Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rudý kapitalista, který vládne Asii

  12:01aktualizováno  12:01
Li Ka-šing je nejbohatším a nejvlivnějším podnikatelem Asie. S majetkem 13 miliard dolarů je 22. nejbohatším člověkem na zemi. O miliardářově moci svědčí i to, že jeho impérium tvořené firmami Hutchison Whampoa a Cheung Kong operuje ve více než 40 zemích světa.
Li Ka-šing (c) profimedia.cz

Li Ka-šing (c) profimedia.cz - Li Ka-šing vlastní majetek v hodnotě asi 13 miliard dolarů. Je nejen nejbohatším mužem Asie, ale i dvaadvacátým největším boháčem světa. | foto: Profimedia.cz

Jejich tržní kapitalizace tvoří 12 procent celkové hodnoty akcií obchodovaných na hongkongské burze.

Li Ka-šing je největším světovým provozovatelem přístavních kontejnerových terminálů a hlavním dodavatelem elektrické energie pro Hongkong, má také velký význam i v oborech, jako jsou telekomunikace, maloobchod nebo obchod s nemovitostmi.

Li Ka-šingovi se někdy přezdívá "hongkongský superman" a jindy také "rudý kapitalista" - to pro jeho velmi dobré kontakty s komunistickou Čínou, odkud pochází.
Šestasedmdesátiletý Li Ka-šing se sice narodil v čínském Kantonu, ale když začala japonská invaze do Číny, přesídlila jeho celá rodina do Hongkongu.

Po smrti svého otce musel ve třinácti letech začít živit celou rodinu, a začínal s pomocnými pracemi. Kariéru obchodníka zahájil v 50. letech výrobou a prodejem umělých květin a plastových výrobků. Docela se mu dařilo a vyvážel i do Spojených států. Ale jeho velká chvíle teprve měla přijít.

V 60. letech totiž zazmítala Čínou kulturní revoluce. A prudce se zvýšily obavy, že čínská vojska by mohla obsadit Hongkong, tehdy britskou kolonii. Kvůli tomu tam začaly prudce klesat ceny nemovitostí. Li však nepodlehl na rozdíl od jiných panice a začal sám pozemky nakupovat. Když panika pominula a cena pozemků opět vylétla vzhůru, měl na svém kontě miliony.

Podobné paniky využil Li Ka-šing ve své kariéře ještě jednou. Koncem 70. let totiž začala o navrácení Hongkongu Číně jednat Británie s Pekingem. A ceny realit i akcií firem sídlících v Hongkongu začaly prudce klesat. Za směšnou cenu tak získal čtyři kotviště v hongkongském přístavním terminálu a uzavřel dohodu o případném odkupu všech přístavů jižně od řeky Jang-c'-ťiang. Dnes mu již patří většina hongkongských doků a také několik přístavů na obou stranách Panamského průplavu.

V 70. letech koupil Li Ka-šing i britskou firmu Hutchison Whampoa, a to za 127 milionů dolarů. Z této firmy udělal svého telekomunikačního „trojského koně“ - v Británii přes ni rozvinul mobilního operátora Orange, kterého pak těsně před krachem telekomů v roce 1999 prodal za 15 miliard dolarů německému Mannesmannu.

Příliš dobré kontakty s komunistickou Čínou, na kterou se stále více Li Ka-šing se svými investicemi zaměřuje, se příliš nelíbí Američanům. Ti mu proto ze strategických důvodů zamítli pokusy ovládnout několik přístavů na západním pobřeží USA.

Miliardář je sice hongkongským tiskem označován za čestného a pracovitého podnikatele, ale ani on se nevyhnul několika skandálům. V roce 1984 byl obžalován z pokoutních a neprůhledných obchodů, potrestán však nebyl. Kritiku si vysloužil i poté, co byl v Číně podezřele rychle odsouzen a popraven muž podezřelý z únosu jeho syna Victora.

Na druhou stranu se Li Ka-šing věnuje i bohulibým činnostem - například zisk z prodeje podílu v bance Canadian Imperial Bank, tedy miliardu dolarů, věnoval na charitu. A 13 milionů dolarů poslal i Číně na výstavbu plaveckého centra pro olympiádu v Pekingu.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz