V Rusku odlili kilovou minci se stříbrným Trumpem. Doufají v konec sankcí

  • 100
Kovodělníci z města Zlatoust v Čeljabinské oblasti Ruska světu představili pamětní minci s portrétem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyrobili ji u příležitosti jeho inaugurace, která se uskuteční v pátek. Mincovník doufá, že s novým prezidentem přijde konec protiruských sankcí.

„S Trumpem je větší pravděpodobnost, že dojde ke zrušení sankcí vůči Rusku. A že se změní celková atmosféra. Nevyjadřuji tím názor politiků, ale spíš podnikatelů, kteří mu dávají naději,“ říká výrobce mince Vladimír Vasjukin. Původně pracoval s pěti návrhy, nakonec se rozhodl pro verzi se sochou Svobody na rubu mince.

„A přidal jsem tam i svůj popisek – slogan ‚Podporujeme Trumpa‘,“ doplňuje Vasjukin. Kovodělníci ze Zlatoustu zpracovali stříbrný pamětní artefakt o váze jednoho kilogramu pomocí lití, výbrusu a leštění.

Někteří ruští podnikatelé museli kvůli sankcím, které Západ uvalil na Ruskou federaci po anexi ukrajinského poloostrova Krym, přehodnotit vývozní strategii svých obchodních artiklů. Ránu dostal i zpracovatelský průmysl nebo maloobchodní prodej potravin, které předtím Rusko dováželo z Evropy.

Sankce naopak v některých zvýšily potravinovou soběstačnost federace. Největší země světa loni předstihla USA coby druhého největšího exportéra pšenice (více čtěte zde). Na ruském trhu se však v důsledku sankcí objevily i nekvalitní mléčné výrobky, i když federace mléko z Evropské unie dovážet nesmí (více čtěte zde). Někteří ekonomové i politici tak považují protiruské sankce za kontraproduktivní. Paradoxní například je, že objem obchodu mezi USA a Ruskem se od zavedení sankcí v roce 2014 zvýšil.

Vymění Trump sankce za jaderné zbraně?

S pátečním nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu se hovoří o ukončení ekonomického sankčního režimu proti Moskvě. Trump dlouhodobě tvrdí, že chce mít s Ruskem dobré vztahy, včetně těch obchodních. V rozhovoru pro The Times nedávno uvedl, že Putinovi navrhne odstoupení od sankcí za předpokladu, že Moskva sníží svůj jaderný arzenál.

„Myslím si, že množství nukleárních zbraní by mělo být podstatně nižší. Sankce Rusko velice poškozují, ale myslím si, že můžeme udělat něco, z čeho bude mít prospěch hodně lidí,“ citovala Trumpa agentura Reuters.

Spojené státy a Rusko drží ze všech jaderných mocností s přehledem největší arzenál. USA má v současné době na strategických hlavicích a bombardérech rozmístěno 1367 nukleárních hlavic, Rusko 1796.