Ruční mixéry: rozdíly v cenách jsou větší než v kvalitě

"Nesnášíte přípravné práce před vařením? Potřebujete ušetřit čas? Nabízíme vám skvělého pomocníka do domácnosti.
"Nesnášíte přípravné práce před vařením? Potřebujete ušetřit čas? Nabízíme vám skvělého pomocníka do domácnosti. Univerzální použití!" Nějak takhle znějí už pěkných pár let slova televizních vyvolávačů, kteří prodávají ve světových teleshoppingových programech ruční mixéry. Tato vlna vloni dorazila i do českého éteru, a plastové krouhače, mísiče a sekátka se začaly objevovat v reklamách.

Podobné ruční strojky jako z televize lze ovšem koupit za polovinu ceny v běžných obchodech s domácími potřebami. A které že jsou lepší? To ukázal test čtyř ručních mixérů, které redakce MF DNES vyzkoušela ve spolupráci s Vysokou školou hotelovou v Praze. Nejlepším testovaným byl John Mills Pro Chef za necelých tisíc korun z teleshoppingu Tena. Veškeré jeho bohaté příslušenství fungovalo tak, jak mělo. Sekalo, strouhalo, krájelo zeleninu, dělalo masové hašé, mísilo těsto, šlehalo vejce, míchalo dresinky a mléčné nápoje. "Jen oddělování bílků je potřeba natrénovat," konstatovala vyučující odborných předmětů Hana Buřičová z Vysoké školy hotelové v Praze, která test vedla. Všechny tři ostatní ruční přístroje dobře rozsekaly zeleninu a ovoce na saláty, ale s některými dalšími funkcemi byly na štíru. Verimark Twista z TV Shopu za 595 korun měl příliš krátké metly. "Díky tomu se špatně spojovaly majonézy, krémy, těsta i vaječné hmoty na omelety," řekla zástupkyně ředitele hotelové školy Jitka Chaloupková. "Navíc šlehačka byla řídká." William Levene Mixer Plus (435 korun) koupený v obchodě se značkovým nádobím na tom byl podobně, ale stál o sto padesát korun méně než Verimark. Jednoduchý Tescoma Multi Mixer z obyčejných domácích potřeb sice pouze sekal ovoce a zeleninu na drobné kousky a byl schopen míchat hodně tekutá těsta, ale za cenu 325 korun to byl nejvýhodnější nákup. Televizní reklama je svůdná a předkládá zákazníkům pouze dobré vlastnosti propagovaného mixéru. Jenže jsou i další skutečnosti, se kterými je třeba počítat. "Po dvou týdnech jsem zjistil, že jako chlap nevyužiji mixér k jiným účelům než ke krájení cibule," podotkl Martin Komárek, jeden z laiků, kteří mixéry vyzkoušeli v praxi. "Práce nejde tak snadno, jak je vidět v televizi," o tom je přesvědčena Jana Maříková. "Ruční mixér je vhodný jen tam, kde není zavedená elektřina." Varování přidala Hana Buřičová z hotelové školy: "V mixérech lze míchat nejvíce čtvrt kilogramu nebo čtvrt litru směsi, popřípadě tři vajíčka." To je porce pro jednu, nejvýše dvě osoby.

jakub.turek@mafra.cz

Úplné znění jednotlivých posudků lze najít v internetovém magazínu iDNES na adrese test.idnes.cz.

Hodnocení

John Mills Pro Chef
994 Kč

doporučení TEST DNES: rozmělňování kaší, pyré, protlaků a pomazánek, krouhání a strouhání ovoce a zeleniny, šlehání vajíček, dresinků, majonézy a příprava mléčných nápojů

William Levene Mixer Plus
435 Kč

doporučení TEST DNES: sekání zeleniny a ovoce na saláty, míchání surovin na omelety a dresinky, šlehání bílku a pudinku

Tescoma Multi - Mixer
325 Kč

doporučení TEST DNES: sekání zeleniny a ovoce na saláty, míchání tekutého těsta a kaše

Verimark Twista
595 Kč

doporučení TEST DNES: sekání zeleniny a ovoce na saláty, příprava mléčných nápojů

Pramen: Vysoká škola hotelová Praha a TEST DNES

Jak se testovalo

Testovány byly mixéry koupené na jaře v domácích potřebách a teleshoppingových obchodech. Pro srovnatelnost cen pocházely všechny z Prahy. Jedna sada mixérů prošla několikaměsíčním provozem na Vysoké škole hotelové v Praze pod vedením vyučujících odborných předmětů Jitky Chaloupkové, Heleny Buřičové a Věry Vyhnisové. Laickou veřejnost zastupovalo dalších dvanáct lidí, kteří mixéry používali doma ve svých kuchyních. Z Prahy to byli Jana Poláčková (učitelka), Jana Mikešová (úřednice), Jana Maříková (účetní), Magdalena Suchá (úřednice), Martina Sládková (studentka), Dana Jochová (účetní) a Karel Kučera (stavební inženýr). René Kujan (znalostní manažer) byl z Chýnova, Martin Komárek (výškový specialista) a Dagmar Šišková (učitelka) z Jihlavy, Zdena Krejčová (učitelka) a Jan Krejčí (student) z Děčína. (kt)