Rum nechybí ani v luxusním podniku

  11:48
V Česku patří tuzemský rum k nejoblíbenějším lihovinám a jeho vyznavačům ani trochu nevadí, že to vlastně rum není. Každá pátá sklenka v restauraci je naplněna touto zlatavou tekutinou. I když tuzemák nepatří mezi nápoje do hotelů s řadou hvězdiček, na lístku bývá skoro všude.

Když v noci z 10. na 11. ledna 1956 prorazili barabové poslední metr odpadního tunelu Lipenské přehrady, po starém zvyku si podali nejen ruce, ale i lahev rumu. Tři a půl roku dělníci razili tunel. Tři a půl roku každý baraba poctivě odevzdával na vkladní knížku zvanou "František Prorážka" procento své mzdy - aby nakonec společné úspory propili.

Dnes se pije rum skoro všude

"I když u nás na odbyt moc nejde, na nápojovém lístku ho máme," říká Václav Dort ze strakonického hotelu Švanda dudák. "Ale pivnice nebo bary, nebo jak různě se také nálevny dají pojmenovat, ty jsou bez rumu nemyslitelné," dodává.

"Rum tvoří asi pětinu celkové spotřeby lihovin a ročně se ho vypije podle odhadů asi 18 milionů litrů," říká výrobní ředitel největšího českého producenta rumu Stock Plzeň Božkov Vladimír Steiner. Oficiální čísla deseti největších výrobců lihovin mluví o 11 milionech litrů prodaného rumu. Zbytek připadá na falešný rum. Rum spolu s vodkou totiž patří pro jednoduchost výroby mezi nejoblíbenější padělky. "Stačí k tomu cukr, líh, voda a rumové aroma," říká Steiner. Žádné zrání, dá se stáčet rovnou do lahve.

Od třtiny k bramborám

Pravý rum se narodil v karibské oblasti, kde se začala po objevení Nového světa pěstovat cukrová třtina. Při výrobě cukru vznikl odpad, takzvaná melasa, jejíž fermentace (přeměna cukru na alkohol) a destilace tvoří základ výroby rumu. Destilát pak vyžaduje další zpracování, hlavně zrání v dubových sudech. Ty dodají nápoji specifickou chuť a barvu. K té pomůže i přídavek karamelu.

Podle toho, jak dlouho rum zraje a kolik karamelu obsahuje, se rozlišují rumy na bílé, zlaté a tmavé. Chuť lze změnit třeba i přidáním skořice, pepře, rozmarýnu, vanilky či bylin.

I když výrobu rumu lidé znají od 15. století, na chuť mu přišli až o dvě století později. V sedmnáctém století se dokonce rumem platilo za africké otroky, které vozili do Nového světa kolonizátoři. S rozvojem obchodu mezi Evropou a Amerikou rozšířili rum na starý kontinent námořníci. Nejprve do přístavů, později i do vnitrozemí. Oblibu si rum získal hlavně v zemích, které vlastnily velká koloniální panství a se svými koloniemi čile obchodovaly.

Protože takový rum nebyl levný, hledali lidé ve vnitrozemí cesty, jak ho vyrobit levněji a z domácích zdrojů. Výsledkem byl "tuzemský" rum vyrobený z bramborového lihu zředěného vodou a ochuceného rumovou esencí. Výrobou takového rumu proslulo především Rakousko-Uhersko, které nemělo kolonie, a tudíž ani zdroj pravého rumu. V bývalých zemích c. k. mocnářství je tato lihovina populární dodnes.

Právě bramborový původ odsoudil tuzemský rum k tomu, že na etiketě nesmí mít název Rum. Evropská unie totiž trvá na tom, že spotřebitel nesmí být klamán - a pravý rum prostě musí být z cukrové třtiny. Čeští producenti to vyřešili prostě: označení tuzemský rum nahradili jeho hovorovým synonymem - tuzemák. Nový název tradičnímu výrobku neuškodil. "Zatímco spotřeba ostatních lihovin se propadá, rum zůstává na stejné úrovni. To považujeme za úspěch," říká Josef Nejedlý z jindřichohradecké likérky Fruko Schulz.

