Růst průmyslu v zimě nezamrzl

  • 13
Svižným tempem vkročil do roku 2003 český průmysl. Za první čtvrtletí si připsal růst o 6,3 procenta, jen za březen si polepšil o sedm procent. Dařilo se především výrobě nákladních aut, chemických přípravků či pneumatik. Ztrácely naopak obuvnické a textilní podniky.

"Tahounem průmyslu jsou přitom jednoznačně odvětví napojená na automobilový průmysl, zatímco elektrotechnická výroba, donedávna nejdynamičtější ze všech sektorů, v březnu poprvé po několika letech meziročně klesla," konstatuje analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.

David Marek z Patria Online přičítá březnový elektrotechnický výpadek snížení produkce výpočetní techniky. "Výraznější pokles produkce v tomto odvětví, a tím také nižší růst celkové průmyslové produkce a českého vývozu, můžeme očekávat v dubnových a květnových číslech," dodává.

Hranická továrna LG.Philips Displays na výrobu obrazovek totiž na přelomu dubna a května na čtrnáct dní zastavila výrobu a v polovině května se bude odstávka opakovat. Podrobnosti ZDE.

Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků celkem v prvním čtvrtletí reálně vzrostly o 11,7 procenta. Průmyslové podniky pod zahraniční kontrolou přitom zvedly obrat reálně o 9,2 procenta a jejich podíl na celkových tržbách činil 48,4 procenta.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se v prvních třech měsících roku meziročně snížil o 30 400 lidí. Pokles zaznamenala většina odvětví.

"Zvyšovat výrobu se kvůli dřívějším investicím daří při současném poklesu počtu zaměstnanců a jen mírném růstu nominálních mezd, takže průmyslu příliš nehrozí ztráta nákladové konkurenceschopnosti. Jen z hlediska trhu práce není současný vývoj v průmyslu optimální," říká Sobíšek.

Průměrná měsíční nominální mzda činila 14 994 korun a meziročně vzrostla o 4,5 procenta.

Pro celý letošní rok předpovídají ekonomové růst průmyslové výroby o více než pět procent, například Patria odhaduje 5,3 procenta.