Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruční mixéry: rozdíly v cenách jsou větší než v kvalitě

  22:46aktualizováno  22:46
"Nesnášíte přípravné práce před vařením? Potřebujete ušetřit čas? Nabízíme vám skvělého pomocníka do domácnosti. Univerzální použití!" Nějak takhle znějí už pěkných pár let slova televizních vyvolávačů, kteří prodávají ve světových teleshoppingových programech ruční mixéry. Tato vlna vloni dorazila i do českého éteru, a plastové krouhače, mísiče a sekátka se začaly objevovat v reklamách.

Podobné ruční strojky jako z televize lze ovšem koupit za polovinu ceny v běž­ ných obchodech s domácí­ mi potřebami. A které že jsou lepší? To ukázal test čtyř ručních mixérů, které redakce MF DNES vyzkoušela ve spolupráci s Vysokou školou hotelovou v Praze.

Nejlepším testovaným byl John Mills Pro Chef za necelých tisíc korun z teleshoppingu Te­na. Veškeré jeho bohaté příslu­ šenství fungovalo tak, jak mělo.
Sekalo, strouhalo, krájelo zeleni­ nu, dělalo masové hašé, mísilo těsto, šlehalo vejce, míchalo dresinky a mléčné nápoje.

Hodnocení

John Mills Pro Chef
994 Kč
doporučení TEST DNES: rozměl­ňování kaší, pyré, pro­tlaků a pomazánek,
krouhání a strouhání ovoce a zeleniny, šlehání vajíček, dre­sinků, majonézy a příprava mléčných nápojů.

William Levene Mixer Plus
435 Kč
doporučení TEST DNES: sekání zeleniny a ovoce na saláty, mí­chání surovin na omelety a dresinky, šlehání bílku a pudinku.

Tescoma Multi ­ Mixer
325 Kč
doporučení TEST DNES: sekání zele­niny a ovoce na sa­láty, míchání tekuté­ho těsta a kaše.

Verimark Twista
595 Kč
doporučení TEST DNES: sekání zele­niny a ovoce na saláty, příprava mléčných nápojů.
Všechny mixéry si dobře poradí se zeleni­nou, ovocem, vajíčky a mléčnými výrobky.
Pramen: Vysoká škola hotelová Praha
a TEST DNES

"Jen oddělování bílků je potřeba na­ trénovat," konstatovala vyučují­ cí odborných předmětů Hana Buřičová z Vysoké školy hotelo­ vé v Praze, která test vedla.
Všechny tři ostatní ruční pří­ stroje dobře rozsekaly zeleninu a ovoce na saláty, ale s některými dalšími funkcemi byly na štíru.

Verimark Twista z TV Shopu za 595 korun měl příliš krátké metly. "Díky tomu se špatně spo­ jovaly majonézy, krémy, těsta i vaječné hmoty na omelety," řekla zástupkyně ředitele hote­ lové školy Jitka Chaloupková.

"Navíc šlehačka byla řídká." William Levene Mixer Plus (435 korun) koupený v obchodě se značkovým nádobím na tom byl podobně, ale stál o sto pade­ sát korun méně než Verimark.´

Jednoduchý Tescoma Multi ­ Mixer z obyčejných domácích potřeb sice pouze sekal ovoce a zeleninu na drobné kousky a byl schopen míchat hodně te­ kutá těsta, ale za cenu 325 ko­ run to byl nejvýhodnější nákup.

Televizní reklama je svůdná a předkládá zákazníkům pouze dobré vlastnosti propagovaného mixéru. Jenže jsou i další sku­ tečnosti, se kterými je třeba po­ čítat. "Po dvou týdnech jsem zji­ stil, že jako chlap nevyužiji mixér k jiným účelům než ke krájení ci­ bule," podotkl Martin Komárek, jeden z laiků, kteří mixéry vy­ zkoušeli v praxi.

"Práce nejde tak snadno, jak je vidět v televizi," o tom je přesvěd­ čena Jana Maříková. "Ruční mi­ xér je vhodný jen tam, kde není zavedená elektřina." Varování přidala Hana Buřičo­ vá z hotelové školy: "V mixérech lze míchat nejvíce čtvrt kilogra­ mu nebo čtvrt litru směsi, popří­ padě tři vajíčka." To je porce pro jednu, nejvýše dvě osoby. 

Jak se testovalo

Testovány byly mixéry koupené na jaře v domácích potřebách a teleshoppin­gových obchodech. Pro srovnatelnost cen pocházely všechny z Prahy.

Jedna sada mixérů prošla několikaměsíčním provozem na Vysoké škole hote­lové v Praze pod vedením vyučujících odborných předmětů Jitky Chaloupko­vé, Heleny Buřičové a Věry Vyhnisové.

Laickou veřejnost zastupovalo dalších dvanáct lidí, kteří mixéry používali doma
ve svých kuchyních. Z Prahy to byli Jana Poláčková (učitelka), Jana Mikešová
(úřednice), Jana Maříková (účetní), Magdalena Suchá (úřednice), Martina
Sládková (studentka), Dana Jochová (účetní) a Karel Kučera (stavební inže­
nýr).

René Kujan (znalostní manažer) byl z Chýnova, Martin Komárek (výško­
vý specialista) a Dagmar Šišková (učitelka) z Jihlavy, Zdena Krejčová (učitelka)
a Jan Krejčí (student) z Děčína.      (kt)

 

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační foto)
Už nejen vejce. Toxický fipronil našli Němci i v dalších potravinách

V Německu se vedle vajec toxický insekticid fipronil našel i v dalších potravinách, včetně pečiva, vaječných salátů nebo vaječných likérů. S odvoláním na...  celý článek

Test dvojí kvality potravin, které provedlo slovenské ministerstvo zemědělství.
PŘEHLEDNĚ: Slováci zjistili u poloviny potravin výrazné rozdíly v kvalitě

Slovenské ministerstvo zemědělství už podruhé otestovalo rozdíly v kvalitě potravin. Druhý test prokázal u téměř poloviny zkoumaných potravinářských výrobků...  celý článek

Všemi smysly. Nové kino 4DX v obchodním centru Chodov přináší do kinosálu déšť,...
Nový král mezi chrámy konzumu. Centrum Chodov láká na kino, kde sněží

V Praze se ve středu otevírá „nové“ - a do počtu prodejen největší - obchodní centrum v Česku. Zmodernizované Centrum Chodov se rozrostlo o třetinu na 300...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.