Jednání s Ruskem krachlo, Moskva zadluženému Kypru nepomůže

  9:27aktualizováno  9:27
Kyperský ministr financí Michalis Sarris se po dvou dnech jednání v Moskvě vrací na Kypr se smutnou tváří. Nepodařilo se mu přesvědčit Rusko, aby přispělo do vyschlé státní kasy a pomohlo tak zachránit zemi od bankrotu. Moskva ostrovu ani nesleví ze stávajících dluhů.

Muž se smutnou tváří. Kyperský ministr financí Michalis Sarris se vrací domů s nepořízenou. | foto: Reuters

"Co se týče ruské strany, jednání skončila," řekl ruský ministr financí Anton Siluanov novinářům po dvoudenním intenzivním jednání v Moskvě.

Kypr přitom doufal, že v Moskvě sežene část z požadované sumy 5,8 miliardy eur (téměř 150 miliard korun), kterou Brusel podmiňuje zaslání životně důležité půjčky pro Kypr ve výši 10 miliard eur.

Kyperský ministr financí Michalis Sarris z Moskvy odlétá s nepořízenou. Ostrov, který doplatil na selhání přerostlého bankovního systému navázaného na Řecko, hodlá bez ohledu na krach jednání v Moskvě vytvořit zvláštní dluhopisový fond zajištěný například státním majetkem, do něhož by rád vybral až 4,8 miliardy eur.

Jedna z nadějí na naplnění tohoto fondu nyní padla, Kypru navíc utíká čas, Evropská centrální banka totiž dala ostrovní zemi ultimátum - do pondělka buď vytvoří záchranný program, jak se vyhnout bankrotu, nebo nedostane další nouzovou půjčku (více čtěte Kypr má čas do pondělí).

Kyperská vláda se s Ruskem nedohodla ani na zmírnění podmínek splácení kyperského dluhu ve výši 2,5 miliardy eur. Ruské banky se také odmítly podílet na sanaci kyperských bank, potvrdil Siluanov.

Kypr ruským firmám nabízel mimo jiné převzetí práva na podmořskou těžbu plynu z nalezišť u Kypru. Siluanov nicméně v pátek uvedl, že ruští investoři nemají zájem o zásoby plynu u kyperských břehů. "Naši investoři se na záležitost podívali. Zájem neprojevili," konstatoval Siluanov.

Dolar a euro zdražují

Příběh Kypru posledních dnů se podepsal také na oslabování koruny. Česká měna je nejníže za devět měsíců. Euro ve čtvrtek zdražilo nad 25,80 koruny a dolar se přiblížil těsně k 20 korunám. "Pokud situace na Kypru vyústí v neřízený odchod z eurozóny, může se koruna udržet pod tlakem a atakovat 26,00," odhaduje hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš. Tlak na korunu vyvinulo i zhoršení podnikatelské nálady a rostoucí politické napětí v Itálii.

Demonstrace zaměstnanců banky Laiki v Nikósii 


Logickým krokem na vyhrocenou situaci Kypru bylo další snížení ratingu země. Agentura Standard & Poor´s snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru o další stupeň na úroveň CCC. Známka se tak ponořila hlouběji do spekulativního pásma. Další snížení by znamenalo pokles na známku D, jež označuje bankrot.

Řekové se v pátek dohodli na převzetí řeckých divizí kyperských bank. Ministři financí eurozóny nezahrnuli řecké divize do plánovaného zdanění bankovních vkladů, kterým podmínili finanční pomoc Kypru.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Vepřové ze států s morem prasat se bude kontrolovat, rozhodl stát

Ilustrační snímek

Příjemci vepřového ze států, kde se vyskytuje africký mor prasat, musejí nechat zkontrolovat maso na tuto nemoc....

EU chce dávat méně na silnice a dálnice, Česko bude muset o dotace soupeřit

Ilustrační snímek

Evropská unie prosazuje změnu pravidel, kvůli které hrozí, že Česko po roce 2021 přijde o významnou část evropských...

Zákaz dvojí kvality nesmí mít zadní vrátka, žádají zpřísnění europoslanci

Ústav konzervace potravin VŠCHT Praha porovnával kvalitu stejných výrobků...

Evropský parlament žádá přísnější postihy případů takzvané dvojí kvalita potravin. Směrnici, která staví tuto praxi na...Najdete na iDNES.cz