Bez rumu nejsou Vánoce

Rum má díky své univerzální chuti patrně ze všech lihovin nejširší využití. Dobře známý je jako součást studených i horkých míchaných nápojů. Nejběžnějším pro zahřátí je asi grog, který vlastně vznikl z nouze: když námořníci v rámci šetření míchali rum s horkou vodou. Asi každý někdy pil rum s colou a citronovou šťávou. Otrlejší povahy zkusily kladivo neboli rum s griotkou. Fajnšmekři dávají přednost například mojitu nebo daiquiri.

Také každá správná hospodyňka ví, že k pečení potřebuje rum. "Převážně se to týká sladkých pokrmů, například buchtiček se šodó," říká Dort. "Měli jsme tu i jeden luxusní zákusek na způsob ovocných knedlíků, ale plněných rumovými pralinkami. Delikatesa ovšem neprorazila," vzpomíná Dort. (Zato turistická chata na šumavských Pláních přivábí touto lahůdkou stovky turistů.)

Rum jako rum, řeklo by se. Není to tak. Rumoví fandové se klidně po několika panácích do krve pohádají, který je lepší. Jestli ten z Božkova (Stocku), nebo z Jindřichova Hradce. Hlavně když je s plachetnicí! Tento symbol, jenž měl evokovat exotické dálky, poprvé vylepil na lahev tuzemského rumu dědeček dnešních Schulzů. Dnes může tento obrázek použít kdokoli. "Je to obecné označení, které nelze zaregistrovat jako ochrannou známku, i když ho naši předchůdci použili na etiketě ještě před válkou jako první," říká Nejedlý.

Za první republiky mohl podle vládního nařízení vyrábět od roku 1921 rum každý, kdo získal koncesi. Tisíce hokynářů tak produkovaly vlastní rumy s nejrozmanitějšími názvy. Dnes nejsou výrobců tisíce, přesto si lze vybrat. A nemusí to být jen Tuzemák s plachetnicí, ale třeba Bum pražské gardy, který nahradil někdejší Rum pražské gardy.

A na závěr ještě jeden tip, jak využít rum - netradičně s masem: na krůtu v rumu. Kuchařka začne tím, že polovinu velkého panáka rumu vypije, aby získala potřebný nadhled, a zbytek vlije do mísy. K rumu přidá trochu oleje, worcestru, sójové omáčky a zamíchá. Naklepané krůtí řízky vloží do připravené šťávy a nechá nejméně 2-3 hodiny (ale nejlépe přes noc) uležet. Na pánvi pak řízky zprudka po obou stranách osmaží, do zbylé šťávy v míse přidá šlehačku, zamíchá a přidá k masu. Řízky krátce povaří a poté obloží na plátky nakrájeným hermelínem. Když se hermelín rozpustí, je jídlo hotovo

Autoři:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Palubní personál rakouských aerolinek stávkuje, dotýká se to i spojů s Prahou

28. března 2024  16:39

V Rakousku ve čtvrtek začala 36hodinová stávka palubního personálu aerolinek Austrian Airlines...

Pěstitelé v problémech. Cena vína prakticky neroste a jeho spotřeba klesá

28. března 2024  15:58

Spotřeba tichých vín, tedy ne šumivých ani perlivých vín, v České republice v loňském roce dál...

Parní Albatros opraví soukromá firma. Třicet let ho pak bude moci provozovat

28. března 2024  12:31

Největší z parních lokomotiv patřící Českým drahám se dočká opravy a bude opět moci na trať. Na...

Komora: Loni přibylo žadatelů o podporu, farmy se rozdělovaly účelově

28. března 2024  12:17

Po loňském spuštění tzv. redistributivní platby, tedy dotace, při které se vyplácí 3 500 Kč na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...