Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruský Džejár jde do Anglie

  13:42aktualizováno  13:42
Nebýt bouřlivé ruské privatizace, pracoval by dnes Roman Abramovič jako střední technický kádr a bral by v přepočtu asi 90 tisíc korun ročně. Ale díky privatizacím v Rusku, které probíhaly často ne příliš čistým způsobem, je z Abramoviče ropný magnát světového významu.

Jeho majetek se odhaduje na více než 13 miliard dolarů, tedy přes 300 miliard korun.
Příběh o tom, jak se šestatřicetiletý muž dostal k majetku, který z něj dělá 21. nejbohatšího člověka na světě a nejbohatšího Rusa, připomíná pohádku o chudém Honzovi, který se stal králem.

Jeho matka zemřela na otravu krve, když mu bylo teprve 18 měsíců. Ve čtyřech letech se stal sirotkem, když při nehodě na stavbě zahynul i jeho otec. Adoptoval ho strýc, se kterým žil několik let v Moskvě, později vyrůstal s prarodiči v severoruském regionu Komi u polárního kruhu. Ve městě Uchta začal studovat vysokou školu, kterou však nedokončil.

Nastoupil proto službu v armádě a poté pracoval jako "šéf svářecího agregátu" u firmy Mosspecmontaž v Moskvě. Zlí jazykové však tvrdí, že tato práce pro něj znamenala jen nezbytné razítko do pracovní knížky, aby měl krytí pro své první krůčky v podnikání.

Kopíroval hračky
V té době mu bylo 21 let a se svou první ženou Olgou v malé garsonce vyráběl hračky a suvenýry, které prodával po moskevských tržnicích. Později k tomu přidal i výrobu protektorů. Po rozvodu v tomto byznysu pokračoval i se svou druhou ženou Irinou, která byla letuškou a s níž žije dodnes.

Irina mu vozila z cest hračky, které Abramovič kopíroval.

"Vyráběl jsem tehdy třeba i plastové kachničky," přiznal ruský miliardář v jednom rozhovoru.

Kachničky mu však brzy přestaly stačit. Přestože se o této etapě Abramovičovy kariéry moc neví, z policejních protokolů vyplývá, že v roce 1992 byl zapojen do poloilegálních obchodů s pohonnými hmotami.

Velká ryba
Nikdo příliš nechápe, jak se mohl Abramovič z kategorie drobných kšeftíků stát najednou velkou rybou. Jedno je však jasné: v polovině 90. let se stal partnerem ruského boháče Borise Berezovského, který měl velmi dobré kontakty na tehdejšího prezidenta Borise Jelcina.

Díky svému mentorovi získal dobré kontakty a rozjel s ním byznys. V té době již

působil v ropném průmyslu a obchodoval s produkty rafinerie v Omsku.

Oba boháči časem zatoužili po větším dílu z velkého ropného bohatství Ruska a byli úspěšní. Za zlomek skutečné ceny - asi za 120 milionů dolarů - skoupili 80procentní podíl v páté největší ropné společnosti v Rusku, Sibněfti. Ta má přitom podle odborníků cenu přes 20 miliard dolarů.

Divoká privatizace
O tom, jak se tehdy v Rusku privatizovalo, svědčí historky a fámy, podle nichž Abramovič založil asi dvacet firem, které měly v dražbě Sibněfti sehrát roli konkurenčních zájemců, nebo že byl hned na letišti neznámým pachatelem unesen jednatel čínského zájemce CNPC a propuštěn až poté, co se Číňané z dražby stáhli.

Kromě Sibněfti získali Abramovič s Berezovským i významné podíly v dalších průmyslových odvětvích včetně výroby hliníku, potravinářství, strojírenství nebo farmacie. A když Berezovskij opustil ve strachu před pronásledováním ze strany nového prezidenta Putina Rusko, své podíly prodal Abramovičovi.

Pomalu z  Ruska
Ten s Putinem zatím problémy nemá - na rozdíl od jiného ropného magnáta, Michaila Chodorkovského. Dokonce jako jeden z mála takzvaných oligarchů pracuje v politice jako gubernátor dálněvýchodní oblasti Čukotka.

Kvůli obavám, že by se proti němu mohla vláda postavit podobně jako proti Chodorkovskému, pomalu, ale jistě opouští Rusko a vyváží svůj majetek.

Desítky milionů dolarů proto investoval do koupě londýnského fotbalového klubu Chelsea, se kterým nyní slaví úspěchy v anglické lize a donedávna i v Lize mistrů. Navíc v Británii koupil usedlost, tři luxusní jachty a soukromý boeing.

Utkání si nenechal ujít ani majitel Chelsea Roman Abramovič.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz