Likvidace Jukosu byla údajně trestem za přílišné politické ambice zakladatele firmy Michaila Chodorkovského. | foto: AP

Ruský stát úmyslně vehnal Jukos do bankrotu, řekl nizozemský soud

  • 46
Ruské úřady v roce 2006 úmyslně vehnaly ruský ropný gigant Jukos do bankrotu, když mu nařídily zaplatit obrovské daňové nedoplatky. Rozhodl o tom v úterý nizozemský odvolací soud, který se zabývá dlouhotrvajícím sporem o majetek nizozemské dceřiné společnosti Jukosu, napsala agentura AP.

Soud v Amsterodamu rozhodl, že bankrot nemůže být uznán podle nizozemského práva a ruský likvidátor firmy jmenovaný v roce 2007 neměl právo prodat akcie nizozemské Yukos Finance BV.

Skupina zastupující bývalé akcionáře Jukosu rozhodnutí přivítala. Bývalý generální ředitel Jukosu Steve Theede řekl v prohlášení, že rozhodnutí nizozemského soudu odhalilo, do jaké míry Rusko manipuluje s právním procesem a ignoruje právní řád.

Jukos býval největší ropnou společností v Rusku, než se dostal do finančních problémů kvůli tomu, že na něj daňové úřady vznesly požadavky na obří daňové nedoplatky v sumě až 33 miliard dolarů (807,5 miliardy Kč). Pozorovatelé tvrdí, že se Jukos stal obětí kampaně, za kterou stáli lidé blízcí Kremlu. Likvidace Jukosu byla údajně trestem za přílišné politické ambice zakladatele firmy Michaila Chodorkovského.

Yukos Finance měla v roce 2007 disponovat částkou zhruba 1,5 miliardy USD, kterou získala od polské PKN Orlen za prodej podílu v litevské rafinerii Mažeikiu. V jejím vlastnictví bylo také 49 procent akcií slovenského provozovatele ropovodů Transpetrol.

Chodorkovskij na záběrech z roku 2013 po propuštění:

22. prosince 2013