Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

  16:00aktualizováno  19. listopadu 13:35
Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali radost. Jenže to občas přeženou. Na možná rizika upozornil v diskusním pořadu Rozstřel expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle.

„Vánoce jsou pro úvěrové společnosti svátkem. Společnost bohužel hodně staví na konzumních hodnotách a obecně se má za to, že když blízkým nekoupím to nejnovější, tak je vlastně nemám rád. Velkou měrou se na tom samozřejmě podílí reklamní tlak z médií,“ řekl v Rozstřelu Daniel Hůle.  

Nemyslí si však, že by pomohla regulace úvěrových společností v médiích nebo nějaké upozornění během reklam na půjčky. „Vzpomeňte si na to, zda například varování u tabákových výrobků pomohlo tomu, že by lidé začali méně kouřit,“ položil si před moderátorem otázku.

Fotogalerie

„Ve třetině evropských států funguje regulace lichvářství. Ovšem jde také o kulturní záležitost. V protestantských zemích jako je Belgie nebo Holandsko jsou lidé zvyklí žít střídměji. A to není něco, co se dá změnit během pár měsíců,“ upozornil Hůle, podle kterého je ovšem primární chyba na straně věřitele, který poskytuje službu, kterou by poskytovat neměl.

Sám platí hypotéku a má tak pro lidi se zadlužením částečně pochopení. „Jsou dvě skupiny lidí. Jedna opravdu vyjde jen tak tak s příjmem a když se jim rozbije něco v domácnosti, tak jim nezbývá, než si půjčit. I proto si myslím, že se půjčky zakázat nemají. Ovšem pak je tu další množina lidí, která si žije nad poměry a věří tomu, že je normální jezdit na drahé dovolené a utrácet půjčené peníze. A primárně na to doplácí celá společnost,“ varoval.

„Dlouhodobě se mělo za to, že si člověk nejprve půjčuje u banky a až potom teprve u menších úvěrových společností. Nyní se ale ukazuje, že spousta lidí bere úvěry u malých společností, aby měli peníze hned. U banky totitž schválení úvěru trvá déle. A půjčují si hodně lidé ze střední třídy.“

Takové chování považuje Hůle za velmi nezodpovědné. „Podle zákona o úvěrech pro spotřebitele můžete do 14 dnů úvěr vrátit, pak už nastávají problémy. Vždyť v ČR je asi 300 tisíc exekucí vedeno neoprávněně. A jediný, kdo to může zastavit, je dlužník, který o tom ale většinou vůbec neví! Ten systém je velmi složitý,“ pokračoval expert, který vidí chyby i u špatných rozhodnutí některých politiků.

Hůle: Dluhové pasti spustil ministr Němec

Klíčovou roli podle něj sehrál především někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec, který stál v roce 2001 u zrodu exekučního řádu a poté ještě zvýšil odměny právníků za vymáhání dluhů. „Když z jedné koruny můžete mít jednou 20 tisíc, tak je to pořádný byznys. Naštěstí pak ministr Pelikán schválil snížení odměn advokátům na stejnou úroveň jaká je v Německu, dříve to byl několikanásobek,“ dodal Hůle.

Podle statistik inkasní společnosti M.B.A. Finance se domácnosti dostávají do dluhů po Vánocích a následné chřipkové epidemii, která je načas vyřadí z pracovního života a sníží jejich příjmy. „Významná část dlužníků se dostává do problémů se splácením zhruba do dvou až čtyř měsíců po vánočních svátcích,“ uvedla analýza, která zkoumala data 540 tisíc dlužníků.  

Mezi ty nejzbytečnější příčiny pádu do dluhové pasti patří i půjčky na pořizování vánočních dárků. Půjčky na Vánoce každoročně zvýší počet běžících exekucí. „Půjčky na Vánoce lákají na radost pro druhé, ale přinášejí spíš smutek z pozdější exekuce. Už nyní má exekuci téměř 900 tisíc lidí a ze započtením partnerů a dětí je to už více než dva miliony lidí,“ říká Hůle. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Najdete na iDNES.cz