Gazprom. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Šéf Gazpromu varuje Evropu: Společný trh vám zdraží plyn

  • 319
Sen o levných a bezpečných dodávkách plynu pro Evropu se možná rozplyne ještě dříve, než vůbec začal. Pokud Unie prosadí jednotný trh, ceny se usadí spíše na vyšší úrovni, varoval v pondělí šéf Gazpromu Alexej Miller. Evropa si přitom od společného postupu slibuje přesný opak.

„Ceny plynu nemohou být pro různé země stejné,“ řekl Miller na konferenci v Berlíně. „Odvíjejí se od energetického mixu v každé zemi. Například, ceny v Německu patří k těm nižším a víme, že plyn hraje na německém trhu důležitou roli,“ dodal Miller, který je znám těsnou vazbou na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Unie doufá, že jí projekt energetické unie, který v březnu schválili šéfové vlád na summitu Evropské unie, pomůže posílit její vyjednávací pozici. Ta by měla vyústit ve větší tlak na nižší ceny.

„Když porovnáme ceny plynu a elektrické energie v porovnání se Spojenými státy americkými, tak tam vidíme ten největší rozdíl, kde při obou dvou komoditách platíme za tyto energie někdy dva, někdy až třikrát více,“ obhajoval projekt společného trhu s energiemi místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

Rusko dnes dodává Evropské unii zhruba třetinu její spotřeby plynu, Evropa se ale snaží svou závislost na ruském plynu snížit. „Ruský plyn zůstane nezastupitelnou součástí evropského trhu,“ tvrdí Miller.

Turecká linka

Unie loni na podzim přinutila Gazprom zastavit práce na plynovodu South Stream. Ten měl dovést surovinu přes Černé moře a Bulharsko dál do Evropy. Ruský plynárenský monopol se však hledání nových cest, které by se vyhnuly ukrajinskému území, nevzdal.

Plánuje stavbu plynovodu Turkish Stream, kterým má proudit plyn přes Turecko a Řecko dál do jižní Evropy. Jeho roční kapacita má být 63 miliard metrů krychlových, Rusko chce s jeho pomocí ukončit tranzit plynu přes Ukrajinu nejpozději v roce 2019. Touto cestou nyní proudí zhruba 40 procent ruského vývozu do Evropy.

Unii se však ani tento projekt příliš nezamlouvá. „Pokud někdo pomýšlí na zablokování Turkish Streamu ..., pak je to velmi vážná chyba. Tento plyn může jít na další trhy,“ řekl Miller. Rusko už má přislíbenou podporu od Řecka a Maďarska.

Tuzemská těžba pokryje necelé jedno procento české spotřeby plynu za rok:

11. února 2015