Spokojený zaměstnanec se firmě vyplatí, říká školitelka happiness manažerů

  9:38aktualizováno  13:01
Úkolem tzv. happiness manažera je zajistit, aby se zaměstnanci cítili v práci dobře, řekla ve středečním pořadu Rozstřel na iDNES.tv jejich školitelka Kateřina Horiszny, která je zástupkyní organizace WHA (World Happiness Association) v Česku. Pro optimální fungování společnosti je podle ní důležitá spokojenost personálu i vedení.

Horiszny v Rozstřelu prezentovala výsledky výzkumů její organizace a Ekonomické fakulty Harvardovy univerzity, podle kterých je pro štěstí zaměstnanců klíčový především individuální přístup vedení. Privilegia na míru podle potřeb pracovníků hrají často v jejich spokojenosti větší roli než finanční ohodnocení.

Fotogalerie

Spolupráce asociace WHA s firmou, jež projeví o její služby zájem, je dlouhodobá. Minimální délka působení školitelů je šest až osm měsíců, přičemž předmětem jejich zájmu jsou hlavně vztahy mezi lidmi. „Lidé by si měli uvědomovat, že když jejich organizace nevyhraje, oni také nevyhrají. Tohle se musí v pohledu pracovníků změnit, proto ten proces trvá tak dlouho,“ uvedla Horiszny.

Výsledek se následně posuzuje nejenom podle spokojenosti personálu, ale i podle míry jejich loajality vůči společnosti nebo ochoty spolupracovat v rámci týmu. „Přínos happiness managementu pro firmu se dá jednoduše spočítat, v jeho průběhu klesá fluktuace zaměstnanců,“ vysvětlila Horiszny.

Když komunikace vedení a pracovníků vázne

Pochopení pro to, co pracovník potřebuje měl podle ní například Tomáš Baťa. „Náš happiness management začíná u jednotlivců a u toho, co pro svoji spokojenost potřebují. Lidé jsou inteligentní a jsou si dobře vědomi práce, kterou musí ve firmě odvést,“ řekla.

Horiszny také uvedla, že happiness management je vhodný zejména pro velké organizace, v nichž neprobíhá dostatečná komunikace mezi vedením a personálem. Manažeři pak nejsou schopni řešit individuální potíže svých zaměstnanců.

„Happiness manažer by měl znát recept na jakýkoliv životní problém, protože soukromý život je provázaný s tím pracovním. V některých případech je klíčové pomoct zaměstnancům v jejich osobním životě tak, aby byli spokojeni i v tom pracovním.“ Pro lidi ve firmě je jednoduší svěřit se svými problémy právě happiness manažerovi, usoudila Horiszny.

Českým firmám by vzkázala, aby se zamyslely nad tím, jestli jsou spokojené a jestli jejich personál a management skutečně dostávají to, co potřebují.

Celý záznam Rozstřelu s Kateřinou Horiszny:

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Další z rubriky

V Česku ubylo vín „řízlých“ cukrem a vodou. Falšuje se i víno v plastu

Víno (ilustrační foto)

Z nabídky českých vinoték a jiných podniků mizí padělané víno. Počet vín, ředěných například vodou či syntetickým...

Česko řeší, co s plastovým odpadem. Brzy jej nebude možné ukládat na skládky

Ilustrační snímek

Hromada plastových obalů, které se hrnou v Česku na trh, každoročně roste. Aktuálně jich na osobu připadá 21 kilogramů...

Proč se ceny elektřiny „utrhly“? V Rozstřelu odpoví energetický expert

Ilustrační snímek

Daní za prudký růst mezd jsou ceny jako utržené ze řetězu. Důkazem jsou energie. Elektřina v příštím roce zvýší výdaje...

Najdete na iDNES.cz