(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Rusko chce kvůli chřadnoucí ekonomice prodat Aeroflot, dráhy i Rosněfť

  • 205
Ruský prezident Vladimír Putin uvažuje o privatizaci významných státních firem. Zahraničním kapitálem chce pomoci ekonomice, která padla na kolena po propadu cen ropy a západních sankcích uvalených kvůli anexi Krymu.

Na seznamu státních firem určených k privatizaci jsou aerolinky Aeroflot, Ruské dráhy, státní banka VTB, ropné společnosti Rosněfť a Bašněfť, diamantová firma Alrosa a loďařská společnost Sovkomflot.

Zájem o podniky by podle agentury Bloomberg mohly mít asijské firmy. Moskva chce privatizaci údajně uskutečnit v druhé polovině letošního roku.

„Rusko bylo a i nadále zůstává otevřené zahraničním investicím. Má také zájem na tom, aby přilákalo nové zahraniční partnery,“ řekl v úterý Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Rubl prudce padá na nová minima, v Rusku přibyly čtyři miliony chudých

Šéfové sedmi zmíněných státních podniků už byli pozváni do Kremlu, aby plány na privatizaci projednali. Podle Peskova ale ještě není výčet podniků připravených k privatizaci finální.

Putin uvedl, že se podniky rozhodně nebudou prodávat pod cenou. Stát také podle něj nesmí ani po privatizaci ztratit nad strategickými podniky kontrolu, proto se do ní budou moci přihlásit pouze společnosti registrované v Rusku.

Podle odborníků ruská vláda o privatizaci hovoří už několik let, zatím ji však nikdy neuskutečnila. „Uvěřím tomu, až to uvidím,“ říká Pavel Laberko, manažer londýnské pobočky Union Bank Privée.

Na privatizaci není vhodná doba, míní ekonomka

Rusko přitom nemá s privatizacemi příliš dobrou zkušenost. V devadesátých letech minulého století skončila velká část státního majetku obří země v rukou několika málo lidí, ze kterých vznikla nesmírně bohatá vrstva oligarchů.

„Z hlediska státních příjmů není pro privatizaci nejvhodnější chvíle,“ cituje BBC Nataliu V. Akindinovou z Vyšší školy ekonomické v Moskvě. „Všechny ceny jsou totiž na minimu. Znovu tak hrozí, že to bude zase privatizace pro několik lidí,“ dodává Akindinová.

Prudký pokles cen ropy, jejíž cena se pohybuje kolem 30 dolarů za barel, způsobil ruskému státnímu rozpočtu velký příjmový schodek. Rusku tak hrozí další rok v recesi. Příjmy z ropy a zemního plynu plnily až do roku 2014 z poloviny státní kasu, drastické snížení cen surovin však tento tok peněz výrazně utlumilo.