Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruský plyn je v nedohlednu, Medveděv navrhuje summit

  8:58aktualizováno  19:50
Evropa je stále bez plynu. Rusko sice včera ráno podle plánu povolilo kohouty, do Evropy však plyn nedotekl. O důvodech ruská i ukrajinská strana dále spekulují. Spor ostře kritizují špičky EU. Ruský prezident Dmitrij Medveděv navrhl svolat na sobotu do Moskvy summit zemí, které odebírají ruský plyn.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle informací agentury Reuters chce Rusko na summit přizvat také Ukrajinu. Ta s pozváním souhlasila. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko však uvedl, že by se summit měl konat jinde než v Moskvě, protože Rusko je zemí, která se účastní sporu o plyn. Juščenko navrhuje, že by se summit měl uskutečnit v Praze nebo Bruselu.

Spor o plyn řešili už dnes premiéři nejpostiženějších zemí. Slovenský premiér Robert Fico, bulharský Sergej Stanišev a moldavská premiérka Zinaida Greceaniiová se v Moskvě sešli s Vladimirem Putinem.

Ukrajina má všechny možnosti pro přepravu ruského plynu do Evropy, Kyjev ale neplní dohodu s Evropskou unií, která měla dodávky plynu po týdenní přestávce odblokovat, řekl Putin po jednání s premiéry.

"Litujeme toho, co se děje, a z naší strany děláme vše, abychom přepravu plynu obnovili," prohlásil ruský premiér.

Putin: Evropa by měla více tlačit na Kyjev

"Naši evropští partneři se stávají rukojmími sporu Ruska a Ukrajiny. Ale tento spor o dodávky, podmínky a ceny plynu se týká samé Ukrajiny," zdůraznil Putin. "Nikdo, žádná tranzitní země, nemá právo zneužívat své postavení, spekulovat a brát odběratele jako rukojmí," dodal.

Putin proto radí, aby Evropa více tlačila na Ukrajinu. Ukrajina zase požaduje, aby byl spor řešen na vládní úrovni místo dosavadního dohadování mezi plynárenskými podniky obou zemí.

Evropa přemýšlí o jiných zdrojích

"Pokud spory budou pokračovat, doporučíme firmám, aby se obrátily k soudu," uvedl předseda EK José Barroso.

"Je neuvěřitelné, že spor trvá i poté, co byla podepsána dohoda," řekl Barroso v Evropském parlamentu. "Rusko ani Ukrajina nejsou schopny dostát svým závazkům vůči evropským spotřebitelům... Nebudou proto považovány za spolehlivé partnery v energetickém zabezpečení Evropy," pokračoval Barroso.

Podle něj se Evropa musí vyhnout tomu, aby se tato situace opakovala. Uvažoval také o tom, zda je spor technický, nebo politický.

Stejný názor má také poslanec Evropského parlamentu Joseph Daul. "Nemůžeme dovolit, aby se evropské země staly rukojmími v tomto sporu," uvedl.

Rovněž premiér Mirek Topolánek v EP zdůraznil, že Evropa se musí v problému více angažovat. "Vybudování plynovodu Nabucco je otázkou nejvyšší priority," řekl Topolánek. I další členové EP uvedli, že je třeba nalézt jiné energetické zdroje.

Monitorovací stanice: Plyn stále neproudí

"Přes naši stanici plyn na Ukrajinu stále neproudí," řekl televizi Z1 mluvčí evropské delegace David Stulínek, který je ve Voroněžské oblasti v Rusku. Na jedné z pěti stanic, jež delegace monitoruje.

Technologický plyn

Pokud je vystavěn plynovod, ve kterém není žádný plyn, tak je potřeba jej před zprovozněním naplnit plynem. Tedy natlačit do něj plyn pod určitým tlakem.

Ve chvíli, kdy je v plynovodu postačující tlak, může se plyn začít přepravovat a dodávat odběratelům. Technologický plyn je tedy onen plyn, který vlastně naplní plynovod tak, aby bylo možné ho provozovat. Vytvoří požadovaný tlak.

Tlak je určující pro objem přepravy. Čím vyšší tlak a čím větší průměr plynovodu, tím více plynu se přepraví.  

Technické problémy, o kterých mluví Ukrajina, zatím Stulínek nechce komentovat. Ukrajina tvrdí, že plyn do Evropy nemůže poslat kvůli nízkému tlaku, který je způsoben nedostatkem technického plynu.

"Jde spíše o termín technologický plyn. Ukrajina ve chvíli, kdy byla zastavena dodávka z Ruska, tento plyn, který tvoří tlak v tranzitních systémech, použila ke krytí vlastní spotřeby. Zkombinovalo se to i s tím, že na ruské straně byl tlak zemního plynu výrazně nižší. Bylo tam také spotřebováno daleko více plynu," uvedl expert v oblasti plynárenství Vratislav Ludvík.

Situace je tedy složitá tím, že plynovody je potřeba znova natlakovat, aniž by se zajišťovala další přeprava. "Pokud nedosáhnou tlaku alespoň 45 atmosfér v celém systému, což jsou stovky milionů kubíků, nelze zahájit export do Evropy," říká Ludvík.

Vyřešení problému tak závisí na Rusku, protože Ukrajina plyn k vytvoření tlaku nemá.

Dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu měly být obnoveny v úterý v 8 hodin ráno. Pokyn šéfa Gazpromu Alexeje Millera k přísunu plynu na Ukrajinu byl sice splněn, z Ukrajiny se ale do Evropy nedostalo žádné, nebo jen velmi malé množství plynu.

Rusko obvinilo Ukrajinu, že krade. Ukrajina měla argumentů více. Jedním z nich bylo, že plyn z Ruska vůbec nedotekl. Další a zároveň nejčastější ukrajinskou verzí je to, že přepravu plynu do Evropy znemožňují technické problémy. - čtěte více o úterním vývojiNejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Nový Zéland zakázal cizincům nákup nemovitostí. Chladí přehřátý trh

Domy v novozélandském Aucklandu (ilustrační snímek)

Novozélandský parlament schválil zákon, který většině cizinců znemožní nákup nemovitosti. Opatření má zamezit prudkému...

Digitální kočovník spí každý den na jiném místě, svou firmu řídí z dodávky

Jack Mann na střeše svého obytného Mercedesu Sprinter z roku 2006.

Když devětadvacetiletému Američanovi Jacku Mannovi ráno zazvoní budík, nenavléká se do obleku a kravaty a neběží na...

Americký McDonald’s plánuje obří rekonstrukci za šest miliard dolarů

McDonald’s

Síť restaurací McDonald‘s v úterý oznámila plán na největší renovaci fastfoodů za poslední desetiletí. Za rekonstrukci...

Najdete na iDNES.cz