Rozpočtové provizorium znamená omezení výdajů

  8:48aktualizováno  8:48
- V důsledku odmítnutí návrhu zákona o státním rozpočtu pro rok 2000 Poslaneckou sněmovnou se bude hospodaření České republiky od 1. ledna řídit rozpočtovým provizoriem. To znamená, že se rozpočtové hospodaření řídí podle posledního návrhu státního rozpočtu předloženého vládou, tedy poslanci právě odmítnutým návrhem. Ministerstvo financí pak provede rozpis vládního návrhu a příslušná ministerstva, obce a další orgány státní správy se řídí ve své činnosti těmito rozepsanými ukazateli. Tento stav bude trvat až do schválení, resp. nabytí účinnosti zákona o státním rozpočtu.

Pokud by tedy byl rozepsán schodkový vládní návrh státního rozpočtu a následně v průběhu rozpočtového roku by byl Poslaneckou sněmovnou schválen státní rozpočet s výrazně nižšími výdaji, dostaly by se subjekty závislé na prostředcích ze státního rozpočtu do obtížné situace.

Z tohoto důvodu nebude ministerstvo financí pro první měsíce roku 2000 rozepisovat rozpočtové výdaje podílem 1/12 návrhu státního rozpočtu na jeden měsíc, ale bude uplatňovat nižší podíly.

Přitom mandatorní výdaje, tj. výdaje dané zákonnými normami, představují více než šedesát procent současného návrhu rozpočtu a tyto výdaje není možné krátit.

To znamená, že snížení výdajů bude nutné promítnout ve zbývající části státního rozpočtu. Konkrétně lze např. očekávat, že ministerstvo financí bude po dobu trvání rozpočtového provizoria jen velmi zdrženlivě uvolňovat finanční prostředky na nově zahajované investiční akce.

Ministerstvo financí rovněž nebude moci v prvních měsících roku 2000 poskytovat obvyklé finanční zálohy rozpočtům okresních úřadů a obcí v souvislosti s pravidelně nižšími daňovými výnosy na počátku roku.

Rozpočty obcí jsou na státním rozpočtu závislé asi jenom z 15 procent, protože ale výběr daní, které jim náleží je na začátku roku slabší, vítají obce v prvních měsících každou korunu, kterou jim státní pokladna poskytne.

Rozpočtové provizorium na úrovni státního rozpočtu tedy zákonitě vyvolává situaci rozpočtového provizoria i na úrovni okresních úřadů a obcí.

Provizorium je v každém případě nežádoucí nouzové řešení, které do určité míry destabilizuje plynulost finančních toků v průběhu celého rozpočtového roku a vysílá negativní signály pro zahraniční investory.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Matky, které si nemohou přivydělávat, tratí 180 miliard, tvrdí ekonom

práce, děti, žena, matka

Kdyby matky v Česku po roce narození dítěte pracovaly 13 hodin týdně, získaly by celkem 60 miliard a ekonomika by se...

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...

Končí ředitel Finanční správy Janeček, jeho úřad čelil četné kritice

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství

Martin Janeček působí ve Finanční správě od roku 2003 a v roce 2014 se stal jejím generálním ředitelem. Podle médií by...Najdete na iDNES.cz