Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Loňský rok byl pro Česko rekordní. Lépe zase nějakou dobu nebude

  5:00aktualizováno  5:00
Nejrychlejší hospodářský růst, nejpomalejší růst cen, nejnižší nezaměstnanost. Minulý rok byl ekonomicky výjimečný. Na raketový růst ekonomiky 4,5 procenta z loňského roku budou Češi zřejmě pár let zase jen vzpomínat.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Nejnovější předpověď ministerstva financí varuje, že v tomto roce růst zpomalí na polovinu, nicméně zaměstnání si lidé udrží a ceny porostou jen minimálně.

Česko loni patřilo k nejrychleji rostoucím ekonomikám v Evropské unii. Po Irsku (+26,3 %), Maltě (+6,4 %) a Lucembursku (+4,8 %), jak konstatuje včera publikovaná každoroční rozsáhlá zpráva Českého statistického úřadu (ČSÚ) Tendence makroekonomického vývoje a kvality života v ČR.

Nejrychlejší růst za osm let se hned tak nebude opakovat. „V nadcházejícím druhém pololetí roku 2016 i v roce 2017 lze očekávat o něco méně optimistické vyhlídky,“ mírní očekávání ekonomové ministerstva financí. Loňský růst byl totiž výjimečný tím, že ho táhlo především rychlé dočerpávání peněz z evropských fondů a nízké ceny ropy.

Jenže při současném výhledu se karta obrací. Čeká se, že v dohledné době ropa začne mírně podražovat. A rychlost, s níž se evropské peníze loni utrácely zejména na výstavbu, také poklesne. Soukromé investice to nenahradí.

Za předpokládané zpomalení růstu může i výsledek referenda o brexitu. I když jediným výsledkem je zatím „jen“ nejistota, důvěra spotřebitelů i firem ve vývoj ekonomiky kvůli tomu klesla a evropské státy opravily své předpovědi růstu směrem dolů.

Ministerstvo financí v Česku letos snížilo očekávání ohledně růstu z 2,5 na 2,2 procenta, pro příští rok z 2,6 na 2,4 procenta.

Mzdy porostou

Dobré zprávy však ještě úplně nedošly: lidé budou dál moci utrácet, protože zaměstnanost poroste a s ní platy. „Důvodem je zejména zlepšující se trh práce, což se projevuje ve zvyšující se zaměstnanosti i zrychlování tempa růstu mezd,“ říká Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Zaměstnanost je aktuálně v Česku na historickém maximu. „Práci loni mělo 5,18 milionu osob, spolu s rokem 2008 nejvíce lidí v historii samostatné České republiky,“ říká Lukáš Kučera, analytik ČSÚ a spoluautor zprávy o tendencích vývoje.

Česko je v tomto směru dokonce rekordmanem. Po očištění o sezonní vlivy je zde míra nezaměstnanosti letos nejnižší v celé Unii. Podle předpovědi ministerstva financí má navíc dál klesat až ke čtyřem procentům.

Zaměstnavatelé už proto nemají kam sáhnout, takže přetahují lidi díky zvyšování mezd. Jestliže loni rostly v průměru jen o 2,2 procenta, letos se má růst mezd zrychlit na 4,4 a příští rok na 4,7 procenta.

Nabídka volných pracovních míst je nejvyšší za posledních osm let, v některých okresech je dokonce stejně volných míst jako nezaměstnaných. A není kde brát. Situace je zejména v řemeslných profesích ve zpracovatelském průmyslu tak naléhavá, že firmy volají po dovozu pracovní síly z Ukrajiny. Vláda zřejmě kvůli tomu zrychlí udělování víz (více čtěte zde).

Ceny přitom stejně jako loni ještě chvíli neporostou. Spotřební koš domácnosti (množina toho, co obvykle lidé nakupují) podražil loni jen o 0,3 procenta, což je nejpomaleji za posledních dvanáct let. Může za to především propad cen ropy na světovém trhu, který zlevnil výrobu zboží i služby.

Potraviny loni byly dokonce meziročně levnější o 1,1 procenta, zejména díky mléku a jatečným prasatům. „Souvisí to s restrikcemi na vývoz do Ruska, zboží zůstává v Evropě. A také s odbouráním kvót na mléko, kterého se začalo vyrábět víc,“ říká Kučera.

Ani letos přitom Čechy zvyšování cen trápit nebude: inflace se odhaduje na půl procenta, příští rok na 1,2 procenta.

Autor:Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Stavby chceme urychlit, spoustu jich však brzdí aktivisté, říká Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ve volebním štábu strany v Praze. (21. října 2017)

Ministrovi dopravy Danu Ťokovi kritici vyčítají postup v zakázce na provoz mýta či pomalou dostavbu dálniční sítě. „Bez...

Lidl hledá další místa pro své prodejny, objeví se i v centrech měst

(Ilustrační snímek)

Německý diskontní řetězec Lidl loni soustředil síly hlavně na modernizaci prodejen. Letos navíc pro ně hledá nové...

Dodavatelé energií se přetahují o zákazníky. Kdo vytápí plynem, ušetří

(Ilustrační snímek)

Uprostřed topné sezony větší hráči s energiemi přicházejí se slevami o několik procent. Innogy zlevní v průměru o 4,5...

Najdete na iDNES.cz