Ruský plyn by měl začít opět proudit do Evropy v úterý.

Ruský plyn by měl začít opět proudit do Evropy v úterý. | foto: Profimedia.cz

Rusko obnoví dodávky plynu v úterý ráno, řekl šéf Gazpromu

  • 679
Od zítřejšího rána by potrubím, které vede z Ruska do Evropy, měl začít opět proudit plyn. Oznámil to šéf Gazpromu Alexander Medveděv poté, co dnes Rusko i Ukrajina podepsaly smlouvu o monitorování dodávek bez dodatků. Moskva odmítla první úmluvu s ukrajinskými dodatky podepsat.

Plyn z Ruska dodávaný přes Ukrajinu by v Evropě mohl být zhruba do 24 hodin poté, co ruská strana obnoví dodávky, řekl eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs.

Piebalgs už předtím řekl, že dodávky přerušené minulý týden by mohly být obnoveny v úterý v 8:00. Stejný čas potvrdil i šéf společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv. Podle něj bude možné spustit plyn, pokud se neobjeví žádné další překážky.

Český premiér Mirek Topolánek a ruský premiér Vladimir Putin dnes večer v telefonickém rozhovoru "posoudili možnost, že by Evropská unie za účasti ruské strany poskytla Ukrajině úvěr" na nákup ruského plynu. Oznámila to tisková služba ruské vlády s tím, že telefonát se uskutečnil z iniciativy českého premiéra, jehož země toto pololetí předsedá Evropské unii.

Rusku na smlouvě podepsané již o víkendu oběma zeměmi i Evropskou unií vadil dodatek Ukrajiny. V něm stálo, že Juščenkova země Rusku nic nedluží a za blokování dodávek nemůže. - více čtěte zde

Přestože Evropská unie i Česko tvrdily, že dodatek nemá se smlouvou nic společného, Moskva trvala na její neplatnosti.

Do Kyjeva v pondělí ráno zamířila delegace ruského plynárenského monopolu Gazprom. Na jednání Ukrajina podepsala smlouvu o monitorování dodávek ruského plynu bez dodatku. Odpoledne dohodu podepsalo také Rusko. Eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs oznámil, že dodávky by mohly být obnoveny v úterý v 8:00. Potvrdil to i ředitel Gazpromu Alexander Medveděv.

Již dopoledne český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman v Bruselu předeslal, že Rusko nemá důvod neobnovit dodávky.

Monitorovací mise je základním předpokladem k obnovení dodávek plynu, který do Evropy neproudí od minulé středy. Rusko přísun suroviny omezovalo postupně, ve středu ale kohouty uzavřelo úplně, protože podezíralo Ukrajinu, že plyn určený pro Evropu blokuje.

Důvodem omezování dodávek je spor o 2,1 miliardy dolarů, které údajně Ukrajina Rusku za plyn dluží, a také zdražení suroviny na tento rok.

Slovensko kvůli nedostatku spustí nebezpečný reaktor

Česká republika i dnes ujistila, že problémy s nedostatkem plynu zatím nehrozí. "Zásobování všech zákazníků (...) probíhá i sedmý den od přerušení dodávek z Ruska přes Ukrajinu bez problémů," uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský s poukazem na čerpání ze severních zdrojů a z rezervních zásobníků, v nichž je ještě 1,85 miliardy m3 zemního plynu.

Průměrná denní spotřeba v ČR je 50 milionů m3 zemního plynu.

Vážné problémy má naopak sousední Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Moldavsko. Na Slovensku od minulého čtvrtka platí nouzový stav. Velcí odběratelé museli omezit spotřebu na minimum, a řada firem tak přestala vyrábět.

Slovensko díky půjčkám ze zásob jiných zemí vydrží 15 dnů. Vláda už rozhodla o opětovném spuštění druhého bloku jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích, jehož činnost ukončila na Silvestra. - čtěte Slovensko kvůli plynové krizi zprovozní odstavený reaktor

K ukončení činnosti reaktoru, který nesplňuje bezpečnostní předpoklady, se přitom Slovensko zavázalo při vstupu do EU.

Přes Ukrajinu obvykle putuje do Evropy 80 procent ruského plynu, který kryje asi 20 procent evropské spotřeby.