Hubená léta skončila, na opravu silnic jde o dvě miliardy víc než loni

  4:02aktualizováno  4:02
Nářků na kvalitu českých silnic bude letos možná méně. Po hubených letech jde v tomto roce na nový asfalt nejvíce peněz za posledních pět let. Ředitelství silnic a dálnic letos utratí za opravu a údržbu 9,3 miliardy korun, o dvě miliardy korun více než v roce 2013.
Ředitelství silnic a dálnic letos utratí za opravu a údržbu o dvě miliardy více než před rokem (ilustrační snímek).

Ředitelství silnic a dálnic letos utratí za opravu a údržbu o dvě miliardy více než před rokem (ilustrační snímek). | foto: Reuters

V porovnání s rokem 2010 jde o téměř dvojnásobný nárůst peněz. „Vnímám jako jednu ze svých priorit opravy a údržbu uskutečnit podle plánu, aby se po letech zeštíhlování dočkali řidiči komfortu na cestách, které odpovídají 21. století,“ říká Soňa Křítková pověřená řízením ŘSD.

Lepší čerpání peněz na opravy potvrzují i silničáři. „Myslím, že se více letos daří využívat navýšený rozpočet na opravy. Znát to je,“ říká šéf Sdružení pro výstavbu silnic Petr Svoboda. Silničáři pravidelně kritizují fakt, že se opravuje až v závěru roku, kdy už není vhodné klima, ale letošní teplý podzim zatím správcům silnic nahrává.

Další velké opravy chystá ŘSD i na příští rok. Půjde například o dálnici D2 či levý pruh dálnice D1 u Prahy, opravy budou pokračovat na D5 a D11. Rekonstrukce se má dočkat také například R6 a R7 u Prahy, silničáři však plánují i opravy povrchů na silnici R6 u Chebu, která byla přitom dokončená teprve v roce 2009, měnit se budou například svodidla.

Modernizace D1 nabírá zpoždění

Samostatnou kapitolou je modernizace D1 - ta je díky rozšíření brána jako investice a platí se z peněz na výstavbu silnic. Stavba má pokračovat i příští rok, nabírá však zpoždění. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) v pátek oznámil, že nebude chtít penále za zpoždění modernizace u Jihlavy. Podle zákona o hospodaření se státním majetkem na to nemá právo - o odpuštění penále rozhoduje pouze ministr financí. Stavbu navíc zastavil přímo ministr.

Rozpočet na opravy se má příští rok mírně navýšit. Není však jisté, že se ho podaří znovu vyčerpat. „Je potřeba mít soutěže připravené s předstihem. Třeba loni jsme měli schválený plán oprav už v srpnu. Nemám pocit, že by tomu tak letos bylo,“ řekl exšéf ŘSD David Čermák.

Dříve se totiž opravy soutěžily až na jaře, než se výběrové řízení uzavřelo, tak už byl podzim, a asfalt se tak často pokládal téměř v mrazech.

Peníze na opravy se silničářům daří čerpat podstatně lépe než na samotnou výstavbu silnic. Na rozdíl od nových úseků nemají totiž problémy s nedostatkem připravených projektů. Silnic zralých na opravu jsou v Česku tisíce kilometrů. Příští rok by se měly vylepšit opravy krajských silnic - Prachař krajům slibuje dotace na jejich opravy.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Najdete na iDNES.cz