Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spokojený zaměstnanec se firmě vyplatí, říká školitelka happiness manažerů

  9:38aktualizováno  13:01
Úkolem tzv. happiness manažera je zajistit, aby se zaměstnanci cítili v práci dobře, řekla ve středečním pořadu Rozstřel na iDNES.tv jejich školitelka Kateřina Horiszny, která je zástupkyní organizace WHA (World Happiness Association) v Česku. Pro optimální fungování společnosti je podle ní důležitá spokojenost personálu i vedení.

Horiszny v Rozstřelu prezentovala výsledky výzkumů její organizace a Ekonomické fakulty Harvardovy univerzity, podle kterých je pro štěstí zaměstnanců klíčový především individuální přístup vedení. Privilegia na míru podle potřeb pracovníků hrají často v jejich spokojenosti větší roli než finanční ohodnocení.

Fotogalerie

Spolupráce asociace WHA s firmou, jež projeví o její služby zájem, je dlouhodobá. Minimální délka působení školitelů je šest až osm měsíců, přičemž předmětem jejich zájmu jsou hlavně vztahy mezi lidmi. „Lidé by si měli uvědomovat, že když jejich organizace nevyhraje, oni také nevyhrají. Tohle se musí v pohledu pracovníků změnit, proto ten proces trvá tak dlouho,“ uvedla Horiszny.

Výsledek se následně posuzuje nejenom podle spokojenosti personálu, ale i podle míry jejich loajality vůči společnosti nebo ochoty spolupracovat v rámci týmu. „Přínos happiness managementu pro firmu se dá jednoduše spočítat, v jeho průběhu klesá fluktuace zaměstnanců,“ vysvětlila Horiszny.

Když komunikace vedení a pracovníků vázne

Pochopení pro to, co pracovník potřebuje měl podle ní například Tomáš Baťa. „Náš happiness management začíná u jednotlivců a u toho, co pro svoji spokojenost potřebují. Lidé jsou inteligentní a jsou si dobře vědomi práce, kterou musí ve firmě odvést,“ řekla.

Horiszny také uvedla, že happiness management je vhodný zejména pro velké organizace, v nichž neprobíhá dostatečná komunikace mezi vedením a personálem. Manažeři pak nejsou schopni řešit individuální potíže svých zaměstnanců.

„Happiness manažer by měl znát recept na jakýkoliv životní problém, protože soukromý život je provázaný s tím pracovním. V některých případech je klíčové pomoct zaměstnancům v jejich osobním životě tak, aby byli spokojeni i v tom pracovním.“ Pro lidi ve firmě je jednoduší svěřit se svými problémy právě happiness manažerovi, usoudila Horiszny.

Českým firmám by vzkázala, aby se zamyslely nad tím, jestli jsou spokojené a jestli jejich personál a management skutečně dostávají to, co potřebují.

Celý záznam Rozstřelu s Kateřinou Horiszny:

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Hospoda je lepší než Facebook. Obzvlášť na vesnici, říká „trenér“ výčepních

Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje

„Hospoda je nejdůležitější sociální síť, Facebook je hned po ní,“ tvrdí Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského...

Najdete na iDNES.cz