AirBnB se musí jen zprůhlednit. Regulace potřebná není, říká expert

  17:00aktualizováno  5. listopadu 12:39
Po vleklých sporech mezi službou sdíleného ubytování AirBnB a běžnými nájemníky přichází zástupce českých podnikatelů s desaterem. Nová pravidla mají pomoci si na tento způsob podnikání více posvítit. Další regulace však podle člena představenstva Hospodářské komory Filipa Dvořáka potřeba není.

Podle Dvořáka portál AirBnB výrazně pomohl ekonomice. „Nastartoval skryté rezervy, které dřímaly v mnoha zákoutích měst a světových metropolích,“ říká. 

Vypovídají o tom milionová čísla, která portál eviduje. Loni v Česku využilo tuto formu ubytování 1,02 milionu lidí. „V tomto směru je AirBnB fenoménem v poskytování pobytových služeb, který určitě udělal mnohé,“ dodává Dvořák.

Na Praze 1, kterou člen Představenstva Hospodářské komory ČR zastupuje, je v současné době přibližně 15 300 bytů, přičemž městská část eviduje, že je ubytování skrze poskytováno v 10 procentech přiznaných bytů. To je 1 860 bytů. Ne všichni však služby v tomto odvětví přiznávají. Odhadované číslo je o něco větší, tedy 3 500 bytů.

„Často lidi slýchávám říkat, proč Finanční správa zkrátka do bytů, se kterými je problém, nedojde a neusvědčí je. To je ale téměř nemožné,“ vysvětluje Dvořák. Řešení vidí v úpravě zákona ohledně toho, kdo za ubytování zodpovídá. Doposud to byli lidé, kteří ubytování na portálech nabízí, ne vždy se jedná o vlastníky bytů. „Bonitnější osoba je ale vlastník, protože té je vždy možné něco sebrat. Kdyby se odpovědnost přesunula na tuto osobu, morálka v přiznávání a placení by se výrazně zvýšila,“ dodává Dvořák.

Žádná další regulace ubytovací služby však podle Dvořáka nutná není. „Je potřeba dohledat ty, kteří mají řádně platit, mají být zodpovědní za služby, které nabízejí a mají být řádní sousedé,“ uvádí Dvořák.

Desatero pro poskytovatele služeb

Z toho důvodu přichází zástupce českých podnikatelů se kodexem řádného ubytovatele, který má způsob podnikání zprůhlednit. Jedním z bodů v seznamu je evidence a řádný odvod poplatků. „Ten, který ubytování poskytuje, musí splnit veškeré zákonné povinnosti - přihlásí na příslušném úřadě, vyplní řádný formulář,“ přibližuje Dvořák první pravidlo.

Za krátkodobé nájemce musí v současnosti poskytovatelé služeb AirBnB zaplatit 15 korun za osobu za noc. „Jde o srandovní částku,“ komentuje Dvořák. Ve Sněmovně nyní leží návrh na zvýšení tohoto poplatku. Ten by se mohl zvýšit na 21 korun, v budoucnu dokonce na 50 korun. „Z pohledu města je to správný postup,“ dodává Dvořák.

Podle desatera musí také poskytovatelé služeb podle zákona hlásit ubytované cizince na cizinecké policii. 

„Je nutné si uvědomit, jakou další agendu tyto služby otevírají. Když se někdo rozhodne, že chce něco takového poskytovat, musí splnit určité povinnosti,“ říká Dvořák. Těm, kteří ubytování nabízí, ukládá desatero povinnost předkládat nájemcům závaznou nájemní smlouvu. Nemusí jít přitom o složité dokumentace. Navrhovaný vztah má oběma stranám poskytnout jistotu ohledně jejich práv a povinností.

Dalším důležitým bodem je pak podle Dvořáka i komunikace se sousedy. Rušní návštěvníci a nevynesené odpadky dělají podle něj sdílenému bydlení špatné jméno. „Vyjasnění si pozic a podmínek se sousedy je naprosto klíčové,“ říká Dvořák. 

Poskytovatelé služeb mají také daňovou povinnost a povinnost přihlásit se k EET. Každý by měl také mít k dispozici i technický průkaz bytu. „Doporučujeme, aby ten, který byt pronajímá, měl veškeré informace o bytě dohledatelné a pohromadě - že je pojištěn, že má revize,“ uvádí Dvořák.

Hoteliéři volají po regulaci

Zatímco se sdílené ubytovaní ze strany turistů těší stále větší oblibě, hoteliéři volají po jeho přísnější regulaci. Služby jako AirBnB jim údajně snižují obsazenost hotelů. Z údajů Asociace hotelů a restaurací vyplývá, že o letních prázdninách ve srovnání s loňským rokem klesla obsazenost pražských hotelů v srpnu o 1,9 % a v červenci o 4,4 %. 

Počet turistů, kteří v Praze přenocují, přitom stoupá. Hoteliéři proto viní AirBnB, jehož služby loni v Česku využilo dvakrát více návštěvníků než v roce 2016.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Mírnější zákaz: RoundUpem nebude možné sušit jen plodiny na potraviny

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Zemědělci od ledna nebudou moci dosušovat plodiny před sklizní, určené na výrobu potravin přípravky s obsahem...

Vyvážíme obilí, dovážíme mouku. To nemá logiku, tvrdí šéf Svazu obchodu

Ilustrační snímek

Česká republika patří k zemím, kde jsou potraviny nejlevnější v Evropě. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu...

Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

Expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali...

Najdete na iDNES.cz