Prioritou prezidenta Medveděva i premiéra Putina je především zabránit propouštění. Ilustrační foto.

Prioritou prezidenta Medveděva i premiéra Putina je především zabránit propouštění. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Rusko mění kvůli krizi bankrotové zákony

Ruská vláda připravuje na pomoc firmám zasaženým ekonomickou krizí nové bankrotové zákony. Záměr změnit legislativu přichází v době, kdy se většina bank navzdory státním pobídkám bojí půjčovat peníze a některé firmy tak hledají pomoc prostřednictvím bankrotového režimu.

Poradce prezidenta Dmitrije Medveděva Arkadij Dvorkovič řekl listu Financial Times, že ze stovky firem, které v rusku projdou bankrotovým řízením, přežije sotva desetina. Změnit by to měly právě nové zákony, které vláda předloží ruskému parlamentu tak, aby legislativa mohla do konce roku vejít v platnost.

"Náš zájem je vytvořit efektivní systém postupů pro finanční nápravu, které se teď skoro nepoužívají," řekl Dvorkovič. Vláda se tak snaží odpovědět na rostoucí obavy ze zástupu firem, které celkově musí splatit ruským a cizím bankám zhruba 91 miliard eur, tedy zhruba 2,3 bilionu korun.

S obrovskými problémy se potýká celá ruská ekonomika, která se během prvního pololetí letošního roku propadla o 10 procent. Experti upozorňují, že Rusko by mohlo přijít o léta, kdy jeho hrubý domácí produkt výrazně rostl.

Politici hlavně nechtějí propouštění

Prezident Medveděv a ministerský předseda Vladimir Putin se již dříve vyjádřili, že jejich největší prioritou je zabránit firmám v hromadném propouštění.

Dosavadní ruské bankrotové zákony například nedovolují věřitelům a dlužníkům vyjednat rychlou finanční restrukturalizaci, jako to například umožňuje americký bankrot podle Kapitoly 11. Firmy topící se v dluzích se pak ocitají v bezvýsledných jednáních s věřiteli.

Samotná změna zákona ale nemusí firmám pomoci. Dvorkovič proto dodal, že ruská vláda nebude polevovat v tlaku na banky i na firmy, aby se insolventním společnostem snažily více vycházet vstříc.

"S přihlédnutím k očekávanému hospodářskému zotavení v roce 2010 je tento postup naprosto racionální," dodal Dvorkovič k připravovanému zákonu.

,