Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf údržby dálnic skončil, zakázky rozděloval mezi pár vyvolených firem

  2:02aktualizováno  2:02
Stamiliony na drobné akce na dálnicích proudily jen několika firmám bez otevřené soutěže, odhalil audit malých zakázek. Přestože postup neodporuje zákonu o veřejných zakázkách, Ředitelství silnic a dálnic odvolalo vedoucího odboru údržby dálnic Miloše Štěpána, který na jejich rozdělování dohlížel.

Stamiliony na drobné akce na dálnicích proudily jen pár firmám bez otevřené soutěže | foto: ŘSD

Zdánlivě jde o nelukrativní zakázky na výměnu poškozených svodidel či seřezání krajnice. Jenže v součtu se jejich hodnota šplhá do stamilionů. A to znamená pokušení pro manažery Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aby je rozdělovali jen mezi několik vyvolených firem, aniž by oficiálně porušovali zákon.

Kvůli systému zakázek preferujícímu spřízněné společnosti skončil na postu vedoucího odboru údržby dálnic ŘSD Miloš Štěpán. Pod tento post totiž spadají jednotlivá Střediska správy a údržby dálnic (SSÚD), která zakázky rozdělovala.

„Proběhl audit těchto zakázek, který konstatoval manažerské pochybení v této oblasti a nedostatečnou kontrolu. Proto byl odvolán,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Přes jednotlivá střediska v součtu proteče ročně více než miliarda korun, téměř tři čtvrtiny této částky ale rozděluje ŘSD v malých zakázkách, kdy stačí oslovit tři vybrané firmy a z nich zvolit nejlevnější nabídku. Takový postup sice neodporuje zákonu o veřejných zakázkách, ale výběr firem budí pochyby.

ŘSD oslovuje stále stejné firmy, ukázal žebříček

MF DNES sestavila na základě dat získaných díky zákonu o svobodném přístupu k informacím žebříček firem, které obdržely na ŘSD zakázky malého rozsahu od září 2015 do konce srpna 2016 (ke zhlédnutí na konci textu zde).

Údaje ukazují, že ŘSD často oslovuje stále stejné firmy. V žebříčku deseti největších objemů v malých zakázkách figurují například tři firmy vlivného brněnského podnikatele Zdeňka Machaně - PDC Simost, Repont a Super-Krete Czech. Spolu s jeho další společností Simost dohromady získaly zakázky za 220 milionů korun.

Super-Krete měl přitom prsty v opravě mostu v Brně za 117 milionů korun bez soutěže. Státní fond dopravní infrastruktury tehdy dával kvůli zakázce trestní oznámení, policie však nic závadného neshledala.

Systém se nelíbí řadě společností, které se ocitají automaticky mimo hru. „Tři roky jsme nebyli vůbec osloveni, ačkoliv máme zkušenosti v oboru přes dvacet let,“ stěžuje si majitel jedné z menších stavebních firem, která pro ŘSD dříve pravidelně pracovala. O zakázkách v podlimitním řízení se konkurence nemá vůbec šanci dozvědět. Objevují se totiž v registru smluv až zpětně.

Zakázky dostávali nováčci, ti zkušenější jen marně čekali

Přízeň ŘSD některým firmám značně vylepšuje byznys, jiné přímo do oboru stavebnictví přitahuje. Například společnost Jerex začínala jako odtahová služba, postupně však pronikla také do oblasti stavebních prací.

Za posledních dvanáct měsíců získala od ŘSD zakázky v hodnotě 56 milionů v podlimitních řízeních. Zisk loni podle účetní uzávěrky stoupl na dvojnásobek na 34 milionů korun. Z každé koruny tržeb měla firma téměř třetinu zisk.

MF DNES už dříve informovala o problémech ŘSD s podlimitními zakázkami. Šlo například o tendry na sekání trávy, kdy se oslovovaly nově založené firmy, které se shodou okolností jmenovaly po některých vinařských odrůdách. Přístup podniku k malým zakázkám kritizoval dříve rovněž Nejvyšší kontrolní úřad.

ŘSD kvůli kritice změnilo pravidla, aby se muselo oslovit nejméně pět firem. Jenže data o zakázkách ukazují, že toto pravidlo Střediska správy a údržby dálnic nedodržují. Stejně tak jsou nadále vybírány čerstvě založené společnosti. Týdeník Euro, který se podlimitním zakázkám na ŘSD věnoval v září, upozornil například na firmu EDS Service. Ta vznikla v březnu 2015 a necelý půlrok poté už měla první zakázku na D1.

Zakázku na opravu více než desetikilometrového úseku kanalizace na dálnici D1 za 2,9 milionu korun zase loni podle týdeníku Euro vyhrála brněnská firma Roci. Společnost na svých internetových stránkách přitom tvrdí, že se věnuje provozování tenisových kurtů, prodeji automobilů, realitní činnosti a modelování nehtů a masážím.

Křišťálová Lupa 2016
Spousty malých zakázek
Hodnota podlimitních zakázek, které zadávalo ŘSD od září 2015 do konce srpna 2016, přesáhla 3,5 miliardy korun. Nejvíc peněz u nich měly následující firmy.
firmapočet zakázek objem v mil. Kč
PDC Simost24 99,18
Eurovia CS2593,96
Pragoprojekt4760,54
Tannaco2260,34
Repont1457,64
Jerex1256,13
Strabag1753,36
Rekma1144,24
Super-Krete Czech1143,90
Spel2343,31
M - Stav CZ1236,32
Porr935,51
Sudop Praha2733,60

↑ zpět nahoru

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Najdete na iDNES.cz