Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruský kupec přebírá vítkovické hutě

  18:45aktualizováno  18:45
Poslední státní hutní firmu v zemi kupují soukromí majitelé. Státní úředníci a zástupci ruské společnosti Mastercroft podepsali smlouvu o koupi ostravské společnosti Vítkovice Steel. Mastercroft, který je součástí skupiny Evraz, zaplatí za ovládnutí firmy s 1600 zaměstnanci 7,05 miliardy korun.

Charalambos Michaelides, Martin Pecina - Náměstek ministra obchodu a průmyslu Martin Pecina (vpravo) a ředitel ruské firmy Mastercroft Charalambos Michaelides podepsali 5. srpna v Praze smlouvu o koupi oceláren. | foto: Václav PancerMF DNES

S touto nabídkou Rusové zvítězili ve veřejné soutěži, kterou na privatizaci Vítkovic Steel stát letos vypsal.

Rusové se navíc zavázali, že investují do rozvoje huti 2,5 miliardy korun a  ostravskému regionu věnují během příštích deseti let dalších 800 milionů. Slibují také, že v huti téměř nebudou propouštět. Pokud by omezovali výrobu nad rámec podnikatelského záměru, který je součástí privatizační dohody, hrozí jim sankce 500 tisíc korun za každé zrušené pracovní místo.

"Vítkovice Steel plně odpovídají naší strategii vstupu na evropské trhy," říká Boris Kandaurov z Evrazu a slibuje, že firma rozšíří vítkovický výrobní program a zvýší kvalitu jeho výrobků.

Náměstek ministra průmyslu Martin Pecina je s výsledkem soutěže spokojen. "Zvítězil kvalitní investor a stát získal cenu, s níž původně nikdo nepočítal," řekl. Předběžné nabídky v privatizační soutěži nepřevyšovaly 4,5 miliardy korun.

Pecina se nebojí, že by Rusové nedokázali vyřešit více než dva roky se táhnoucí spor o cenu dodávek surového železa pro vítkovické hutě z Vysokých pecí Ostrava, jež patří konkurenční Mittal Steel.

"Spor o ceny měl jediný smysl, aby Mittal Steel odradil ostatní zájemce a sám získal exkluzivitu na privatizaci. Teď ta kauza rychle skončí," tvrdí Pecina. Připustil však, že nedojde-li k dohodě a Mittal dodávky železa pro Vítkovice zastaví, může Evraz zavřít vítkovickou ocelárnu a pak by nemusel sankce za rušení pracovních míst platit.

Definitivní zastavení dodávek železa by připravilo o práci nejen přes 400 lidí ve vítkovické ocelárně, ale také další stovky pracovníků v Mittal Steel. Tato firma by pocítila také výpadek v tržbách. "Je v zájmu obou stran dohodnout se," míní Pecina.

Stát měl možnost získat za Vítkovice Steel ještě o dvě miliardy korun víc, kdyby přijal nabídky firem Mittal Steel či Penta. Oba investoři však z privatizační soutěže vypadli, protože podle úředníků nesplnili její podmínky. Vláda pak při rozhodování jejich návrhy vůbec nebrala v úvahu.

Prodej hutí za 7,05 miliardy korun do rukou Rusů se ještě na poslední chvíli pokušeli zvrátit nejrůznější kritici včetně ostravských hutních odborářů. Například i někdejší šéf Fondu národního majetku Roman Češka, jehož firma Vallue Added při privatizaci zpracovávala podklady pro neúspěšnou skupinu Penta, ještě minulý týden přemlouval v dopisech premiéra, členy vlády i šéfy politických stran, aby se zasadili o přehodnocení privatizace.

Řada nezávislých odborníků však výsledek hodnotí dobře. Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka označil definitivní kupní cenu za "uspokojivou". "Podle nabídek, které dodatečně poslali ostatní zájemci, i v zrcadle extrémně dobrých pololetních výsledků vítkovických hutí, se může zdát cena nízká. Předprivatizační odhady ekonomů však byly ještě mírně nižší," říká.

Příchod Evrazu vyvolával protesty

Málokterá privatizace vyvolávala do poslední chvíle takovou vlnu protestů jako prodej společnosti Vítkovice Steel. Příchod Rusů do Ostravy naráží na obchodní zájmy obou ocelářských skupin, které už na Ostravsku působí a jimž Evraz konkuruje – společnostem Mittal Steel a Třinecké železárny.

"Ruský holding uplatňuje na trhu agresivní politiku, která může směřovat až k získání monopolu. Ruské koncerny přitom dávají přednost krátkodobé návratnosti před dlouhodobým budováním tržních pozic, což souvisí s nestabilitou vlastnických vztahů," varuje analýza, kterou zpracovala skupina hutních odborníků blízká Třinci.

Narušení obchodních vazeb mezi ostravskými hutěmi by mohlo mít v regionu vážné sociální dopady.

Objevily se i pochybnosti o transparentnosti ruské skupiny. V květnu internetový portál Mineweb.com zveřejnil, že proti Evrazu je vedena v USA žaloba kvůli nelegálnímu ovládnutí jeho klíčového závodu, železnorudného kombinátu Kačkanarskij.

Tento čtvrtek přidal podrobnosti týdeník Czech Business Weekly, podle něhož podobné žalobě Evraz čelí i v Lucembursku. Je podezřelý, že se dopustil podvodu na trhu s cennými papíry, když investorům tvrdil, že má nad Kačkanarským plnou kontrolu.

"To jsou neoficiální informace, které nemohly mít vliv na privatizaci," říká Martin Pecina z ministerstva průmyslu. Boris Kandaurov z Evrazu v pátek v reakci na výtky jen řekl, že o důvěryhodnosti Evrazu svědčí zájem investorů o jeho akcie na londýnské burze.

Jiným problémem se může ukázat i žaloba, s níž MP Consult, někdejší věřitel státní firmy Vítkovice, napadá u soudu způsob, kterým stát před čtyřmi lety Vítkovice oddlužil. Tehdy odkoupila vítkovické hutě státní firma Osinek, která je nyní prodává Evrazu. Kdyby MP Consult u soudu uspěl, znamenalo by to, že Osinku huť nepatří a celou privatizaci by to mohlo zhatit. "Takové riziko ale považuji za velmi malé," řekl včera Martin Pecina
Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Albert zvyšuje mzdy. Od ledna přidá v průměru 17 procent

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Tisícům pokladních, prodavačů, pekařů a skladníků zvýší obchodní řetězec Albert od ledna 2019 mzdy. Zaměstnanci si...

Čínská „aplikace pro všechno“ si na burze došla pro miliardy

Společnost Meituan Dianping mimo jiné podniká i se zavážkou jídla až ke dveřím.

Čínská internetová společnost Meituan Dianping získala při svém čtvrtečním debutu na akciové burze od investorů...

K Ryanairu musíme dorůst, říká nový ředitel Job Air Technic Kvídera

Generální ředitel Job Air Technic Aleš Kvídera.

Opravna letadel Job Air Technic v nedávné minulosti prošla insolvencí a následnou reorganizací, letos na jaře se už ale...Najdete na iDNES.cz