Německé úřady nechaly preventivně uzavřít přes 100 zemědělských podniků v zemi a utratit několik tisíc slepic kvůli výskytu rakovinotvorného dioxinu ve vejcích.

Německé úřady nechaly preventivně uzavřít přes 100 zemědělských podniků v zemi a utratit několik tisíc slepic kvůli výskytu rakovinotvorného dioxinu ve vejcích. | foto: ČTK

Rozruch kolem dioxinů může firmu Česká drůbež připravit o miliony

  • 49
Jednatel česko-německé společnosti Česká drůbež Petr Červený si stěžuje na milionové ztráty a poškození dobré pověsti. Kvůli obavě z dioxinů musel stáhnout z prodeje dvě stě tisíc vajec. On ale tvrdí, že nezávadnost jejich vajec může dokázat.

Veterináři totiž před několika dny stáhli z obchodů 200 tisíc vajec, která pochází z drůbežáren, které má Česká drůbež v Německu. Hlavním důvodem byl nejasný doklad o cestě vajec do obchodu. U dodávky totiž úředním seznamům neodpovídalo číslo třídírny, kterou měla vejce projít.

Sporné zboží veterináři objevili v síti obchodů Penny Market v době, kdy se více kontroluje zboží, protože se v Německu na přelomu roku objevily potraviny s vyšším obsahem dioxinů, než povolují předpisy. Dioxin je nebezpečný, pokud jej člověk požívá delší dobu a může se v těle hromadit.

"Vejce byla označena veterinárním schvalovacím číslem třídírny v Německu, které není uvedeno na oficiálním seznamu schválených závodů," zdůvodnil mluvčí veterinární správy Josef Duben zákaz prodeje dodávky od České drůbeže.

Jediným problémem ale podle Červeného je, že Německo jako jediná země EU používá dvoje čísla třídíren na obalech vajec.

"My jsme použili obchodní značení, kdežto SVS našla na internetových stránkách hygienicko-právní značení. Dokladem od německé úřadu jsme doložili, že jde o identickou třídírnu. SVS ale naše doklady nebrala v potaz a nastala panika mezi spotřebiteli," dodal Červený.

Jasně jsme prokázali, odkud vejce jsou, tvrdí Červený

Podnikatel zdůrazňuje, že výsledky testů neprokázaly, že by vejce obsahovala nepřípustné množství dioxinů. Zástupce České drůbeže řekl, že společnost má velké problémy s odbytem od doby, kdy její jméno v souvislosti se spornou dodávkou uvedla ve své zprávě Státní veterinární správa.

Vejce původně určená pro český trh prý musí se slevou vyvážet na Slovensko a do Maďarska. Ztrátu firmy odhadl na miliony. "Jde o to, jak dlouho se ještě budeme v té situaci potácet. Zatím se jedná o deset až dvacet milionů korun," uvedl Červený. 

Ten sdělil, že společnost má nyní zastaveny dodávky pro distribuční firmu Zlatá vejce i pro Penny Market, což byl mimořádně významný odběratel. Společnosti údajně v Česku zůstali pouze menší odběratelé.

"Situace je pro nás o to horší, že jsme nedodali na trh jediný kus nekvalitní potraviny a všem doložili, že uvedená třídírna vajec existuje. Přesto to všechno jsme vyšachováni z obchodu. Nemůžeme dodávat do žádného řetězce a musíme nevýhodně vyvážet do zahraničí," zlobí se Petr Červený.

Nefunguje systém, říká zástupce veterinární správy

Zástupce krajské veterinární správy Richard Bílý tvrdí, že v současné době je značný tlak veřejnosti, na kontrolu potravin. Uvedl, že důvodem k pozastavení dodávky od České drůbeže byla prevence a potvrdil, že ve vejcích České drůbeže nebyl zjištěn nadlimitní obsah dioxinů.

Richard Bílý označil za podstatný problém, že Penny Market včas neoznámil, že vejce byly dovezena, aby se mohla dodávka dříve prověřit. "Není to problém jedné zásilky. Vypadá to, že nefunguje systém," sdělil Bílý.

Ten odhaduje, že se záležitost s vejci od České drůbeže podaří vyřešit během několika dnů, až se vyjasní, proč na zásilce uvedená třídírna není v oficiálním seznamu. "Buď se změní seznam nebo se přelepí údaje na dodávce," sdělil Bílý.

Česká drůbež by měla své doklady dodat německé veterinární správě, aby seznamy opravila. "Chyby v seznamech nebo v označování si musí vyřešit v Německu," dodal.

SVS čeká, až budou produkty dány do souladu, a tři krajské veterinární správy (středočeská, plzeňská a olomoucká) prošetřují, kolik těch vajec bylo z Německa dovezeno, uvedl Bílý.