Růžovému sluší lehká letní jídla

  11:00aktualizováno  11:00
Rosé, růžové, růžák... je ideálním průvodcem pikniků a zahradních slavností. Hodně lidí si myslí, že se vyrábí smícháním červeného a bílého vína. I když to jistě někteří vinaři dělají, pravé rosé vzniká v podstatě jako červené - tedy z modrých hroznů.
Réva, hrozen, víno, merlot - (c) profimedia.cz/corbis

Réva, hrozen, víno, merlot - (c) profimedia.cz/corbis - Hrozen vinné révy - odrůda merlot | foto: Profimedia.cz

Scelování bílých a červených vín je v mnoha zemích dokonce zakázáno, v Česku se tak mohou vyrábět jen stolní a známková vína.

Růžové víno se nezískává ani smícháním modrých a bílých hroznů.
Jak tedy? Dalo by se říct, že svůj život začíná jako červené víno, ale prožívá ho jako bílé.

Rozdíl mezi výrobou obou je v tom, že zatímco u bílého vína kvasí jen mošt bez slupek, u červeného se nechá nakvášet rmut, tedy podrcené hrozny s třapinami a slupkami.

Právě z nich získává červené víno svou barvu. Stejným způsobem se vyrábí i růžové. Jen macerace je kratší - od 4 do 24 hodin. Poté se oddělí slupky od moštu a dál už se pokračuje jako při výrobě bílého vína.

Paleta barev...
Specialitou růžových vín je jejich barva. Může jít od cibulových slupek přes oranžovou, lososovou, barvu růží až po téměř fialové odstíny. Růžová vína se vyrábějí v mnoha oblastech, ne všude však dosahují lepší než průměrné kvality. Zlí jazykové tvrdí, že růžové vyrábějí vinaři po obědě a ještě k tomu by raději dělali červené, ale nemají na ně dost času.

Jsou však i místa, která se přímo specializují na výrobu růžových vín. Ve Francii je to například vesnice Tavel na jižní Rhoně, kde se jiné víno než růžové nedělá, proslulý je i Lirac nebo Gigondas ze stejné oblasti. Známá jsou polosuchá růžová z Anjou na řece Loiře. Languedoc, Roussillon a Provence produkují běžná růžová vína ke každodennímu pití. V Bordeaux vznikají z cabernetů nebo merlotů růžová vína, kterým se říká klarety.

Mnoho suchých růžových se připravuje ve Španělsku, hlavně v oblasti Navarra. Z vinic u jezera Garda pochází populární italské Bardolino Chiaretto. Známá jsou i maďarská polosladká vína. V Německu vzniká známé württemberské Schillerovo víno, které se smí se vyrábět ze směsi červeného a bílého. Výborná růžová umějí i moravští vinaři, především ti menší - rodina Špalkova, Mádl, Hort... jistě i další.

... a chutí
Růžová vína se až na výjimky nearchivují, pijí se mladá, dokud mají svěží ovocný charakter. Odpovídají tedy současnému trendu: Kup dneska a vypij zítra (nebo nejpozději příští víkend).

Podávat by se měla vychlazená, ale ne přechlazená. Ideální teplota je mezi 9 a 13 stupni Celsia. "Pokud je to skutečně letní lehké víno, tak nevadí, když bude mít kolem devíti stupňů. Méně už by to ale být nemělo, víno pak ztrácí svou charakteristickou chuť a nevoní. Vůně je uzavřená," radí zkušený sommeliér Ivo Dvořák.

Podle něj se růžová vína báječně hodí ke všemu, co poskytuje letní kuchyně. "Mohou to být těstovinová jídla, zejména s tomatovou omáčkou, grilované pokrmy nebo různé saláty se sýrem. Růžové se vůbec velmi dobře hodí k celé řadě sýrů, zejména tvrdých a polotvrdých."

Autoři: ,


Témata: Test iDNES.cz, Hodiny

Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Pojištění mělo přinést úspory. Teď americkým důchodcům odsává peníze z účtů

Ilustrační snímek

Univerzální životní pojištění, hit 80. a 90. let, který se mnohým starším Američanům vymstil. Místo úspor, které jim...

Řetězce lákaly na slevy, zaplatí pokuty za 10 milionů korun

Supermarket Albert (ilustrační snímek)

Za účtování vyšších cen než deklarovaných během výprodejů uložila Česká obchodní inspekce obchodníkům ve 2. čtvrtletí...

TEST DNES: Úplné výsledky testu smažených bramborových hranolků z fastfoodů

Hranolky

MF DNES otestovala čtrnáct vzorků smažených bramborových hranolků z jedenácti řetězců rychlého občerstvení. Zde najdete...Najdete na iDNES.cz