Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko a Ukrajina by v pondělí měly podepsat dohody o plynu

  8:06aktualizováno  13:39
Spor o zemní plyn končí, dohodli jsme se, oznámili v noci po maratonu jednání premiéři Vladimir Putin a Julija Tymošenková. Dohodu by měli stvrdit do pondělního rána, pak přes Ukrajinu do Evropy znovu začne proudit plyn. Evropská komise však varuje před předčasným optimismem.

Ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská premiérka Julija Tymošenková | foto: AP Photo/Misha JaparidzeČTK

"Ihned po podpisu těchto dokumentů budou obnoveny všechny dodávky zemního plynu," řekla Tymošenková.

Také Putin ujistil, že tranzit do Evropy bude obnoven v nejbližší době. Zdůraznil, že ukrajinská strana o tom Rusko ujistila. Tymošenková po jednání sdělila ruské státní televizi, že domluva byla velice složitá.

Ukrajina přistoupila na to, že bude Rusku platit za plyn tržní ceny obvyklé v západní Evropě. Letos ale dostane dvacetiprocentní slevu, pokud zachová zvýhodněné sazby za tranzit ruského plynu přes své území. Na evropské ceny přejdou Rusko a Ukrajina příští rok.

"Shodli jsme se na tom, že 1. ledna plně přejdeme na ceny a tranzitní tarify shodné s Evropou," řekl Putin.

Společnosti Gazprom a Naftogaz už dostaly od šéfů vlád pokyn do pondělka vypracovat příslušné dokumenty stvrzující dosaženou dohodu. Přípravy smluv potvrdil mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

"Dostali jsme za úkol podepsat všechny dokumenty nejpozději do pondělního rána," řekl Kuprijanov v rozhlasovém rozhovoru s tím, že na přípravě dokumentů se nyní pracuje.

Také agentura Interfax, která se odvolává na zdroj z ruské vlády, tvrdí, že dohody by měly být podepsány v pondělí.

Ukrajinci loni platili 179,50 dolaru za tisíc metrů krychlových plynu. Rusko však pro letošní rok požadovalo 450 dolarů s tím, že během roku mohou ceny klesnout. Tranzitní poplatky loni činily 1,7 dolaru na tisíc metrů krychlových plynu a 100 kilometrů. Během vystoupení premiérů však žádná konkrétní čísla nezazněla.

Oba premiéři se ani nezmínili o údajném ukrajinském dluhu za předchozí dodávky, který Rusko vyčíslovalo na 650 milionů dolarů, ani o dalším případném problému, technickém plynu, který je potřebný v ukrajinských plynovodech k uvedení přepravy plynu do Evropy do chodu.

Ještě před schůzkou premiérů si ruská média kladla otázku, zda se Tymošenkové podaří dohodu s Moskvou prosadit v Kyjevě, kde často vede spory s prezidentem Viktorem Juščenkem. Juščenko dokonce uvedl, že dává přednost krizi před dohodou s Moskvou.

Evropa varuje před předčasným optimismem

Do jednání se po celou dobu aktivně zapojovala Evropa, která vyvíjela velký tlak na to, aby byl spor vyřešen. Putin Evropě doporučoval, aby více tlačila na Kyjev. Podle některých analytiků je však znát, jak je Evropa ve sporu o plyn "malá".

"Plynová krize ukazuje, jak moc je Evropa závislá na ruském plynu," řekl agentuře Bloomberg analytik společnosti Commerzbank AG Eugen Weinberg. "Vytvořit alternativní cesty bude trvat roky, nyní není žádné jiné východisko," dodal.

Evropa naději na vyřešení sporu vítá, zároveň ale varuje před předčasným optimismem. Skutečným vyřešením situace bude až moment, kdy plyn začne do Evropy skutečně proudit, píše se podle agentury ČTK v prohlášení Evropské komise. 

"Komise vítá oznámení z Moskvy premiéra (Vladimira) Putina a premiérky Julije Tymošenkové, a zejména oznámení, že plyn by mohl do Evropy proudit v pondělí," říká se v prohlášení komise.

"Nyní se zdá, že vyjednávání bylo úspěšné. Viděli už jsme ale v tomto sporu mnoho falešných očekávání a "testem" v tomto případě je, zdali plyn začne skutečně proudit do Evropy. Do té doby to pro Evropu i nadále znamená čekání," píše se v prohlášení.

Podle mnoha evropských zemí si Rusko kazilo pověst spolehlivého obchodního partnera.

"Rusko ani Ukrajina nejsou schopny dostát svým závazkům vůči evropským spotřebitelům... Nebudou proto považovány za spolehlivé partnery v energetickém zabezpečení Evropy," uvedl začátkem týdne předseda EK Manuel Barroso. Pokud budou spory pokračovat, doporučíme velkým firmám, aby se obrátily na soud, dodal.

Na Slovensko už teče plyn z Česka

Dodávky plynu přes Ukrajinu, které tvoří asi pětinu evropské spotřeby, ustaly 7. ledna. Už na Nový rok Moskva přestala prodávat plyn Ukrajině, protože se s ní neshodla na ceně. Navíc ji obvinila, že "krade" plyn z tranzitu. Kyjev se hájil, že odebírá pouze technický plyn, nutný k udržení plynovodů v chodu.

Prázdné plynovody způsobily zvlášť těžké problémy některým východoevropským státům, například Bulharsku a Slovensku. To se mezitím dohodlo na dodávkách zemního plynu z jiných zdrojů s Českou republikou.

Potrubím na česko-slovenské hranici tak krátce po půl deváté ráno začal poprvé v historii proudit plyn ze západu na východ. V pondělí by Slovensko mělo zrušit omezení spotřeby plynu pro velké podniky.

Pokud na Slovensko začne proudit ruský plyn, měla by se k němu země díky Ukrajině dostat co nejdříve. Ukrajina by totiž po otevření ruských kohoutů měla Slovensku do dvou hodin poskytnout plyn z vlastních zásob. Předejde tak 36 hodinám, po kterých se dostane plyn z Ruska na Slovensko.

Autoři: , ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Chcete pohřbít, nebo se necháte zmrazit? Kryoniku čeká boom, věří firmy

Ilustrační snímek

Vyjde to v přepočtu na 250 tisíc až pět milionů korun. Částka zahrnuje přípravu a rychlý převoz, samotné zmrazení, ale...

Google brojí proti bitcoinu a spol. Zakáže reklamy na kryptoměny

(Ilustrační snímek)

Americká internetová společnost Google zakáže na svých webových stránkách reklamu na kryptoměny a další neregulované či...

Černobyl II. Na místě jaderné katastrofy vyroste solární elektrárna

Opuštěné město Pripjať - ruské kolo

V sobotu 26. dubna 1986 se čtvrtý reaktor elektrárny v Černobylu proměnil v jadernou výheň a zamořil radioaktivitou...

Najdete na iDNES.cz