Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusové nešetří. Vary vydělávají

  9:42aktualizováno  9:42
V největších českých lázních spojují lázeňští hosté z ciziny příjemné s užitečným. Léčí se, ale i nakupují křišťál, léky, brýle, či si nechávají spravit zuby. Jenom Rusové, kteří patří mezi nejčastější návštěvníky Karlových Varů, v nich podle propočtů utratí ročně přes tři čtvrtě miliardy korun.
Služby a nákupy přijdou ročně lázeňské hosty z Ruska skoro na miliardu korun

Služby a nákupy přijdou ročně lázeňské hosty z Ruska skoro na miliardu korun | foto: MIlan PeteleMF DNES

"Rusové na nákupech nešetří. Oproti Němcům, kteří spíše utrácejí v restauracích, si nosí z obchodů sklo, porcelán či značkové oblečení," řekl Wolfgang Háma, který předsedá Sdružení léčebných lázní.

Háma je i ředitelem lázeňského sanatoria Smetana - Vyšehrad. Za léčebný pobyt v tomto sanatoriu zaplatí pacient v průměru dva tisíce sto korun denně. "Odhaduji, že rusky mluvící hosté utratí denně stejnou částku při nákupech a nejrůznějších výletech," sdělil Háma.

Loni se do Karlových Varů přijelo z Ruska léčit 27 984 hostů. Průměrně zde pobyli dva týdny. Pokud by denně za nákupy, výlety a jiné rozptýlení zaplatili 70 euro, jejich útrata činí přes osm set milionů korun ročně.

Křišťál vede
Mezi největší lákadla stále patří český křišťál. V nákupním středisku Atrium včera obdivovala křišťálovou mísu lázeňská pacientka z ukrajinského Dnětropetrovska. "Moc se mí líbí, koupím si ho," uvedla žena.

Svoje peníze však začali Rusové utrácet i méně tradičně. Internetové stránky karlovarského Infocentra nabízejí cizincům seznam očních a zubních lékařů. Je mezi nimi i stomatolog Jan Podlipný.

"Do ordinace přicházejí většinou cizinci, kteří jsou v Karlových Varech na kúře. Je pro ně výhodné, když spojí léčebnou kúru a ošetření chrupu," vysvětlil lékař. Jak říká, pro cizince je lukrativní i nákup léků, brýlí či vyšetření u očního lékaře.

Ne všichni hosté mají stejně hluboko do kapsy. Ti nejmovitější si můžou dovolit zaplatit až deset tisíc korun za den léčení v luxusních sanatoriích, které patří skupině Bristol Group. Na výběr zde mají až ze šesti desítek jídel denně. Ti méně solventní se najedí za padesátikorunu v městské tržnici.

Lázeňští hosté zde mají zvláštní jídelníček. "Dají si třeba rýži s řízkem a k tomu zelí," shodují se ženy za pultem. Zájem je o hovězí maso, rýži a brambory a kaši. Jídlo chtějí strávníci suché, bez omastku. Prodavačky si to vysvětlují tím, že se strávníci snaží dodržovat dietu.

Místo Imperialu tržnice
A proč jsou ženy v jídelně městské tržnice přesvědčené, že se jedná o lázeňské hosty a ne třeba o stálé obyvatele Karlových Varů? "Jedni a ti samí, rusky hovořící strávníci sem chodí nějaký čas každý jednotlivě nebo po skupinkách každý den. Pak odjedou domů a objeví se noví lidé," vzpomínají prodavačky.

Jednou z pravidelných strávnic jídelny v tržnici je osmdesátiletá obyvatelka Moskvy, důchodkyně Antonie Ivanovna. Do Karlových Varů jezdí více než dvě desítky let. "V dobách socialismu jsem bývala pravidelným pacientem v sanatoriu Imperial," zavzpomínala si Antonie Ivanovna. Po rozpadu Sovětského svazu jezdí do Karlových Varů dvakrát ročně. Na přibližně desetidenní pobyt v soukromí u známé rodiny si ušetří z výdělku, který dostává jako učitelka důchodkyně na textilní průmyslovce.

Na návštěvnosti lázní jsou závislí majitelé hotelů, lázeňských sanatorií, obchodníci a další karlovarští podnikatelé. Loni měli důvod k radosti. Karlovy Vary totiž navštívilo téměř rekordních čtyřiasedmdesát tisíc hostů. Stejný počet lidí, ne-li větší, by měl utrácet ve Varech i letos.

"Odhaduji, že podle zájmu, která je o ubytovací kapacity na třetí čtvrtletí, bude rok 2005 pro lázně úspěšný," odhaduje ředitel Infocentra Petr Masák.

Nemůžu být oblečený jako bezdomovec, říká podnikatel
Jak a kde nakupuje rodina ruského podnikatele Jakova Frenkela? "Jezdím do Tesca, Baumaxu a podobných obchodů. Můžete mne tam v neděli s manželkou potkat, jak tlačím vozík. Je to pro mne docela relaxace," uvedl podnikatel.

Výjimkou je oblečení, které rodák ze Sverdlovska nekupuje v běžných obchodech s konfekcí. Vybírá si je při zahraničních služebních cestách, pokud mu jen zbude čas. Anebo také v Praze, kde bydlel tři roky. "Při jednání o mnohamilionových investicích musím být dobře oblečený, nemůžu mít šaty jako bezdomovec," zdůvodnil svoje nákupy v buticích Frenkel.

Když měl říci, čím si udělal v poslední době při nakupování radost, dlouho přemýšlel. Nakonec si vzpomněl na mobilní manažerský telefon, který umí spoustu věcí.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz