Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Růst českého vývozu se zastaví, chybějí dělníci i specialisté

  13:28aktualizováno  13:28
Vývoz z Česka dosáhne letos v září rekordního vrcholu, postupně se však jeho růst zastaví. Exportéry totiž ohrožuje nedostatek pracovních sil, musí odmítat zakázky, říká místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Kamiony Mercedes-Benz v propojeném konvoji používajícím autopilota. | foto: Daimler

Brexit navíc může zbrzdit další vzestup vývozu do Velké Británie ve chvíli, kdy se českým firmám na tamním trhu začalo výrazně dařit.

Index exportu, který na základě statistických dat a domluvených zakázek předpovídá budoucí vývoj, ukazuje ve třetím čtvrtletí na meziroční vzestup vývozu o pět procent. V letošním prvním kvartálu dosáhlo tempo růstu exportu 1,8 procenta meziročně, ve druhém pak podle odhadů 3,4 procenta.

V září by pak měla měsíční hodnota českého exportu překonat dosavadní rekord z března 2015, kdy vývoz činil 304 miliard korun.

Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské hlavně díky přetrvávající dobré náladě na evropském trhu, kde umějí čeští exportéři nalézt svůj prostor. Vývozcům pomáhá i slabá koruna díky pokračujícím intervencím České národní banky, a přes mírné zdražení ropy i stále levné dovozy surovin.

Průzkum mezi manažery českých vývozců nicméně ukázal, že do dalších měsíců už hledí s většími obavami.

Dotazování proběhlo na začátku června, a tehdy žádný z vývozců nevnímal vystoupení Británie z Evropské unie jako riziko. Spojené království přitom letos na začátku roku předběhlo Polsko a stalo se pro české exportéry třetím nejdůležitějším trhem.

Tuzemským podnikům se tam přitom daří pronikat se sofistikovanějšími výrobky s vysokou přidanou hodnotou, téměř třetinu exportu tvoří automobily.

Firmy chtějí snáze získat cizince

Hlavní obavou tak byl nedostatek zaměstnanců. „Zakázky ze zahraničí budou, ale obáváme se, že firmy nebudou mít dostatek pracovních sil, aby je zvládly. A když české podniky nebudou teď stíhat, může se stát, že jim odběratelé nedají druhou šanci, další zakázky v budoucnu,“ říká Daněk.

Podle propočtů asociace jsou na jednoho „zaměstnatelného nezaměstnaného“ dvě volná pracovní místa.

Firmy proto volají, aby mohly jednoduše zaměstnat pracovníky ze zahraničí. Daněk, který zároveň šéfuje firmě ATAS elektromotory, tvrdí, že by mohl získat stovky pracovníků z Vietnamu či Filipín, kteří však dosud čekají na „zelenou kartu“.

Vláda ale v tom prý podnikatelům nechce pomoci, protože se obává odborářských protestů. Zatím spustila program, v němž mohou získat povolení k práci Ukrajinci. Většině fabrik ale nepomůže, protože se týká jen vysoce kvalifikovaných profesí.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Hüner pokračuje v čistkách. Marketingový expert ČSSD končí ve vedení ČEPS

Vítězslav Kulich

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) odvolal z představenstva provozovatele energetické přenosové soustavy...

Babišova vláda odmítla strop na dotace velkým farmám. Pomůže to i Agrofertu

Soukromý zemědělec Václav Koutný z Těšetic hospodaří na 150 hektarech. Spolu s...

Česko odmítá zavedení dotačního limitu evropských přímých zemědělských dotací po roce 2020 pro velké farmy. Nesouhlasí...

Na módě vydělám, věří investor. Z Pietro Filipi chce tygra v inovacích

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Před dvěma lety ho téměř nikdo neznal. Dnes má třicetiletý investor Michal Mička podíly v devíti firmách a šéfuje české...

Najdete na iDNES.cz