Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozsudkem nic neskončí, říká Čauševič

  16:52aktualizováno  21. září 16:56
Marii Čauševič čeká jedno z nejdůležitějších soudních jednání v životě. Kauzu s napětím sledují i média. Pražský soud má totiž rozhodnout o tom, jestli překážkou toho, proč Čauševič nezískala post finanční ředitelky, bylo to, že je žena.

Marie Čaušević tvrdí, že v konkurzu Pražské teplárenské byla bezkonkurenčně nejlepší. Přesto pozici nezískala. Právní zástupkyně společnosti říká, že žádný důkaz o tom, že by manažerka byla nejlepší, neexistuje.

Soud s největší pravděpodobností vynese rozsudek v pátek. Maraton soudních jednání ale zřejmě rozsudkem neskončí. Obě strany jsou připraveny se odvolat.

"Obě strany se budou odvolávat proti verdiktu soudu. Takže to neberu, že zítra spor skončí. Je to běh na dlouhou trať a její konec bude zřejmě u evropských institucí," tipuje.

Další verdikty, odvolání a soudní stání tak zřejmě manažerku ještě čekají. Soudní jednání ji příjemné není. Sama říká, že na soudy není zvyklá a celý proces je velmi náročný. Odmítnutí ze strany Pražské teplárenské ale pro ni bylo "poslední kapkou".

"Dlouho jsem to zvažovala, diskutovala se svou rodinou a přáteli, radila se s právníkem. Nevěděla jsem ovšem, že jsem první. Samozřejmě, že jsem se bála a bojím negativních reakcí. Naštěstí všechny takové nejsou," říká žena, která se postavila rozhodnutí představenstva firmy, ve které pracuje, a přes všechny problémy by v ní i nadále ráda zůstala.

Proti přijetí na pozici finanční ředitelky byla podle jejích slov jen anglická část akcionářů. "V Pražské teplárenské zůstanu do konce soudního sporu a doufám i dál. Mnozí spolupracovníci se mnou sympatizují a vůbec je ve společnosti dobrý kolektiv." 

Co předcházelo soudnímu jednání

Na uvolněný post po finančním řediteli, který odstoupil loni v květnu, vyhlásila firma konkurz. V mezičase dostala Čaušević nabídku na dočasný zástup. Společnost si pak najala specializovanou agenturu na výběr manažerů Kaufmann & Partner. Ta měla nejen najít vhodné kandidáty, ale také je pomoci ohodnotit. Z pěti kandidátů dostala Čaušević hodnocení jako jedna z nejvhodnějších, a to nejen od expertní firmy, ale i od dvou ze čtyř členů představenstva.

V teplárenství pracovala už dříve a zastávala také post finanční ředitelky. Pro neshodu mezi šéfy však Pražská teplárenská hledala další uchazeče. Do nového kola výběru dodala personální agentura další tři kandidáty. V součtu všech výběrů Čaušević získala opět nejlepší známku od dvou členů představenstva. Zástupci anglického akcionáře ji však zamítli a prosadili kandidáta druhého výběru Pavla Pejřimovského z Teplárny Písek.

Oficiální důvod pro nepřijetí byl nesouhlas Richarda Lappina a Františka Hejčla, jak stojí v dopise, který dostala zaměstnankyně loni v září. První řekl, že vhodného kandidáta nenašel žádného, druhý uvedl, že paní Čaušević "bude vždy na druhém místě, a to z hlediska informační asymetrie".


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Češi nevyužívají možnost péče o blízké. O ošetřovné požádalo jen 56 lidí

Ilustrační snímek

Česko má za sebou první měsíc s dlouhodobým ošetřovným, kdy se člověk může až na tři měsíce uvolnit z práce a pečovat o...

Na úřadech se na energiích prohospodaří půl miliardy ročně, uvádí analýza

Mytí oken krajského úřadu zabere skupině pracovníků zhruba týden. Využívají při...

Více než tři čtvrtiny budov vládních institucí v Česku nehospodaří efektivně s energií. Ztráta představuje zhruba půl...

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Najdete na iDNES.cz