Ruský oligarcha nechce Kellnera ve firmě

  1:17aktualizováno  1:17
Skupina PPF Investments stojí před právní bitvou v Rusku, kde hrozí znehodnocení její nedávné investice ve výši 17 miliard korun do pojišťovny Ingosstrach. A protivníkem je opravdu těžká váha – ruský oligarcha číslo jedna, spojenec prezidenta Vladimira Putina a majoritní vlastník Ingosstrachu Oleg Děripaska.

Nyní není jasné, zda PPF Investments bude moci kapitál v pojišťovně Ingosstrach upisovat, nebo ne. | foto: Výroční zpráva PPF

PPF Investments ve středu označila za "skandální a šokující" způsob, jakým oligarcha svolal minulý týden mimořádnou valnou hromadu pojišťovny a pokusil se nového akcionáře, PPF Investments, zbavit.

"Připomnělo nám to nechvalně proslulou dobu začátku 90. let, nečekali jsme, že něco takového je možné v dnešním stabilizovaném Rusku," reagoval spolumajitel a předseda představenstva PPF Investments Tomáš Brzobohatý.

Děripaskova firma Bazovyj Element, jejímž prostřednictvím oligarcha ovládá přes šedesát procent pojišťovny, kde má PPF Investments zbylých 38,5 procenta, schválila na poslední valné hromadě navýšení základního kapitálu firmy ze 2,5 miliardy na deset miliard rublů.

Jste spokojeni se zpravodajstvím iDNES.cz? Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa
Kellnerovi muži se o valné hromadě dozvěděli na poslední chvíli, a i když se jí zúčastnili, nebyly jejich hlasy, které nesouhlasily s navýšením kapitálu, brány v potaz.

Nyní není jasné, zda PPF Investments bude moci kapitál upisovat, nebo ne. "Netušíme, jaké všechny možné triky ještě může společnost použít," uvedl Brzobohatý.

Pokud by nemohli navyšovat, jejich podíl by se rozředil pod deset procent. Jenomže mluvčí firmy Bazovyj Element tvrdí, že vše bylo v pořádku. "Společnost dodržela při svolávání valné hromady všechny předpisy a pravidla," reagoval pro MF DNES.

Nezávislí analytici soudí, že svolání valné hromady tak průzračné nebylo. "Proces byl netransparentní a PPF Investments má šance vývoj zvrátit. Doporučovala bych vyjednávání, jinak firmu čeká dlouhá cesta," uvedla Olga Veselová, analytička ruské investiční banky Trojka Dialog.

Děripaska: Podíl koupíme
Důvodem, proč PPF Investments nebyla pozvaná či nemohla hlasovat, byly údajně nejasnosti, komu podíl patří. "O tom, že se PPF Investments podařilo ovládnout tak významný podíl, jsme se oficiálně dozvěděli teprve toto pondělí. Předtím to pořád byly jen fámy, které tato společnost popírala," řekl "Děripaskův" mluvčí.

PPF Investments získala svůj podíl v Ingosstrachu složitou transakcí přes koupi tří firem, které předtím držel ruský finančník Alexandr Mamut. Děripaska se však podle ruských médií naštval, že Mamut měl nejprve nabídnout svůj podíl jemu jako hlavnímu akcionáři.

"Překvapilo nás, že se tak velká společnost rozhodla pro tak razantní vstup do podniku, kde my ovládáme většinový podíl, a udělala to tajně, aniž nás o tom informovali. Není to moc přátelské gesto," dodal mluvčí.

Brzobohatý to odmítá s tím, že byli opakovaně ústně i písemně ujištěni, že žádné předkupní právo na akcie neexistuje, a navíc vstup do firmy schválil ruský antimonopolní úřad.

Děripaskův mluvčí nicméně vzkázal, že pokud se obě firmy nakonec nedohodnou, je připravena podíl od PPF Investments okamžitě odkoupit. "Pokud nedojde k dohodě klíčových akcionářů, bude muset dojít na standardní řešení. Buď akcie prodají oni nám, my jim, nebo je společně prodáme nějaké třetí straně," připustil také Brzobohatý.

PPF Investments nyní také jedná s italskou Generali, se kterou má už společně část České pojišťovny, že jí 49 procent ve firmě, která minoritní balík akcií v Ingosstrachu drží, prodá.

Autoři: ,

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Chile pokračuje ve fotovoltaické renesanci, opět zde uspěla česká firma

Solární elektrárna u marockého města Ouarzazate je největší na světě.

Česká fotovoltaická skupina Solek Group dodá do Chile solární panely odpovídající výkonu zhruba 100 megawattů (MW)....

Místo dárků výpovědi. Jak uživíme rodiny, bojí se teď zaměstnanci GM

Zaměstnanci továrny GM v kanadské Oshawě.

Necelý měsíc před Vánocemi se musí tisíce lidí ve Spojených státech a Kanadě namísto shánění dárků strachovat o vlastní...

Přívěs za kolo s elektromotorem. Uveze až 250 kilo, slibuje startup

Na fotografii model nazvaný K-Ryole Pick-up

Francouzský startup K-Ryole si klade za cíl ulehčit život kurýrům na jízdních kolech. Vyrábí totiž přívěsy za kolo s...

Najdete na iDNES.cz