Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Rusko rekordně zvýšilo těžbu ropy, OPEC se zlobí

  • 12
Rusko v srpnu vytěžilo rekordní množství. Díky zprovoznění nového velkého naleziště v arktické části Ruska vytěžila země deset milionů barelů ropy denně a zvýšila tak podíl na trhu na úkor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kartel se teď na Rusko zlobí.

Kartel OPEC se totiž snaží těžbu spíše omezovat, aby zabránil poklesu ceny ropy. Rusko se ale brání, že kartelu nikdy nic neslíbilo. "Nikdy jsme žádné závazky neměli. Když jsme s nimi jednali, nikdy jsme nic neslíbili," prohlásil ruský ministr pro energetiku Sergej Šmatko. "Říkat, že nedodržujeme pravidla, není správné," uvedl Šmatko.

OPEC si stěžuje, že jestliže s ním Rusko při snížení těžby nebude spolupracovat, kartel nebude příliš úspěšný. Generální tajemník organizace Abdalláh Badrí prohlásil po čtvrteční schůzce kartelu ve Vídni, že nedostatek hmatatelné spolupráce s nečlenským Ruskem "není povzbudivý."

Příjmy z prodeje ropy tvoří značnou část ruského rozpočtu. Když ceny na přelomu loňského a letošního roku prudce spadly, ruská ekonomika to výrazně pocítila. S opětovným zdražováním ropy se tak v nejrozlehlejší světové zemi začínají objevovat první známky hospodářského oživení.

Jako Rusko se chovají i členové OPEC

Podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka se v minulosti spekulovalo o tom, že by se Rusko ke kartelu OPEC přidalo. Bylo to v době, kdy se cena pohybovala kolem 40 dolarů za barel.

V současné chvíli ale barel ropy na světových trzích stojí zhruba 70 dolarů. "Rusko využívá situace a snaží se na trhy dodávat co možná nejvíce ropy, protože příjmy z ropného sektoru jsou pro tamní státní rozpočet velmi významné," říká k tomu Čermák.

Podobně se ale podle Čermáka chovají i některé členské státy OPEC. Írán, Angola a Venezuela odmítají dodržovat těžební kvóty a snaží se využít vyšších cen.

"Současné ceny ropy kolem 70 dolarů za barel zatím nepředstavují problém. Pokud by ovšem pokračovaly v růstu, potom by mohly zbrzdit oživení celosvětové ekonomiky," myslí si Čermák.

Rusko je připravené těžbu i snižovat

Ruští producenti ropy budou mít podle Šmatka další prospěch z nulových cel na vývoz ze třinácti ropných polí na východní Sibiři. Výhoda by měla začít platit na konci září.

Rusko je jedním z největších producentů a vývozců ropy na světě. Vzhledem k tomu, že se od začátku roku ceny ropy více než zdvojnásobily, chystá se Rusko investovat do rozvoje nových polí.

V případě dalšího poklesu ceny ropy ale Rusko také zavede některá omezení v tomto průmyslu. "Jestliže se ceny ropy budou vyvíjet negativně, budeme regulovat," dodal Šmatko.

, ,