Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusové ztrácejí zájem o dražší byty ve Varech

  10:12aktualizováno  10:12
Obchodníci s luxusními byty a domy v centru Karlových Varů zaznamenávají za poslední měsíce výrazně nižší zájem o přepychové bydlení v lázeňském centru Karlových Varů, než tomu bylo například před dvěma lety.
Karlovy Vary

Karlovy Vary | foto: MIlan PeteleMF DNES

Rusové ale na lukrativní byty a domy v lázních nezanevřeli. Když už se majitelům realitních kanceláří podaří nějaký luxusní byt například o sto metrech čtverečních prodat za 4 miliony korun, tak o něj mají i nadále zájem výhradně Rusové. Ti si zejména okolí Vřídla oblíbili už před dlouhými lety.

V nabídkách realitek v Karlových Varech lze najít i byt za 14 milionů korun, ale tolik prodejce podle odborníků nemůže za byt dostat.

Karlovy Vary tak v poslední době nestojí na úplné špičce luxusního bydlení v Česku. O několik kroků vpřed je stále hlavní město Praha. "Bohatí lidé z Ruska si jako svá nová místa trvalého bydliště vybírají západní Evropu. Konkrétně třeba Francii nebo Švýcarsko," uvedl jednatel realitní kanceláře Recom Reality Ivan Žikeš.

"V lázeňské části Karlových Varů se platí za jeden metr čtvereční bytu přibližně čtyřicet tisíc korun. Sto metrů čtverečních velký luxusní byt tak přijde na čtyři miliony korun. Za rezidenci velkou sto šedesát metrů čtverečních pak zájemce zaplatí necelých sedm milionů korun. Centrum Varů už lidi z Ruska k bydlení příliš neláká. Zájem o takzvaně luxusní byty je omezený," pokračuje Žikeš.

Zájem o lepší bydlení klesá
U Vřídla si zájemci o exkluzivní adresu kupují zrekonstruované byty. "Například luxusní a jedinečný pětipokojový byt se dvěma balkony v Lázeňské ulici nabízíme za čtrnáct milionů korun. Byt se nachází v prvním patře a zaujímá svou výměrou téměř celé jedno podlaží secesního domu. Máme zájemce, ale k prodeji ještě nedošlo. Je pravdou, že zájem o luxusní bydlení klesá," řekl majitel karlovarské realitní kanceláře IMS reality Martin Šíma.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Podobné byty, jejichž cena začíná na již zmíněných 40 tisících korunách za metr čtvereční, si podle Martina Šímy kupují převážně movití cizinci - Rusové.

"Je to dané i změnou kurzů jednotlivých světových měn. Kupci jsou ochotni byty kupovat pořád za stejné peníze vůči dolaru, nicméně kurzy se mění, a tak se cena zvyšuje a to kupci neradi akceptují. Po koupi ovšem oceňují převážně blízkost kolonády a pramenů i kvalitní domy, které jejich stavitelé na ničem neošidili. Jedná se vesměs o starší lidi, kteří oceňují například i v jakém budou bydlet podlaží. Třeba druhé patro je ideální," vysvětlil Šíma.

Velký byt v centru ještě neznamená luxusní
Ivan Žikeš ovšem považuje 14 milionů korun za příliš vysokou cenu. „Je to jen přání prodejce. Cena by se tak přiblížila Praze. Při porovnání s Karlovými Vary lze říci, že se v Praze prodává jeden metr čtvereční luxusního bytu za sto tisíc korun. Byl bych tedy velice opatrný posuzovat trh s těmito byty podle toho, co je lidem ve Varech nabízeno,“ dodal Žikeš.

Na místě je ovšem otázka, co je to luxusní byt. Ivan Žikeš zatím takový, jaké se prodávají v Praze, ve Varech až na výjimky neviděl.

"Zde se prodávají byty ve zrekonstruovaných domech. Možnosti vytvořit opravdu luxusní byt ze zrekonstruovaného bytu jsou omezené. Luxusní byt podle mého vkusu musí být prosluněný, musí mít terasy, výhled a kam zajet automobilem," dodal Žikeš.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz