Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rudý kapitalista, který vládne Asii

  12:01aktualizováno  12:01
Li Ka-šing je nejbohatším a nejvlivnějším podnikatelem Asie. S majetkem 13 miliard dolarů je 22. nejbohatším člověkem na zemi. O miliardářově moci svědčí i to, že jeho impérium tvořené firmami Hutchison Whampoa a Cheung Kong operuje ve více než 40 zemích světa.
Li Ka-šing (c) profimedia.cz

Li Ka-šing (c) profimedia.cz - Li Ka-šing vlastní majetek v hodnotě asi 13 miliard dolarů. Je nejen nejbohatším mužem Asie, ale i dvaadvacátým největším boháčem světa. | foto: Profimedia.cz

Jejich tržní kapitalizace tvoří 12 procent celkové hodnoty akcií obchodovaných na hongkongské burze.

Li Ka-šing je největším světovým provozovatelem přístavních kontejnerových terminálů a hlavním dodavatelem elektrické energie pro Hongkong, má také velký význam i v oborech, jako jsou telekomunikace, maloobchod nebo obchod s nemovitostmi.

Li Ka-šingovi se někdy přezdívá "hongkongský superman" a jindy také "rudý kapitalista" - to pro jeho velmi dobré kontakty s komunistickou Čínou, odkud pochází.
Šestasedmdesátiletý Li Ka-šing se sice narodil v čínském Kantonu, ale když začala japonská invaze do Číny, přesídlila jeho celá rodina do Hongkongu.

Po smrti svého otce musel ve třinácti letech začít živit celou rodinu, a začínal s pomocnými pracemi. Kariéru obchodníka zahájil v 50. letech výrobou a prodejem umělých květin a plastových výrobků. Docela se mu dařilo a vyvážel i do Spojených států. Ale jeho velká chvíle teprve měla přijít.

V 60. letech totiž zazmítala Čínou kulturní revoluce. A prudce se zvýšily obavy, že čínská vojska by mohla obsadit Hongkong, tehdy britskou kolonii. Kvůli tomu tam začaly prudce klesat ceny nemovitostí. Li však nepodlehl na rozdíl od jiných panice a začal sám pozemky nakupovat. Když panika pominula a cena pozemků opět vylétla vzhůru, měl na svém kontě miliony.

Podobné paniky využil Li Ka-šing ve své kariéře ještě jednou. Koncem 70. let totiž začala o navrácení Hongkongu Číně jednat Británie s Pekingem. A ceny realit i akcií firem sídlících v Hongkongu začaly prudce klesat. Za směšnou cenu tak získal čtyři kotviště v hongkongském přístavním terminálu a uzavřel dohodu o případném odkupu všech přístavů jižně od řeky Jang-c'-ťiang. Dnes mu již patří většina hongkongských doků a také několik přístavů na obou stranách Panamského průplavu.

V 70. letech koupil Li Ka-šing i britskou firmu Hutchison Whampoa, a to za 127 milionů dolarů. Z této firmy udělal svého telekomunikačního „trojského koně“ - v Británii přes ni rozvinul mobilního operátora Orange, kterého pak těsně před krachem telekomů v roce 1999 prodal za 15 miliard dolarů německému Mannesmannu.

Příliš dobré kontakty s komunistickou Čínou, na kterou se stále více Li Ka-šing se svými investicemi zaměřuje, se příliš nelíbí Američanům. Ti mu proto ze strategických důvodů zamítli pokusy ovládnout několik přístavů na západním pobřeží USA.

Miliardář je sice hongkongským tiskem označován za čestného a pracovitého podnikatele, ale ani on se nevyhnul několika skandálům. V roce 1984 byl obžalován z pokoutních a neprůhledných obchodů, potrestán však nebyl. Kritiku si vysloužil i poté, co byl v Číně podezřele rychle odsouzen a popraven muž podezřelý z únosu jeho syna Victora.

Na druhou stranu se Li Ka-šing věnuje i bohulibým činnostem - například zisk z prodeje podílu v bance Canadian Imperial Bank, tedy miliardu dolarů, věnoval na charitu. A 13 milionů dolarů poslal i Číně na výstavbu plaveckého centra pro olympiádu v Pekingu.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz