Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozšířený Panamský průplav změní světový byznys, tvrdí odborníci

  12:04aktualizováno  12:04
Námořní byznys má dobré vyhlídky. Strategická vodní dálnice, zvaná Panamský průplav, bude do roku 2015 širší a pojme víc lodí. Pomůže to obchodu, říkají firmy, zároveň se ale bojí, že na tuto námořní zkratku, která spojuje dva oceány, nebudou mít. Už nyní je pro lodě cesta průplavem velmi drahá.

Panamský průplav | foto: http://www.pancanal.com

Velkolepé inženýrské dílo se dočká rozšíření po sto letech od svého vzniku. "Rozšířený průplav nám dává spoustu možností, které dosud nemáme," říká Peter Gyde, prezident karibské divize společnosti Maersk Line, která teď dopravuje kontejnery přes Panamu po železnici, protože většina lodí její flotily už se do průplavu nevejde.

Po energii žíznící asijské země budou zase levněji nakupovat ropu v zemích jako Venezuela. I když však rozšíření průplavu podpoří obchod, námořní dopravci se obávají, že to bude za cenu zvýšených poplatků za proplutí, které jsou už teď považovány za vysoké.

Panamský průplav.

Rozšiřování Panamského průplavu.

Cesta 81 kilometrů dlouhým průplavem vyjde zpravidla na několik tisíc až desítek tisíc dolarů. Velké lodě ale mohou zaplatit i statisíce. Rekordní mýtné ve výši 331 tisíc dolarů zaplatila loni loď Disney Magic. Průměrná platba vychází na 54 tisíc dolarů.

"Už dnes uživatele průplavu znepokojuje to, že v několika málo posledních letech průplav přehnaně podražil," řekl Gyde. Dodal, že nejméně jeden přepravce nedávno ušetřil peníze tím, že přesměroval své lodi do Asie na trasu kolem Jižní Ameriky, která je o 13 tisíc kilometrů delší. Zčásti to prý udělal i kvůli vysokým poplatkům.

Panamský průplav.

V roce 2008 proplulo průplavem přes 14 tisíc lodí.

Průplav se otevřel v roce 1914. Jeho rozšíření vyjde Panamu na 5,25 miliardy dolarů (skoro 100 miliard korun). Je to monumentální podnik, který slibuje přeměnu světových obchodních cest, usnadní a zlevní dopravu asijského zboží na východ Spojených států a poskytne Číně lepší přístup k latinskoamerické ropě a dalšímu zboží.

"Rozšíření Panamského průplavu významně ovlivní způsob obchodování mezi Dálným východem a karibskou oblastí a samotnými Spojenými státy. Změní to dynamiku a změní to hospodářství," řekl Jay Brickman, viceprezident Crowley Maritime Corp., jehož námořní kontejnerová divize obsluhuje karibskou oblast a východní Spojené státy.

Panamská průplav.

Panamský průplav za začátku 20. století.

Pro mnohé velké lodě už je průplav malý. Jeho rozšíření umožní, aby jím proplouvaly kontejnerové lodi nového typu známé jako "post-Panamax" a schopné přepravovat až 12 600 kontejnerů.

Bude to vyžadovat odstranění 152 milionů krychlových metrů zeminy, tři čtvrtiny množství, jaké bylo potřeba odstranit při hloubení původního kanálu, a výstavbu nových zdymadel na obou koncích.

Po dokončení budou moci rozšířeným průplavem jezdit tankery schopné dopravovat až milion barelů ropy, lodi se zkapalněným plynem a nákladní lodi s uhlím, rudami a dalším zbožím, které musely dosud plout kolem Hornova mysu nebo mysu Dobré naděje. To zkrátí doby dopravy o týdny a změní globální dopravní parametry.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Nový Zéland zakázal cizincům nákup nemovitostí. Chladí přehřátý trh

Domy v novozélandském Aucklandu (ilustrační snímek)

Novozélandský parlament schválil zákon, který většině cizinců znemožní nákup nemovitosti. Opatření má zamezit prudkému...

Americký McDonald’s plánuje obří rekonstrukci za šest miliard dolarů

McDonald’s

Síť restaurací McDonald‘s v úterý oznámila plán na největší renovaci fastfoodů za poslední desetiletí. Za rekonstrukci...

Trump hrozí Turecku dalšími sankcemi, pokud nepropustí pastora

Americký prezident Donald Trump před jednáním s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem...

Spory mezi Amerikou a Tureckem se ještě více vyhrocují. Prezident Donald Trump pohrozil Ankaře dalšími ekonomickými...

Najdete na iDNES.cz