Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruský kupec přebírá vítkovické hutě

  18:45aktualizováno  18:45
Poslední státní hutní firmu v zemi kupují soukromí majitelé. Státní úředníci a zástupci ruské společnosti Mastercroft podepsali smlouvu o koupi ostravské společnosti Vítkovice Steel. Mastercroft, který je součástí skupiny Evraz, zaplatí za ovládnutí firmy s 1600 zaměstnanci 7,05 miliardy korun.

Charalambos Michaelides, Martin Pecina - Náměstek ministra obchodu a průmyslu Martin Pecina (vpravo) a ředitel ruské firmy Mastercroft Charalambos Michaelides podepsali 5. srpna v Praze smlouvu o koupi oceláren. | foto: Václav PancerMF DNES

S touto nabídkou Rusové zvítězili ve veřejné soutěži, kterou na privatizaci Vítkovic Steel stát letos vypsal.

Rusové se navíc zavázali, že investují do rozvoje huti 2,5 miliardy korun a  ostravskému regionu věnují během příštích deseti let dalších 800 milionů. Slibují také, že v huti téměř nebudou propouštět. Pokud by omezovali výrobu nad rámec podnikatelského záměru, který je součástí privatizační dohody, hrozí jim sankce 500 tisíc korun za každé zrušené pracovní místo.

"Vítkovice Steel plně odpovídají naší strategii vstupu na evropské trhy," říká Boris Kandaurov z Evrazu a slibuje, že firma rozšíří vítkovický výrobní program a zvýší kvalitu jeho výrobků.

Náměstek ministra průmyslu Martin Pecina je s výsledkem soutěže spokojen. "Zvítězil kvalitní investor a stát získal cenu, s níž původně nikdo nepočítal," řekl. Předběžné nabídky v privatizační soutěži nepřevyšovaly 4,5 miliardy korun.

Pecina se nebojí, že by Rusové nedokázali vyřešit více než dva roky se táhnoucí spor o cenu dodávek surového železa pro vítkovické hutě z Vysokých pecí Ostrava, jež patří konkurenční Mittal Steel.

"Spor o ceny měl jediný smysl, aby Mittal Steel odradil ostatní zájemce a sám získal exkluzivitu na privatizaci. Teď ta kauza rychle skončí," tvrdí Pecina. Připustil však, že nedojde-li k dohodě a Mittal dodávky železa pro Vítkovice zastaví, může Evraz zavřít vítkovickou ocelárnu a pak by nemusel sankce za rušení pracovních míst platit.

Definitivní zastavení dodávek železa by připravilo o práci nejen přes 400 lidí ve vítkovické ocelárně, ale také další stovky pracovníků v Mittal Steel. Tato firma by pocítila také výpadek v tržbách. "Je v zájmu obou stran dohodnout se," míní Pecina.

Stát měl možnost získat za Vítkovice Steel ještě o dvě miliardy korun víc, kdyby přijal nabídky firem Mittal Steel či Penta. Oba investoři však z privatizační soutěže vypadli, protože podle úředníků nesplnili její podmínky. Vláda pak při rozhodování jejich návrhy vůbec nebrala v úvahu.

Prodej hutí za 7,05 miliardy korun do rukou Rusů se ještě na poslední chvíli pokušeli zvrátit nejrůznější kritici včetně ostravských hutních odborářů. Například i někdejší šéf Fondu národního majetku Roman Češka, jehož firma Vallue Added při privatizaci zpracovávala podklady pro neúspěšnou skupinu Penta, ještě minulý týden přemlouval v dopisech premiéra, členy vlády i šéfy politických stran, aby se zasadili o přehodnocení privatizace.

Řada nezávislých odborníků však výsledek hodnotí dobře. Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka označil definitivní kupní cenu za "uspokojivou". "Podle nabídek, které dodatečně poslali ostatní zájemci, i v zrcadle extrémně dobrých pololetních výsledků vítkovických hutí, se může zdát cena nízká. Předprivatizační odhady ekonomů však byly ještě mírně nižší," říká.

Příchod Evrazu vyvolával protesty

Málokterá privatizace vyvolávala do poslední chvíle takovou vlnu protestů jako prodej společnosti Vítkovice Steel. Příchod Rusů do Ostravy naráží na obchodní zájmy obou ocelářských skupin, které už na Ostravsku působí a jimž Evraz konkuruje – společnostem Mittal Steel a Třinecké železárny.

"Ruský holding uplatňuje na trhu agresivní politiku, která může směřovat až k získání monopolu. Ruské koncerny přitom dávají přednost krátkodobé návratnosti před dlouhodobým budováním tržních pozic, což souvisí s nestabilitou vlastnických vztahů," varuje analýza, kterou zpracovala skupina hutních odborníků blízká Třinci.

Narušení obchodních vazeb mezi ostravskými hutěmi by mohlo mít v regionu vážné sociální dopady.

Objevily se i pochybnosti o transparentnosti ruské skupiny. V květnu internetový portál Mineweb.com zveřejnil, že proti Evrazu je vedena v USA žaloba kvůli nelegálnímu ovládnutí jeho klíčového závodu, železnorudného kombinátu Kačkanarskij.

Tento čtvrtek přidal podrobnosti týdeník Czech Business Weekly, podle něhož podobné žalobě Evraz čelí i v Lucembursku. Je podezřelý, že se dopustil podvodu na trhu s cennými papíry, když investorům tvrdil, že má nad Kačkanarským plnou kontrolu.

"To jsou neoficiální informace, které nemohly mít vliv na privatizaci," říká Martin Pecina z ministerstva průmyslu. Boris Kandaurov z Evrazu v pátek v reakci na výtky jen řekl, že o důvěryhodnosti Evrazu svědčí zájem investorů o jeho akcie na londýnské burze.

Jiným problémem se může ukázat i žaloba, s níž MP Consult, někdejší věřitel státní firmy Vítkovice, napadá u soudu způsob, kterým stát před čtyřmi lety Vítkovice oddlužil. Tehdy odkoupila vítkovické hutě státní firma Osinek, která je nyní prodává Evrazu. Kdyby MP Consult u soudu uspěl, znamenalo by to, že Osinku huť nepatří a celou privatizaci by to mohlo zhatit. "Takové riziko ale považuji za velmi malé," řekl včera Martin Pecina
Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

Najdete na iDNES.cz