na iDNES.cz