Šéf údržby dálnic skončil, zakázky rozděloval mezi pár vyvolených firem

  2:02aktualizováno  2:02
Stamiliony na drobné akce na dálnicích proudily jen několika firmám bez otevřené soutěže, odhalil audit malých zakázek. Přestože postup neodporuje zákonu o veřejných zakázkách, Ředitelství silnic a dálnic odvolalo vedoucího odboru údržby dálnic Miloše Štěpána, který na jejich rozdělování dohlížel.

Stamiliony na drobné akce na dálnicích proudily jen pár firmám bez otevřené soutěže | foto: ŘSD

Zdánlivě jde o nelukrativní zakázky na výměnu poškozených svodidel či seřezání krajnice. Jenže v součtu se jejich hodnota šplhá do stamilionů. A to znamená pokušení pro manažery Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aby je rozdělovali jen mezi několik vyvolených firem, aniž by oficiálně porušovali zákon.

Kvůli systému zakázek preferujícímu spřízněné společnosti skončil na postu vedoucího odboru údržby dálnic ŘSD Miloš Štěpán. Pod tento post totiž spadají jednotlivá Střediska správy a údržby dálnic (SSÚD), která zakázky rozdělovala.

„Proběhl audit těchto zakázek, který konstatoval manažerské pochybení v této oblasti a nedostatečnou kontrolu. Proto byl odvolán,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Přes jednotlivá střediska v součtu proteče ročně více než miliarda korun, téměř tři čtvrtiny této částky ale rozděluje ŘSD v malých zakázkách, kdy stačí oslovit tři vybrané firmy a z nich zvolit nejlevnější nabídku. Takový postup sice neodporuje zákonu o veřejných zakázkách, ale výběr firem budí pochyby.

ŘSD oslovuje stále stejné firmy, ukázal žebříček

MF DNES sestavila na základě dat získaných díky zákonu o svobodném přístupu k informacím žebříček firem, které obdržely na ŘSD zakázky malého rozsahu od září 2015 do konce srpna 2016 (ke zhlédnutí na konci textu zde).

Údaje ukazují, že ŘSD často oslovuje stále stejné firmy. V žebříčku deseti největších objemů v malých zakázkách figurují například tři firmy vlivného brněnského podnikatele Zdeňka Machaně - PDC Simost, Repont a Super-Krete Czech. Spolu s jeho další společností Simost dohromady získaly zakázky za 220 milionů korun.

Super-Krete měl přitom prsty v opravě mostu v Brně za 117 milionů korun bez soutěže. Státní fond dopravní infrastruktury tehdy dával kvůli zakázce trestní oznámení, policie však nic závadného neshledala.

Systém se nelíbí řadě společností, které se ocitají automaticky mimo hru. „Tři roky jsme nebyli vůbec osloveni, ačkoliv máme zkušenosti v oboru přes dvacet let,“ stěžuje si majitel jedné z menších stavebních firem, která pro ŘSD dříve pravidelně pracovala. O zakázkách v podlimitním řízení se konkurence nemá vůbec šanci dozvědět. Objevují se totiž v registru smluv až zpětně.

Zakázky dostávali nováčci, ti zkušenější jen marně čekali

Přízeň ŘSD některým firmám značně vylepšuje byznys, jiné přímo do oboru stavebnictví přitahuje. Například společnost Jerex začínala jako odtahová služba, postupně však pronikla také do oblasti stavebních prací.

Za posledních dvanáct měsíců získala od ŘSD zakázky v hodnotě 56 milionů v podlimitních řízeních. Zisk loni podle účetní uzávěrky stoupl na dvojnásobek na 34 milionů korun. Z každé koruny tržeb měla firma téměř třetinu zisk.

MF DNES už dříve informovala o problémech ŘSD s podlimitními zakázkami. Šlo například o tendry na sekání trávy, kdy se oslovovaly nově založené firmy, které se shodou okolností jmenovaly po některých vinařských odrůdách. Přístup podniku k malým zakázkám kritizoval dříve rovněž Nejvyšší kontrolní úřad.

ŘSD kvůli kritice změnilo pravidla, aby se muselo oslovit nejméně pět firem. Jenže data o zakázkách ukazují, že toto pravidlo Střediska správy a údržby dálnic nedodržují. Stejně tak jsou nadále vybírány čerstvě založené společnosti. Týdeník Euro, který se podlimitním zakázkám na ŘSD věnoval v září, upozornil například na firmu EDS Service. Ta vznikla v březnu 2015 a necelý půlrok poté už měla první zakázku na D1.

Zakázku na opravu více než desetikilometrového úseku kanalizace na dálnici D1 za 2,9 milionu korun zase loni podle týdeníku Euro vyhrála brněnská firma Roci. Společnost na svých internetových stránkách přitom tvrdí, že se věnuje provozování tenisových kurtů, prodeji automobilů, realitní činnosti a modelování nehtů a masážím.

Křišťálová Lupa 2016
Spousty malých zakázek
Hodnota podlimitních zakázek, které zadávalo ŘSD od září 2015 do konce srpna 2016, přesáhla 3,5 miliardy korun. Nejvíc peněz u nich měly následující firmy.
firmapočet zakázek objem v mil. Kč
PDC Simost24 99,18
Eurovia CS2593,96
Pragoprojekt4760,54
Tannaco2260,34
Repont1457,64
Jerex1256,13
Strabag1753,36
Rekma1144,24
Super-Krete Czech1143,90
Spel2343,31
M - Stav CZ1236,32
Porr935,51
Sudop Praha2733,60

↑ zpět nahoru

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Najdete na iDNES.cz