Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko se chopilo otěží ropného průmyslu

  1:00aktualizováno  1:00
Rusko opět posílilo kontrolu nad svým ropným průmyslem. Vláda vyzvala ropné firmy, aby přestěhovaly svá sídla z daňových rájů na exotických ostrovech. V opačném případě se nebudou moci účastnit těžby ruského nerostného bohatství.

Ministr pro nerostné zdroje Jurij Trutněv už ve čtvrtek oznámil, že licence a zakázky na těžbu strategických surovin, jako je ropa a plyn, se budou moci účastnit jen firmy s více než padesátiprocentním podílem ruského kapitálu.

Fakticky tím vyloučil nejen ruské firmy se sídlem v zahraničí, takzvané offshoreové vlastnictví, ale i nadnárodní kolosy jako BP nebo Shell.

Na dotaz, zda se zákaz bude týkat i ruské ropné jedničky Lukoilu a Sibněfti oligarchy Romana Abramoviče, jejichž sídla nejsou v Rusku, Trutněv přiznal, že to představuje problém.

"Neškodilo by, kdyby tyto společnosti upustily od offshoreového vlastnictví," citovala jej agentura Dow Jones NewsWires.

Nejnovější zákaz podtrhuje snahu ruské vlády upevnit si kontrolu nad rozsáhlými zásobami surovin. Týká se ropných polí i rezerv zemního plynu na dálnovýchodním ostrově Sachalin, v Barentsově moři a v ruské arktické oblasti.

Navíc se vztahuje na zlaté žíly Suchoj Log a ložiska mědi na východní Sibiři, uvedlo ministerstvo nerostného bohatství.

Za vlády prezidenta Vladimira Putina se Kreml agresivně chopil vlády nad politicky významnými zásobami ropy a plynu. V prosinci například v aukci prodal nejdůležitější ropnou divizi do té doby největší ruské ropné společnosti Jukos. Získala ji státní firma Rosněfť.

Rozhodnutí zatím nevyvolává obavy. Analytikové říkají, že je ještě příliš brzy na konečné závěry. "Není to dobré, ale velmi pochopitelné," řekl serveru BBCNews Al Breach, ekonom při UBS Brunswick.

"Ale mnohem důležitější je, aby bylo stabilní investiční prostředí. Cizinci by pochopitelně rádi měli volný vstup na trh, ale tohle není konec světa."

Své strategické zásoby surovin si pečlivě před vstupem zahraničních společností hlídají i jiné státy světa, jako Mexiko, Saúdská Arábie nebo Kuvajt.

Ilustrační foto

Autor:


Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Najdete na iDNES.cz