Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozpočtové škrty: peníze mohou chybět na silnice či datové schránky

  8:05aktualizováno  8:05
Ministerští úředníci v těchto dnech horečně přemýšlejí, jak příští rok vyjdou s penězi. Starosti jim dělá státní rozpočet, který musí výrazně zeštíhlet, což znamená méně peněz pro jednotlivé resorty. Peníze budou chybět na silnice, ohrožen by mohl být například i projekt datových schránek. Kostra nového rozpočtu má být hotova v pondělí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ministr vnitra Martin Pecina ve čtvrtek rádiu Česko řekl, že hospodaří s rozpočtem, který je o tři miliardy nižší než loni. To prý může ohrozit existenci pracovišť Czech Point, kam si lidé chodí pro výpis z rejstříku trestů či katastru nemovitostí. Aby totiž nemusel brát peníze určené pro policii, chce Pecina škrtat v oblasti informačních technologií.

"Teď jsou peníze jen na nejnutnější věci. Jestli mi vláda nepřidá peníze, tak systém Czech Point ohrožený být může. Není to na rozhodnutí ministra, ale vlády," řekl rádiu Pecina.

Se stejnými obavami se ministerstvo vyjadřuje i k datovým schránkám, které mají výrazně zjednodušit komunikaci se státní správou. Projekt se rozjel v červenci, od 1. listopadu má být zavedení schránek povinné pro firmy a úřady.

Internetová pošta za miliardu

"Plánované škrty ve státním rozpočtu by samozřejmě projekt ohrozit mohly," sdělila iDNES.cz mluvčí ministerstva vnitra Teresa Babková. Vznik datových schránek však nařizuje zákon, ten by se musel změnit."Pokud by mělo dojít k zrušení (schránek), bylo by to nutné cestou zrušení platnosti tohoto zákona," dodala mluvčí.

Náklady na vybudování datových schránek, které fungují jako internetová poštovní schránka, rozeslání přístupových údajů a vybavení potřebnou technikou, se vyšplhají na 1,4 miliardy korun. Významná část peněz, téměř 1,2 miliardy korun, by měla jít ze strukturálních fondů EU, zbytek z pokladny ministerstva.

Elektronické dopisování má být levnější než papírové, stát by tedy měl na změně v konečném součtu vydělat. Česká pošta, která datové schránky provozuje, odhadla, že jejich zavedením přijde zhruba o 800 milionů korun na tržbách za listovní služby.

Pokud by projekt padl, peníze na něj vynaložené by přišly vniveč. Pošta by navíc po ministerstvu mohla žádat zpět vynaložené náklady v řádu stovek milionů.

Méně peněz na silnice...

S nižším rozpočtem se zřejmě bude muset vypořádat také Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), z něhož se platí stavby silnic. Peníze budou chybět na klíčové projekty. "Musíme konstatovat, že navržené finanční prostředky v rozpočtu SFDI nebudou do budoucnosti stačit pokrýt požadavky na rozhodující investice," stojí v návrhu rozpočtu SFDI.

Na silnice má během následujících tří let přitéct z národních fondů ročně o 8,5 miliardy korun méně. SFDI bude v letech 2010 - 2012 hospodařit ročně s 36,5 miliardami korun. O konečné verzi rozpočtu se má ale ještě jednat.

"Máme příslib od ministra financí, že se tomuto tématu budeme věnovat ještě po skončení vládních prázdnin. Rozpočet na příští rok tedy bude zřejmě nižší než letos, v tuto chvíli ale nelze říct přesně o kolik," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Už v tuto chvíli je ale jasné, že peníze nebudou na dlouho plánované silniční spojení z Brna do Vídně. Ministr dopravy Gustáv Slámečka už poslal Rakušanům dopis s tím, že rychlostní silnice R52 se příští rok stavět nezačne. - O tématu čtěte více zde

...víc pro lidi bez práce

Rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí se příští rok ztenčí asi o 3,2 miliardy. Nemělo by se to nijak dotknout mandatorních výdajů (například důchodů), které jsou dané zákonem. Méně peněz půjde na investice, resort chce šetřit také na provozních výdajích.

Kvůli dopadům ekonomické krize se naopak meziročně zvýší objem peněz určených například na podporu v nezaměstnanosti nebo výdaje na insolvenci.

Ministerstvo průmyslu a obchodu musí příští rok seškrtat asi 20 procent rozpočtu. Uspořit chce na běžných výdajích, investicích nebo mzdových nákladech.

Ovlivnit by to nemělo program na podporu podnikání, mandatorní výdaje nebo prostředky na podporu vědy a výzkumu. "To jsou peníze, které umožní budoucí rozvoj a konkurenceschopnost tuzemských podniků," uvedl mluvčí MPO Tomáš Bartovský.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Najdete na iDNES.cz