Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozšířený Panamský průplav změní světový byznys, tvrdí odborníci

  12:04aktualizováno  12:04
Námořní byznys má dobré vyhlídky. Strategická vodní dálnice, zvaná Panamský průplav, bude do roku 2015 širší a pojme víc lodí. Pomůže to obchodu, říkají firmy, zároveň se ale bojí, že na tuto námořní zkratku, která spojuje dva oceány, nebudou mít. Už nyní je pro lodě cesta průplavem velmi drahá.

Panamský průplav | foto: http://www.pancanal.com

Velkolepé inženýrské dílo se dočká rozšíření po sto letech od svého vzniku. "Rozšířený průplav nám dává spoustu možností, které dosud nemáme," říká Peter Gyde, prezident karibské divize společnosti Maersk Line, která teď dopravuje kontejnery přes Panamu po železnici, protože většina lodí její flotily už se do průplavu nevejde.

Po energii žíznící asijské země budou zase levněji nakupovat ropu v zemích jako Venezuela. I když však rozšíření průplavu podpoří obchod, námořní dopravci se obávají, že to bude za cenu zvýšených poplatků za proplutí, které jsou už teď považovány za vysoké.

Panamský průplav.

Rozšiřování Panamského průplavu.

Cesta 81 kilometrů dlouhým průplavem vyjde zpravidla na několik tisíc až desítek tisíc dolarů. Velké lodě ale mohou zaplatit i statisíce. Rekordní mýtné ve výši 331 tisíc dolarů zaplatila loni loď Disney Magic. Průměrná platba vychází na 54 tisíc dolarů.

"Už dnes uživatele průplavu znepokojuje to, že v několika málo posledních letech průplav přehnaně podražil," řekl Gyde. Dodal, že nejméně jeden přepravce nedávno ušetřil peníze tím, že přesměroval své lodi do Asie na trasu kolem Jižní Ameriky, která je o 13 tisíc kilometrů delší. Zčásti to prý udělal i kvůli vysokým poplatkům.

Panamský průplav.

V roce 2008 proplulo průplavem přes 14 tisíc lodí.

Průplav se otevřel v roce 1914. Jeho rozšíření vyjde Panamu na 5,25 miliardy dolarů (skoro 100 miliard korun). Je to monumentální podnik, který slibuje přeměnu světových obchodních cest, usnadní a zlevní dopravu asijského zboží na východ Spojených států a poskytne Číně lepší přístup k latinskoamerické ropě a dalšímu zboží.

"Rozšíření Panamského průplavu významně ovlivní způsob obchodování mezi Dálným východem a karibskou oblastí a samotnými Spojenými státy. Změní to dynamiku a změní to hospodářství," řekl Jay Brickman, viceprezident Crowley Maritime Corp., jehož námořní kontejnerová divize obsluhuje karibskou oblast a východní Spojené státy.

Panamská průplav.

Panamský průplav za začátku 20. století.

Pro mnohé velké lodě už je průplav malý. Jeho rozšíření umožní, aby jím proplouvaly kontejnerové lodi nového typu známé jako "post-Panamax" a schopné přepravovat až 12 600 kontejnerů.

Bude to vyžadovat odstranění 152 milionů krychlových metrů zeminy, tři čtvrtiny množství, jaké bylo potřeba odstranit při hloubení původního kanálu, a výstavbu nových zdymadel na obou koncích.

Po dokončení budou moci rozšířeným průplavem jezdit tankery schopné dopravovat až milion barelů ropy, lodi se zkapalněným plynem a nákladní lodi s uhlím, rudami a dalším zbožím, které musely dosud plout kolem Hornova mysu nebo mysu Dobré naděje. To zkrátí doby dopravy o týdny a změní globální dopravní parametry.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Podezření z úniku dat drtí akcie Facebooku, společnost „zchudla“ o miliardy

Mark Zuckerberg

Cena akcií Facebooku se za poslední dva dny propadla o víc než deset procent. V pondělí společnost odepsala téměř 37...

Ženy berou v bance o polovinu méně než muži. Je mezi nimi málo manažerek

(ilustrační snímek)

Světu financí stále dominují muži, alespoň na těch nejvyšších pozicích. Potvrzuje to například porovnání průměrného...

Blíží se obchodní válka mezi USA a Čínou? Peking pohrozil odvetnými cly

(ilustrační snímek)

Čína vyzvala Spojené státy, aby se „stáhly z okraje propasti“. Plánované zavedení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě...

Najdete na iDNES.cz