Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusové nešetří. Vary vydělávají

  9:42aktualizováno  9:42
V největších českých lázních spojují lázeňští hosté z ciziny příjemné s užitečným. Léčí se, ale i nakupují křišťál, léky, brýle, či si nechávají spravit zuby. Jenom Rusové, kteří patří mezi nejčastější návštěvníky Karlových Varů, v nich podle propočtů utratí ročně přes tři čtvrtě miliardy korun.
Služby a nákupy přijdou ročně lázeňské hosty z Ruska skoro na miliardu korun

Služby a nákupy přijdou ročně lázeňské hosty z Ruska skoro na miliardu korun | foto: MIlan PeteleMF DNES

"Rusové na nákupech nešetří. Oproti Němcům, kteří spíše utrácejí v restauracích, si nosí z obchodů sklo, porcelán či značkové oblečení," řekl Wolfgang Háma, který předsedá Sdružení léčebných lázní.

Háma je i ředitelem lázeňského sanatoria Smetana - Vyšehrad. Za léčebný pobyt v tomto sanatoriu zaplatí pacient v průměru dva tisíce sto korun denně. "Odhaduji, že rusky mluvící hosté utratí denně stejnou částku při nákupech a nejrůznějších výletech," sdělil Háma.

Loni se do Karlových Varů přijelo z Ruska léčit 27 984 hostů. Průměrně zde pobyli dva týdny. Pokud by denně za nákupy, výlety a jiné rozptýlení zaplatili 70 euro, jejich útrata činí přes osm set milionů korun ročně.

Křišťál vede
Mezi největší lákadla stále patří český křišťál. V nákupním středisku Atrium včera obdivovala křišťálovou mísu lázeňská pacientka z ukrajinského Dnětropetrovska. "Moc se mí líbí, koupím si ho," uvedla žena.

Svoje peníze však začali Rusové utrácet i méně tradičně. Internetové stránky karlovarského Infocentra nabízejí cizincům seznam očních a zubních lékařů. Je mezi nimi i stomatolog Jan Podlipný.

"Do ordinace přicházejí většinou cizinci, kteří jsou v Karlových Varech na kúře. Je pro ně výhodné, když spojí léčebnou kúru a ošetření chrupu," vysvětlil lékař. Jak říká, pro cizince je lukrativní i nákup léků, brýlí či vyšetření u očního lékaře.

Ne všichni hosté mají stejně hluboko do kapsy. Ti nejmovitější si můžou dovolit zaplatit až deset tisíc korun za den léčení v luxusních sanatoriích, které patří skupině Bristol Group. Na výběr zde mají až ze šesti desítek jídel denně. Ti méně solventní se najedí za padesátikorunu v městské tržnici.

Lázeňští hosté zde mají zvláštní jídelníček. "Dají si třeba rýži s řízkem a k tomu zelí," shodují se ženy za pultem. Zájem je o hovězí maso, rýži a brambory a kaši. Jídlo chtějí strávníci suché, bez omastku. Prodavačky si to vysvětlují tím, že se strávníci snaží dodržovat dietu.

Místo Imperialu tržnice
A proč jsou ženy v jídelně městské tržnice přesvědčené, že se jedná o lázeňské hosty a ne třeba o stálé obyvatele Karlových Varů? "Jedni a ti samí, rusky hovořící strávníci sem chodí nějaký čas každý jednotlivě nebo po skupinkách každý den. Pak odjedou domů a objeví se noví lidé," vzpomínají prodavačky.

Jednou z pravidelných strávnic jídelny v tržnici je osmdesátiletá obyvatelka Moskvy, důchodkyně Antonie Ivanovna. Do Karlových Varů jezdí více než dvě desítky let. "V dobách socialismu jsem bývala pravidelným pacientem v sanatoriu Imperial," zavzpomínala si Antonie Ivanovna. Po rozpadu Sovětského svazu jezdí do Karlových Varů dvakrát ročně. Na přibližně desetidenní pobyt v soukromí u známé rodiny si ušetří z výdělku, který dostává jako učitelka důchodkyně na textilní průmyslovce.

Na návštěvnosti lázní jsou závislí majitelé hotelů, lázeňských sanatorií, obchodníci a další karlovarští podnikatelé. Loni měli důvod k radosti. Karlovy Vary totiž navštívilo téměř rekordních čtyřiasedmdesát tisíc hostů. Stejný počet lidí, ne-li větší, by měl utrácet ve Varech i letos.

"Odhaduji, že podle zájmu, která je o ubytovací kapacity na třetí čtvrtletí, bude rok 2005 pro lázně úspěšný," odhaduje ředitel Infocentra Petr Masák.

Nemůžu být oblečený jako bezdomovec, říká podnikatel
Jak a kde nakupuje rodina ruského podnikatele Jakova Frenkela? "Jezdím do Tesca, Baumaxu a podobných obchodů. Můžete mne tam v neděli s manželkou potkat, jak tlačím vozík. Je to pro mne docela relaxace," uvedl podnikatel.

Výjimkou je oblečení, které rodák ze Sverdlovska nekupuje v běžných obchodech s konfekcí. Vybírá si je při zahraničních služebních cestách, pokud mu jen zbude čas. Anebo také v Praze, kde bydlel tři roky. "Při jednání o mnohamilionových investicích musím být dobře oblečený, nemůžu mít šaty jako bezdomovec," zdůvodnil svoje nákupy v buticích Frenkel.

Když měl říci, čím si udělal v poslední době při nakupování radost, dlouho přemýšlel. Nakonec si vzpomněl na mobilní manažerský telefon, který umí spoustu věcí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...Najdete na iDNES.cz