Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Růst platů v loňském roce přibrzdil

  1:00aktualizováno  1:00
Většina zaměstnanců už to má za sebou, některé to ještě čeká a někde přijdou zkrátka. Řeč je o zvyšování platů. Letos by měly výdělky vzrůst v průměru o tisícovku a vyšplhat se přes devatenáct tisíc korun hrubého měsíčně. Přehled platů za loňský rok zveřejnil Český statistický úřad.

Čtěte také: Čech loni průměrně vydělával 18.035 Kč

Průměrný výdělek se zvedl o jedenáct stovek, na 18 035 korun hrubého. V posledních měsících roku se už díky tradičním vánočním odměnám přiblížil na dohled dvaceti tisícům korun.

Loňské přilepšení v platech je téměř stejné jako o rok dříve, více však z výdělků ukously vyšší ceny v obchodech a za služby, jako je telefonování, energie či bydlení. Po odečtení inflace se mzdy reálně zvedly o 3,7 procenta.

Ekonomové nicméně považují loni dosažený růst mezd za přiměřený tomu, jak prospívá celá ekonomika. "Toto číslo lépe odpovídá produktivitě práce než minulý vývoj," říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

Letos ekonomové odhadují, že výdělky porostou zhruba stejným tempem. "Nadměrný růst mezd omezuje i dlouhodobé posilování koruny. To nutí výrobce zvyšovat produktivitu buď pomalejším zvyšováním mezd, anebo menším nabíráním lidí," říká analytik Raiffeisenbank Miroslav Brabec.

Česká měna ve čtvrtek zdolala další rekord, když se dolar obchodoval už jen za 21,8 koruny. Euro stojí na devizovém trhu méně než třicet korun.

Stát versus podnikatelé
Po třech letech, co výdělky státních úředníků, učitelů či policistů rostly rychleji než zaměstnancům v soukromých firmách, se loni vývoj otočil. Vláda začala trochu šetřit a zkrátila "svým" lidem třinácté a čtrnácté platy. V půlce roku dostali místo padesáti jen deset procent a před koncem roku 25 procent měsíčního výdělku navíc.

"Mzdy zaostávají. V půlce roku mně odešli tři učitelé, muži, že nemohou uživit rodiny. Teď dělají dealery u pojišťovny či farmaceutické firmy, a když je potkám, jsou vysmátí," říká ředitel základní školy v Turnově Karel Bárta. Odcházející musí nahradit třeba přesluhujícími důchodci.

Moc optimisticky nevidí turnovský řídící ani letošní rok. Zatím neví, kolik peněz od kraje dostane, takže mzdy sice do začátku roku zvýšil, ale v půlce roku možná bude muset snížit osobní ohodnocení, aby s penězi na celý rok vyšel.

Letos už se učitelé a úředníci nemohou těšit ani na třinácté a čtrnácté platy. Místo toho se jim rozpočítala do platu pětina jejich měsíčního výdělku. V souhrnu by si nicméně státní zaměstnanci měli letos polepšit o pět procent.

Podobný nárůst hlásí i většina podnikatelů. "Průměrný výdělek ve firmě by měl letos vzrůst o pět procent, na 18 tisíc korun," uvedl v lednu po skončení vyjednávání s odbory finanční ředitel Válcoven plechu Pavel Tomášek. Přilepšení si severomoravský výrobce ocelových plechů může dovolit, protože díky obrovské poptávce po oceli, čeká za loňský rok nejlepší výsledky za deset let. Ale jsou i firmy, kde se zaměstnanci přilepšení nedočkají.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Najdete na iDNES.cz