Růst ekonomiky zpomalil

  • 4
Spojené státy a západní Evropa stojící na pokraji recese ukously ve třetí čtvrtině roku část výkonu české ekonomiky. Růst hrubého domácího produktu se zpomalil na 3,2 procenta v porovnání s 3,8 procenty o tři měsíce dříve.

"Ekonomika vykazuje solidní růst, ale vrcholu již bylo dosaženo v prvním pololetí," uvedla předsedkyně statistiků Marie Bohatá.

Jak rychle poroste ekonomika dále, bude záležet hlavně na dopadu prudkého zpomalení Ameriky a Evropy. Statistici i ekonomové zatím počítají s celoročním růstem kolem 3,5 procenta.

"Dosavadní data o brzkém oživení v západní Evropě nesvědčí, a proto lze očekávat, že pomalý růst či dokonce pokles zahraniční poptávky po dovozech v budoucnu negativně dopadne i na české vývozce," říká Jiří Jonáš zastupující Českou republiku u Mezinárodního měnového fondu.

Zvyšující se převaha dovozu nad vývozem přitom připravila již nyní růst ekonomiky o dva procentní body. O kladný přírůstek se tak zasloužily zejména firmy investující v tuzemsku a domácnosti svými nákupy.

Firmy v Česku ve třetím čtvrtletí investovaly o devět miliard více než loni, což je menší přírůstek než o kvartál dříve. Zatím jde stále o solidní růst, vyhlídky do budoucna jsou však horší.

"Vzhledem k recesi v zemích Evropské unie, z kterých proudí do Česka sedmdesát procent investic, lze čekat mnohem větší pokles přílivu kapitálu," říká analytik JP Morgan Zdenko Stefanides. Domácnosti utratily za uvedené období o téměř sedm miliard více než loni. Zčásti však šly na úkor úspor lidí, protože mzdy a disponibilní důchod již na dané výdaje nestačily.

Jedinou složkou hrubého domácího produktu, která rostla v porovnání s předchozím obdobím více, byly zásoby. Do nich spadají vyrobené ale dosud neprodané suroviny, polotovary a konečné zboží.

Ve třetím čtvrtletí se zásoby zvýšily o 18 miliard korun, což je o 4,5 miliardy více než loni touto dobou. O tento růst se beze zbytku postaralo zboží určené do obchodů.
"Těžko říci, jestli je to známka odbytových potíží či očekávaní vyššího prodeje," uvedl vrchní ředitel sekce národních účtů statistického úřadu Jan Heller.

Ekonomové se přiklánějí spíše k první variantě. K předzásobení se před Vánocemi totiž dochází každý rok a proč by měl dojít k takovému nárůstu zrovna letos není jasné.