Rusové pijí méně lihovin, drahé vodky ale koupí více

  15:11aktualizováno  15:11
Ruským výrobcům kvalitní vodky se bude v příštích pěti letech dařit. Podle studie Renaissance Capital zveřejněné na serveru BusinessDaily.com jim mají vzrůstat každoročně tržby téměř o šest procent. Do roku 2011 tak mají dosáhnout 20,5 miliardy dolarů (asi 420 miliard korun) z loňských 15,2 miliardy.

Spotřeba alkoholu v Rusku klesá, prodej vodky však prý bude v dalších letech růst šestiprocentním tempem. | foto: Profimedia.cz

"Spotřebitelé se budou stále více obracet k nákupům prémiových značek, protože jejich reálné příjmy rostou," řekl Victor Dima, který vedl tým analytiků společnosti Renaissance.

"Vodka je pro Rusy více než jen alkoholický nápoj, je to spíše historický zvyk, který se stal součástí kulturní tradice," dodal.

Ruský trh s lihovinami je od roku 1999 druhým nejrychleji rostoucím trhem s alkoholem hned po Indii. V příštích pěti letech má růst o šest až sedm procent ročně.

Přispívají k tomu hlavně rostoucí příjmy, díky kterým spotřebitelé obracejí svůj zájem na dražší lihoviny, které si dříve nemohli dovolit, uvádí studie.

Mzda průměrného Rusa stoupla v červnu o patnáct procent a zhruba stejným tempem posílily i tržby obchodníků.

Rusové pijí méně lihovin, na vodku to ale neplatí
Růst prodeje dražší vodky by tak měl podle studie překonat i očekávaný úbytek spotřeby lihovin, která oslabuje o dvě až tři procenta ročně kvůli poklesu obyvatel a přesunu některých Rusů k pivu a nápojům s nízkým obsahem alkoholu.

Nejdražší vodka stojí v Rusku 550 rublů, tedy asi 440 korun. Naopak nejlevnější značky se prodávají za méně než 70 rublů, přibližně 56 korun. Renaissance odhaduje, že do roku 2011 stoupne podíl dražších značek na celkovém prodeji na pět procent z loňských 2,3 procenta.

Ilegální prodej má oslabit na polovinu
Nelegální prodej lihovin, který ukrajuje zhruba čtyřicet procent trhu, by se měl podle odhadů Renaissance do roku 2011 klesnout na dvacet procent díky nové kontrole výroby, distribuce a prodeje alkoholu.

Plánovaný růst tržeb by měl podle studie prospět hlavně sedmi největším místním výrobcům. Ti se loni na celkovém prodeji podíleli 32 procenty. V roce 2011 by to už mělo být 80 procenty. K růstu jim pomůže rozšíření výrobních kapacit a akvizice menších konkurentů, uvedla studie.

Ruští výrobci na prodeji alkoholu loni utržili 37,5 miliardy dolarů. Lihoviny se na celkové částce podílely téměř polovinou, vodka z nich pro sebe zabrala více než devadesát procent.

Rusko je druhým největším konzumentem vodky na světě za Spojenými státy.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Ilustrační snímek

Nájmy administrativních prostor vyskočily během roku o pět procent. Sehnat v Česku novou kancelář už totiž představuje...

Najdete na iDNES.cz