Růst české ekonomiky se přiblížil Evropské unii

Česká ekonomika loni po třech letech poklesu obrátila. Hrubý domácí produkt vzrostl o 3,1 procenta, což je výsledek blízký zemím Evropské unie. S takovým růstem nepočítaly ani nejoptimističtější prognózy. Soukromý odhad ministra financí Pavla Mertlíka byl tři procenta, ekonomové jeho resortu ale přepověděli jen 2,7 procenta. Průměrný odhad analytiků finančních společností byl jen o desetinu procenta vyšší.

Odhady HDP v roce 2000

Jméno/Instituce

Odhad
v %

Pavel Mertlík/ministr financí

3,0

Ekonomové ministerstva financí

2,7

David Marek/Patria Finance

2,7

Pavel Sobíšek/Bank Austria

3,0

Pavel Capouch/Venture Investors

2,5

Irena Vetešníková/Raiffeisen

2,6

Martin Hlušek/Česká spořitelna

2,7

Jozef Kovalovský/ČSOB

2,8

Jan Susa/Baader Securities

2,9

V samotném posledním čtvrtletí stoupl výkon ekonomiky o 3,9 procenta.

Glosu Martina Komárka čtěte ZDE.

Český statistický úřad uvedl, že růst ekonomiky příznivě ovlivnila vysoká spotřeba a růst průmyslové produkce o téměř sedm procent. Negativně se na něm podepsal stoupající deficit zahraničního obchodu.

Domácnosti utratily loni o deset miliard korun více než v roce 1999. Utrácelo se hlavně za potraviny a telekomunikační služby. Na druhé straně klesly výdaje za dopravu a nákup automobilů.

Na kladech investic se shodnou všichni
"Tahounem hospodářského růstu se v loňském roce staly investice a tvorba zásob. Významný podíl na oživení ekonomiky má zahraniční kapitál," míní David Marek z Patria Finance.

Růst ekonomiky? Uvidíme
Agentura Reuters pozvala den před zveřejněním oficiálního výsledku HDP za rok 2000 na oběd ekonomy významných bank. ZDE JSOU JEJICH NÁZORY NA LOŇSKÝ RŮST ČESKÉ EKONOMIKY.

"Vy říkáte tři procenta? Já bych rozhodně nebyla tak optimistická. Myslím, že dvě a půl procenta je maximum," brání nad talířem jednohubek svůj názor mladá ekonomka.

"Zajímám se, kolik odhadují kolegové od konkurence, a těší mě, když se trefím líp než ostatní. Ale že bychom se nějak sázeli, kdo bude blíž, to ne," říká o atmosféře mezi ekonomy David Marek z Patria Finance.

"Vzorečky na to neexistují, ekonomické poučky často nefungují, člověk musí spoléhat na vlastní intuici," vysvětluje rozdíly v jednotlivých odhadech ekonom ČSOB Jozef Kovalovský. 

S nejvyšším odhadem přišel Pavel Sobíšek z Bank Austria Creditanstalt - ekonomika se podle něj loni zvedla o celá tři procenta. "Názory ostatních jsou pro mě sice zajímavé pro srovnání, ale svůj odhad kvůli tomu nezměním, jsem přesvědčený, že jsem tipoval správně," říká Sobíšek.
Autor: luk (MF DNES)

Ačkoli se Česko zemím EU přiblížilo (jejich HDP vzrostl o 3,3 procenta), není podle Marka zlepšení takové, aby se hospodářské rozdíly smazaly.

Rychleji se rozvíjí také země, které se stejně jako ČR ucházejí o členství v EU. Polská ekonomika loni vzrostla o 4,1 procenta. Výsledek z Maďarska není znám, ale Marek ho hodnotí jako výrazně vyšší než český.

Příznivý vliv investic vyzdvihl i Marek Fér z Československé obchodní banky. Překvapilo ho, že téměř stagnovala spotřeba domácností, což na druhou stranu snižuje riziko růstu inflace.

"S růstem ekonomiky se začne mírně zvyšovat i spotřebitelská poptávka," předvídá další vývoj Jan Vejmělek z Komerční banky. Neočekává však, že by se zvedla inflační vlna, při které by musela zasahovat centrální banka.

ČSÚ: Šance na rychlý růst jsou vysoké
Český statistický úřad pro letošní první čtvrtletí odhaduje další růst ekonomiky minimálně na tři procenta. Jeho předsedkyně Marie Bohatá prohlásila, že přepoklad ministerstva financí, s jakým pracovalo při sestavování státního rozpočtu, je realistický. MF odhadovalo tři až 3,5 procenta.

"Česká ekonomika se dostala z hluboké recese a loňský třetí nejvyšší růst v uplynulé dekádě znamená další zvyšování hrubého domácího produktu v nejbližším období," dodala Bohatá. Tvrdí, že důležité budou nadále hlavně zahraniční investice proudící do České republiky.

Nejmocnější muži jsou spokojeni
Nad výsledky české ekonomiky diskutovali na fóru Interview21 pořádeném bývalou ředitelkou zpravodajství České televize Janou Bobošíkovou také premiér Miloš Zeman, předseda poslanců Václav Klaus a guvernér centrální banky Zdeněk Tůma.

Ten prohlásil, že tempo růstu nebylo nijak dramatické, ale bylo vyrovnané. Nevidí v něm žádná bezprostřední rizika růstu inflace.

Premiér Zeman odhaduje, že letos poroste ekonomika o 3,5 až čtyři procenta. Tvrdí, že dosavadní zlepšování stojí na zdravém základě a bude pokračovat. S růstem kolem 3,5 procenta počítá i Václav Klaus.

Miloš Zeman a Václav Klaus

Premiér Miloš Zeman a předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus na konferenci Interview 21 v pražském hotelu Marriot. Akce se konala v rámci 3. ročníku projektu Interview 21, jehož autorkou je bývalá ředitelka zpravodajství České televize Jana Bobošíková. (22. března 2001)

Premiér Miloš Zeman a předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus na konferenci Interview 21 v pražském hotelu Marriot. Akce se konala v rámci 3. ročníku projektu Interview 21, jehož autorkou je bývalá ředitelka zpravodajství České televize Jana Bobošíková. (22. března 2001)

,