Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozpočtový výbor chce pomalejší růst daní u cigaret

  11:25aktualizováno  14:07
Do zdražení cigaret naplánovaného na příští rok se vložil sněmovní rozpočtový výbor. Poslancům doporučil přijmout v zákoně o spotřebních daních řadu změn. Navrhl například nižší zdražení cigaret, než jaké prosazovala vláda kvůli potřebě dodatečných příjmů do rozpočtu.
Rozpočet na příští rok počítá s deficitem 91,3 miliardy korun.

Rozpočet na příští rok počítá s deficitem 91,3 miliardy korun. | foto: Profimedia.cz

Návrhy, které výbor nepřijal, mohou poslanci předložit sněmovně znovu. Teprve konečné hlasování tak určí, jaká bude výsledná podoba zákona.

Podle odhadů ministerstva financí by zvýšení spotřebních daní od ledna 2007 mělo do státního rozpočtu příští rok přinést přibližně deset miliard korun. Návrh státního rozpočtu s tím již počítá.

ODS také dnes prosadila návrh, podle kterého by zdražení nebylo skokové, ale postupně narůstající. Původní vládní návrh počítá s tím, že od ledna příštího roku by mohla krabička cigaret podražit o 12 až 15 korun. ODS navrhuje, aby se u nejdražších druhů cigaret cena zvýšila maximálně o 14 korun.

Součástí pozměňovacích návrhů, o kterých budou poslanci zřejmě hlasovat, bude také návrh na omezení předzásobení tabákových výrobců.

Poslanec Doktor chce zlevnit benzín
Ve výboru se ale jednalo i o návrzích daňových změn u paliv. Poslanec za ODS Michal Doktor navrhl snížení spotřební daně z benzinu o 1,30 koruny za litr. Snížení navrhl také u motorové nafty, a to o 40 haléřů na litr. Výbor ale těsnou většinou nesouhlasil. "Ve druhém čtení tento návrh předložím znovu," řekl Doktor po hlasování.

Stejný návrh přitom ODS předložila i v loňském roce, a to v rámci novely
zákona o lihu. Přijat ovšem tehdy nebyl

S rozpočtovým verdiktem výbor vyčkává
Se stanoviskem k návrhu státního rozpočtu na příští rok si výbor dává na čas. Hlasování, které naznačí šance rozpočtu ve Sněmovně, odložili poslanci až na příští úterý. Chtějí ještě vyčkat na závěry z jednání ministra financí Vlastimila Tlustého s představiteli parlamentních stran.

Toto setkání plánuje Tlustý na pondělí 23. října. Na schůzce budou politici jednat také o podmínkách, které si k podpoře rozpočtu dávají sociální demokraté. První čtení zákona se uskuteční ve středu 25. října.

Rozpočet na příští rok počítá s deficitem 91,3 miliardy korun. V příjmech rozpočtu ale vláda s výnosem 31 miliard korun z prodeje části akcií ČEZ. Podmínkou pro podporu rozpočtu ze strany ČSSD je ale právě zastavení příprav privatizace této energetické společnosti.

Podle předsedy rozpočtového výboru Bohuslava Sobotky má ale ČSSD i další podmínky - dorovnání přímých plateb zemědělcům, navýšení rozpočtové rezervy na aplikaci služebního zákona a vytvoření rezervy v jednotlivých resortech, se kterými bývalá vláda počítala na aplikaci nového zákoníku práce.

Zatím se zdá, že by vedle ODS pro rozpočet ČSSD ruku zvednou mohla; to by ve sněmovně zajistilo pohodlnou většinu. Podporu rozpočtu oznámili také lidovci. Proti rozpočtu budou komunisti.

Autoři: ,


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Češi nevyužívají možnost péče o blízké. O ošetřovné požádalo jen 56 lidí

Ilustrační snímek

Česko má za sebou první měsíc s dlouhodobým ošetřovným, kdy se člověk může až na tři měsíce uvolnit z práce a pečovat o...

Čínské balíky se budou do Evropy rozvážet ze skladu u Prahy

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huajie v Pavlově u Prahy buduje celoevropskou logistickou základnu pro internetové obchody z Číny....

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Najdete na iDNES.cz