Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko a Ukrajina by v pondělí měly podepsat dohody o plynu

  8:06aktualizováno  13:39
Spor o zemní plyn končí, dohodli jsme se, oznámili v noci po maratonu jednání premiéři Vladimir Putin a Julija Tymošenková. Dohodu by měli stvrdit do pondělního rána, pak přes Ukrajinu do Evropy znovu začne proudit plyn. Evropská komise však varuje před předčasným optimismem.

Ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská premiérka Julija Tymošenková | foto: AP Photo/Misha JaparidzeČTK

"Ihned po podpisu těchto dokumentů budou obnoveny všechny dodávky zemního plynu," řekla Tymošenková.

Také Putin ujistil, že tranzit do Evropy bude obnoven v nejbližší době. Zdůraznil, že ukrajinská strana o tom Rusko ujistila. Tymošenková po jednání sdělila ruské státní televizi, že domluva byla velice složitá.

Ukrajina přistoupila na to, že bude Rusku platit za plyn tržní ceny obvyklé v západní Evropě. Letos ale dostane dvacetiprocentní slevu, pokud zachová zvýhodněné sazby za tranzit ruského plynu přes své území. Na evropské ceny přejdou Rusko a Ukrajina příští rok.

"Shodli jsme se na tom, že 1. ledna plně přejdeme na ceny a tranzitní tarify shodné s Evropou," řekl Putin.

Společnosti Gazprom a Naftogaz už dostaly od šéfů vlád pokyn do pondělka vypracovat příslušné dokumenty stvrzující dosaženou dohodu. Přípravy smluv potvrdil mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

"Dostali jsme za úkol podepsat všechny dokumenty nejpozději do pondělního rána," řekl Kuprijanov v rozhlasovém rozhovoru s tím, že na přípravě dokumentů se nyní pracuje.

Také agentura Interfax, která se odvolává na zdroj z ruské vlády, tvrdí, že dohody by měly být podepsány v pondělí.

Ukrajinci loni platili 179,50 dolaru za tisíc metrů krychlových plynu. Rusko však pro letošní rok požadovalo 450 dolarů s tím, že během roku mohou ceny klesnout. Tranzitní poplatky loni činily 1,7 dolaru na tisíc metrů krychlových plynu a 100 kilometrů. Během vystoupení premiérů však žádná konkrétní čísla nezazněla.

Oba premiéři se ani nezmínili o údajném ukrajinském dluhu za předchozí dodávky, který Rusko vyčíslovalo na 650 milionů dolarů, ani o dalším případném problému, technickém plynu, který je potřebný v ukrajinských plynovodech k uvedení přepravy plynu do Evropy do chodu.

Ještě před schůzkou premiérů si ruská média kladla otázku, zda se Tymošenkové podaří dohodu s Moskvou prosadit v Kyjevě, kde často vede spory s prezidentem Viktorem Juščenkem. Juščenko dokonce uvedl, že dává přednost krizi před dohodou s Moskvou.

Evropa varuje před předčasným optimismem

Do jednání se po celou dobu aktivně zapojovala Evropa, která vyvíjela velký tlak na to, aby byl spor vyřešen. Putin Evropě doporučoval, aby více tlačila na Kyjev. Podle některých analytiků je však znát, jak je Evropa ve sporu o plyn "malá".

"Plynová krize ukazuje, jak moc je Evropa závislá na ruském plynu," řekl agentuře Bloomberg analytik společnosti Commerzbank AG Eugen Weinberg. "Vytvořit alternativní cesty bude trvat roky, nyní není žádné jiné východisko," dodal.

Evropa naději na vyřešení sporu vítá, zároveň ale varuje před předčasným optimismem. Skutečným vyřešením situace bude až moment, kdy plyn začne do Evropy skutečně proudit, píše se podle agentury ČTK v prohlášení Evropské komise. 

"Komise vítá oznámení z Moskvy premiéra (Vladimira) Putina a premiérky Julije Tymošenkové, a zejména oznámení, že plyn by mohl do Evropy proudit v pondělí," říká se v prohlášení komise.

"Nyní se zdá, že vyjednávání bylo úspěšné. Viděli už jsme ale v tomto sporu mnoho falešných očekávání a "testem" v tomto případě je, zdali plyn začne skutečně proudit do Evropy. Do té doby to pro Evropu i nadále znamená čekání," píše se v prohlášení.

Podle mnoha evropských zemí si Rusko kazilo pověst spolehlivého obchodního partnera.

"Rusko ani Ukrajina nejsou schopny dostát svým závazkům vůči evropským spotřebitelům... Nebudou proto považovány za spolehlivé partnery v energetickém zabezpečení Evropy," uvedl začátkem týdne předseda EK Manuel Barroso. Pokud budou spory pokračovat, doporučíme velkým firmám, aby se obrátily na soud, dodal.

Na Slovensko už teče plyn z Česka

Dodávky plynu přes Ukrajinu, které tvoří asi pětinu evropské spotřeby, ustaly 7. ledna. Už na Nový rok Moskva přestala prodávat plyn Ukrajině, protože se s ní neshodla na ceně. Navíc ji obvinila, že "krade" plyn z tranzitu. Kyjev se hájil, že odebírá pouze technický plyn, nutný k udržení plynovodů v chodu.

Prázdné plynovody způsobily zvlášť těžké problémy některým východoevropským státům, například Bulharsku a Slovensku. To se mezitím dohodlo na dodávkách zemního plynu z jiných zdrojů s Českou republikou.

Potrubím na česko-slovenské hranici tak krátce po půl deváté ráno začal poprvé v historii proudit plyn ze západu na východ. V pondělí by Slovensko mělo zrušit omezení spotřeby plynu pro velké podniky.

Pokud na Slovensko začne proudit ruský plyn, měla by se k němu země díky Ukrajině dostat co nejdříve. Ukrajina by totiž po otevření ruských kohoutů měla Slovensku do dvou hodin poskytnout plyn z vlastních zásob. Předejde tak 36 hodinám, po kterých se dostane plyn z Ruska na Slovensko.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Turecko přitvrdilo, některé americké zboží zatíží více než stoprocentním clem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řeční v Ankaře (24. prosince 2017)

Turecko prudce zvýšilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku. Vyplývá to z...

Nový Zéland zakázal cizincům nákup nemovitostí. Chladí přehřátý trh

Domy v novozélandském Aucklandu (ilustrační snímek)

Novozélandský parlament schválil zákon, který většině cizinců znemožní nákup nemovitosti. Opatření má zamezit prudkému...

Vědci vyvíjejí čárový kód pro steaky. Zákazníci tak rozeznají původ masa

Stačí jen opepřit.

Vědci pracují na neviditelném „čárovém kódu“, který bude možné nastříkat na hovězí maso. Spotřebitelé by ho naskenovali...

Najdete na iDNES.cz